Jak zrychlit a vyčistit počítač s Windows za pomoci bezplatných programů? Starý a zpomalený PC může dostat druhý dech. Nejen duplicitní soubory, ale různé další přebytečné věci či dočasné systémové soubory zatěžují naše pevné disky. Řešení je přitom jednoduché a během několika kroků můžete mít více místa i rychlejší počítač.
O problém jde také u SSD s malou kapacitou, kde duplicitní soubory zaplňují už tak malý prostor a počítač se tím přirozeně zpomaluje. Protože Windows samy hledat duplicitní soubory pořádně neumí, máme k dispozici řadu praktických aplikací, z nichž většina je zdarma. Právě na ty se zaměříme i my.
Podívejme se na čistící programy, se kterými máme v redakci nejlepší zkušenosti.
CCleaner: Jednoduchý, přehledný nástroj k čištění PC zdarma
Nejznámější ze známých, CCleaner je po mnoha letech vývoje inteligentním a praktickým programem. Dnes už by se tedy nemělo nic stát, Windows si systémové soubory lépe chrání a CCleaner se také zdokonalil a neměl by vám mazání systémových souborů umožnit, ale jistota je jistota.
Program stáhněte z oficiálních stránek. Dole na stránce vyberte jako zdroj stažení vyberte „CCleaner.com“ a zajímat vás bude bezplatná verze „Free„.
Jen pozor na pokročilejší funkce: pokud nevíte, co děláte, registry raději nečistěte, nebo se můžete dočkat nepříjemného překvapení v podobě nefunkčních aplikací. Přinejmenším si před smazáním registry uložte, CCleaner se vás na to vždy zeptá.
Samotná instalace programů je jednoduchá, jen při instalaci nezapomeňte zrušit zaškrtnutí, že chcete nainstalovat prohlížeč Chrome, nebo antivirus Avast.
Jak nastavit češtinu? Po prvním spuštění jděte do nastavení „Options“ > „Settings“ > „Language“ a zde zvolte Český. Program se poté přepne do češtiny.
Výhodou CCleaneru je, že zvládne vícero věcí najednou: mazání duplikátů, zbytkových souborů po aplikacích i čištění registrů. Je tak univerzálnější, než většina konkurenčních programů.
U základního čištění si můžeme vybrat Windows nebo Aplikace a zaškrtnout, co chceme vyčistit. Je to jednoduché a přehledné, a je možné si vybrat z opravdu hodně možností. U prohlížečů kupříkladu můžete zachovat historii apod.
Pro vyhledání duplikátů je nutné jít do Nástroje a následně Vyhledávač zdvojených položek. Zvolíte si požadované podrobnosti a kliknete na Hledat – duplikáty se naleznou samy.
A protože autor článku má tendenci nic moc nemazat a hodně instalovat, duplikovaných souborů nalezl stovky, možná tisíce; byť se nejednalo o velké soubory. Doporučujeme si vyhledat duplikáty větší velikosti, minimálně 20 MB.
To se vám poté může stát, že naleznete i duplikáty v řádu gigabytů (od omylem dvakrát instalované aplikace, která proti tomu není chráněna, jako u jednoho z členů redakce).
Při základním nastavení bude CCleaner u hledání duplikátu ignorovat systémové a schované soubory. Nechte jej tak.
Psali jsme také:
- Tři jednoduché a rychlé kroky pro optimalizaci počítače nebo laptopu s Windows 10
- Jak opravit problémové aktualizace ve Windows?
- Co udělat se starým laptopem? Nevyhazujte jej, ale znovu využijte
- Jak si ve Windows jednoduše přemapovat klávesy?
SearchMyFiles: Vyčistí počítač od duplicitních souborů
SearchMyFiles je anticky působící, jednoduchý program, navíc přenosný. Stáhněte si jej z webové stránky – můžete i s překladem – a po rozbalení všech souborů je vložte třeba na flash disk nebo do připravené složky v počítači.
Odkaz ke stažení ZDE, možnosti jsou dole na stránce včetně překladu do češtiny.
Přestože webové stránky i design aplikace vypadají staře (v základu také jsou), na schopnostech programu to nic nemění.
Česky přeložená aplikace (byť překlad je „poněkud“ zastaralý, z roku 2010, ale program se příliš nemění) umožňuje docela pokročilé možnosti hledání souborů: lze si vybrat různá nastavení (část budete mít anglicky vzhledem ke stáří posledního překladu) skrze Volby.
Pro zahájení hledání klikneme na Soubor, Parametry hledání a vložíme vstupní informace. Jako základní složku můžeme zvolit třeba náš hlavní disk, některé složky máme možnost vyloučit a celkově vybrat obrovské množství doplňujících možností.
Pak dáme OK, věnujeme programu trochu času a po zobrazení výsledku se kocháme, v jakém čuněcím stavu – nebo blyštivém, v případě jiném než u členů redakce – naše zařízení je.
Soubory následně už jen vhodně označíme a můžeme je smazat.
Možná vás překvapí, kolik jsou programy jako CCleaner a SearchMyFiles schopny ušetřit místa. Jde mnohdy o gigabyty, a proto se vyplatí jimi alespoň občas systém pročistit. Jde o proces na pár minut a určitě tím svému stroji prospějete. Odměnou vám bude rychlejší počítač vyšičtěný od zbytečností a tím pádem i více místa na disku.