Malé jaderné reaktory jako budoucnost energetiky. Rolls-Royce má velké plány

Jaderná energie by se mohla v kombinaci s obnovitelnými zdroji stát zásadní součástí energetického mixu budoucnosti. Hodně se v tomto směru mluví o malých modulárních reaktorech, které je možné postavit levněji a rychleji. Umístit je navíc lze i do míst, kde velké elektrárny nepřipadají v úvahu.

K předním výrobcům, kteří se vývojem modulárních jaderných reaktorů zabývají, patří britský Rolls-Royce. Firma nedávno získala finanční podporu od konsorcia soukromých investorů a britské vlády na výstavbu malých modulárních jaderných reaktorů schopných vyrábět čistější energii.

V současné době pochází zhruba 16 % elektřiny ve Spojeném království z jaderné energie, ale tento podíl by mohl brzy začít klesat. Mnoho jaderných reaktorů se již blíží konci své životnosti. V České republice vyrábí jaderné elektrárny přibližně 40,75 % veškeré elektrické energie. Celých 52,5 % potom připadá na fosilní zdroje a zbytek na zdroje obnovitelné.

Když zrovna nesvítí a nefouká

Malé modulární reaktory (tzv. Small Modular Reactors nebo SMR), mohou být vyráběny sériově a jejich části mohou být bez problémů převáženy po běžných cestách. Malé modulární reaktory jsou v podstatě stejné jako konvenční reaktory; využívají paliva, jako je uran, k ohřevu vody a následně tuto tepelnou energii převádějí na energii elektrickou, přičemž do atmosféry uvolňují pouze neškodnou vodní páru. Podle BBC by mohlo odvětví SMR v UK vytvořit do roku 2050 až 40 000 pracovních míst.

Stále více zemí čelí problémům s dodávkami zelené energie ze solárních a větrných elektráren. Nové investice do jaderné energie, jako jsou malé modulární reaktory společnosti Rolls-Royce, by mohly světu pomoci vykrývat tyto energetické výpadky, které po sobě zanechávají obnovitelné zdroje v době své nečinnosti.

Obrázek: Malé jaderné reaktory jako budoucnost energetiky. Rolls-Royce má velké plány

Modulární jaderné reaktory mohou pomoci vyřešit i problém s decentralizací energetiky. Foto: Se souhlasem Rolls-Royce SMR

Společnost Rolls-Royce SMR v tiskové zprávě uvedla, že jedna z jejích elektráren by měla zabírat plochu odpovídající zhruba desetině plochy konvenčních jaderných elektráren a vyráběla by dostatek energie pro zásobování elektřinou jednoho milionu domácností. Jedna elektrárna SMR by mohla vyrábět až 470 MW energie.

Výstavba každé SMR elektrárny by měla stát zhruba 2,7 miliardy dolarů (cca 60 miliard Kč), což je mnohem méně než zhruba 27 miliard dolarů (600 miliard Kč) potřebných na výstavbu konvenčních plnorozsahových reaktorů. Česká vláda v demisi, především pak ministr Havlíček, ráda uvádí nesmyslné částky kolem 150 miliard Kč za výstavbu jaderné elektrárny, ale za tuto cenu ji nedokázal postavit na světě nikdo už více než dekádu. Díky nižším nákladům se SMR stávají zajímavou alternativou i k fosilním palivům.

Je jaderná energie skutečně zelená?

Kritici nových investic do jaderné energetiky a podniku Rolls-Royce SMR tvrdí, že by se energetický průmysl měl zaměřit na obnovitelné zdroje energie namísto nové jaderné energetiky. Podle Michaela Fitzpatricka, experta na jadernou energetiku z univerzity Coventry, se však jedná o krátkozraké myšlení. „Otázka obnovitelných zdrojů a jaderné energie by neměla být vnímána jako buď, anebo,“ řekl. „Stejně tak bychom měli investovat do technologií skladování energie, včetně vodíku.

Přesto se nabízí otázka: Je jaderná energie skutečně čistá? Samozřejmě stále produkuje toxický odpad, který je potřeba někde ukládat. Druh odpadu, který vzniká v jaderné energetice, však není příčinou globálních klimatických změn. „Odpad je nepříjemná věc a je potenciálně škodlivý,“ vysvětlil Fitzpatrick. „Když ho ale srovnáte s vlivem CO2, tak ve skutečnosti nesrovnáváte dvě stejné věci.“ Prudký nárůst globálních teplot podle vědců přímo souvisí s úrovní CO2 a spotřebou fosilních paliv.

Energii z obnovitelných zdrojů zatím neumíme ukládat

Jinými slovy, jaderný odpad nevytváří stejný problém, jaký způsobuje znečištění z fosilních paliv,“ řekl Fitzpatrick, který upozorňuje také na zásadní problém solární a větrné energie, které nedokážou generovat dostatek energie, když není vítr ani sluneční světlo. Energii dnes navíc neumíme efektivně ukládat ani v situacích, kdy je jí přebytek. „Právě teď obnovitelné zdroje trpí intermitencí. Když rychlost větru klesne, potřebujete plynovou turbínu, abyste pokryli výkon větrné turbíny. Ve Velké Británii jsme znovu spustili uhelné elektrárny, aby vykryly tuto mezeru. Potřebujeme efektivní způsob skladování energie, která je vyráběna z obnovitelných zdrojů a dnes máme v tomto směru velké mezery.

Začala globální renesance jaderné energetiky?

Velká Británie není sama, kdo si potřebu jaderné energie uvědomuje. V úterý prezident Macron oznámil, že Francie postaví nové jaderné reaktory, a to zejména proto, aby splnila cíle v oblasti globálního oteplování a udržela ceny energie pod kontrolou.

Pokud to s dekarbonizačními závazky myslí státy vážně, musí investovat do jádra. Potřebujeme nízkouhlíkovou energii a myslím, že k tomuto závěru dospěje více vlád, což podle mě povede ke globální renesanci jaderné energetiky,“ dodává Fitzpatrick.

Malé modulární reaktory mohou být zároveň teplárnami

V posledních měsících solární a větrná energie dosáhly limitu, který tu byl celou dobu: když slunce zapadne a vítr se uklidní, není dostatek akumulované energie, aby udržel energetickou síť v chodu. I proto v tuto chvíli pokrýváme mezeru v intermitenci pomocí fosilních paliv. Jaderná energie však může tyto mezery vyplnit a udržet produkci energie na stabilní úrovni.

Malé modulární reaktory by mohly být jedním z možných řešení energetické krize. Pak je tu ještě tzv. kogenerace. Jaderné elekrárny mohou zároveň fungovat jako stabilní zdroj elektřiny i tepla.

Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Konec jedné éry: Muskova společnost SpaceX se připravuje na likvidaci Mezinárodní vesmírné stanice
Konec jedné éry: Muskova společnost SpaceX se připravuje na likvidaci Mezinárodní vesmírné stanice
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků