Co se starým PC a notebookem? Vyrobte si rychlý Chromebook, nebo síťový disk na filmy

Starý notebook nemusíte vyhodit. Zastaralé kusy, pomalé notebooky, bůh ví jak dlouho nepoužité PC (ještě snad s Windows XP) či zkrátka jen laptop, který už byl nahrazen modernějším kouskem. Nic z toho není nutné vyhazovat – uděláte tím službu sobě, pomůžete potřebným i přírodě.

Elektroniku, jejíž doba už pominula, není nutné vyhazovat. Pokud máte alespoň trochu času nazbyt, můžete si s ní trochu vyhrát. I na poměrně značně starých přístrojích se dají získat nějaké ty drobné, jsou-li v dobrém stavu. Jen pozor, abyste před prodejem pečlivě vymazali veškerá uložená data. Jak trvale smazat data jsme pro vás vysvětlili v detailním návodu.

Kde prodat starý notebook?

První a jasnou možností je starší zařízení prodat. Pokud vám vyloženě jde o zisk, existuje řada bazarových webů, které vám umožní se staršího zařízení zbavit – při vhodně stanovené částce to nebývá problém, stačí se orientačně podívat, za jaké ceny se srovnatelná zařízení prodávají. Poté je klíčové produkt dobře nafotit a uvést, v jakém je stavu, a to ideálně bez přikreslování. Na českém internetu jsou nejpopulárnější portály Sbazar a Bazoš, kde můžete prodávat a nakupovat zcela zdarma.

Co dalšího můžete se starým počítačem udělat? Krize si žádá kreativní řešení.

Obrázek: Co se starým PC a notebookem? Vyrobte si rychlý Chromebook, nebo síťový disk na filmy

Tak tohohle dědečka nevyužijete asi ani na náhradní díly – zato by mohl mít pro sběratele cenu sám o sobě. Foto: Pixabay

Udělejte dobrý skutek a počítač darujte potřebným

Další možností je zařízení prodat či darovat přátelům a známým. Ideální pro tyto příležitosti jsou sociální sítě: obvykle se někdo přihlásí, z mnoha důvodů. Jaké to mohou být? Chce třeba postradatelný přístroj pro své ratolesti, nebo si přímo starý laptop sám rozebrat a přiučit se o technice.

Je to jednoduché, darováním nic neztratíte a můžete tím někomu udělat radost. Obzvlášť v dnešní době shání spousta lidí kvůli práci či učení z domova funkční stroj a nehledí na parametry. Mnohdy stačí přeinstalovat systém a jde o použitelný počítač pro naprostou většinu situací. Pokud hledáte smysluplné místo, komu počítač darovat, zkuste stránku pocitacedetem.cz. Jak název napovídá, jde o projekt, který se snaží pomoci dětem, aby mohly v dnešní době studovat. Technice tak dáte doopravdy smysluplný druhý život. Na stránce naleznete potřebné informace, jak darování správně provést.

TIP: Starý notebook i stolní PC výrazně zrychlí použití SSD disku. Disky jdou dnes levné a nahrazením starého plotnového disku za SSD uděláte z počítače rychlíka. Ve svém okolí jsme takto „oživili“ desítky počítačů, které nyní běhají jako nové stroje. Jak přenést data ze starého disku na SSD  bez nutnosti přeinstalovat systém a veškeré programy jsme pro vás vysvětlili v přehledném návodu. Za 1 000 – 2 000 Kč tak můžete mít rychlý počítač, který poběží ještě lépe než v moment, kdy jste si jej pořídili.

Chytré řešení také může spočívat v tom si daný laptop či počítač prozatím schovat. Je-li ještě dobře použitelný a má-li jen svůj věk, může se vám hodit v případě náhlých potíží; obzvláště pokud máte pouze jediný laptop, jde o prozíravé opatření. Náhlá porucha, nezbedný ransomware a další technické potíže jsou bohužel i v dnešní době poměrně běžné.

Rozeberte PC na náhradní díly

Pokud kupříkladu fungujete jako „rodinný ajťák“ – rozumějte tím člověk, který se v rodině stará o počítače, mobily a další elektroniku příbuzných, přestože nemusí mít nutně technické vzdělání nebo odbornost (obvykle stačí umět googlit) – není také špatný nápad starý laptop využít na náhradní díly. Paměti, HDD/SSD, ale i třeba klávesnice lze často využít do jiných, kompatibilních zařízení, což může ušetřit peníze i nervy.

Obzvláště RAM, i menší kapacity, lze využít do jiných laptopů: bývají snadno přístupné a nové notebooky leckdy mají v základu volných pár slotů na přídavné. Pozornost je nutné věnovat snad jen kompatibilitě, jako vždy.

Obrázek: Co se starým PC a notebookem? Vyrobte si rychlý Chromebook, nebo síťový disk na filmy

Vnitřek postaršího stolního počítače (tower). Foto: Se souhlasem instructables.com

Chrome OS vlije starému laptopu čerstvou sílu do obvodů

Docela novým, avšak překvapivě efektivním řešením je postarší laptop předělat na Chromebook. Operační systém Chrome OS, který vyvinul Google, je velmi nenáročný. Pokud potřebujete, opět kupříkladu pro člena rodiny, skutečně nenáročné zařízení, na kterém stačí rozběhnout prohlížeč, je Chrome OS skvělou volbou.

I v případě, že se notebook zasekává při základních činnostech ve Windows, může Chrome OS postačit. Způsobů instalace a licencí je hodně, většina je však zdarma a proces instalace systému na laptop není složitá.

Pokud si navíc u laptopů ponecháte i Windows – Chrome OS nemá problém s duálními systémy – můžete laptop také využít jako zcela nenáročné a postradatelné přenosné zařízení. Pokud třeba vaše televize neumí spustit Netflix, zkrátka připojíte laptop a je hotovo. Zvládnout by to mělo téměř jakékoliv zařízení. Jak nainstalovat Chrome OS poradí řada návodů, mimo jiné tyto na LifeWire nebo How-To Geek , nebo náš český Jak si na jakýkoliv počítač nainstalovat Chromium OS?

Kde Chrome OS stáhnout? Kvalitní verzi, která je navíc pro domácnosti (osobní užití) zdarma, nabízí Neverware.

Obrázek: Co se starým PC a notebookem? Vyrobte si rychlý Chromebook, nebo síťový disk na filmy

Jak vypadá Chromium založený na Chrome OS. Foto: Se souhlasem geckoandfly.com

NAS zdarma: Datové úložiště přístupné online kdykoliv a odkudkoliv

Technicky poněkud náročnějším, avšak vlastně docela zábavným (pokud vás baví domácí kutilství) je předělání dosloužilého zařízení na NAS: Network Attached Storage neboli datové úložiště na síti. Co to vůbec je? Stručně řečeno, plnohodnotný počítač sloužící jakožto úložiště přístupné ze sítě, obvykle má za úkol běžet permanentně. Skrze místní síť nebo přes internet je následně možné se na něj vzdáleně připojit a kopírovat data; jde o levné a nenáročné řešení správy a uložení informací.

Při zakoupení plnohodnotné NAS jednotky není její zapojení do sítě nic náročného, při předělávání např. laptopu jde však o složitější záležitost, k níž už se hodí určité technické know-how. Na internetu jsou ovšem dostupné návody v angličtině a češtině a vytvořit si NAS lze zcela zdarma.

Sečteno a podtrženo: vyhazovat starou elektroniku je zkrátka zbytečné – vždy své využití najde. Když už nic jiného, tak alespoň jako postradatelný stroj, na němž se mohou větší děti, případně větší vnoučata přiučit, jak počítače vlastně fungují (pod velmi pozorným dohledem dospělého).

Obrázek: Co se starým PC a notebookem? Vyrobte si rychlý Chromebook, nebo síťový disk na filmy

NASka jde udělat téměř z jakéhokoliv starého počítače, ale chce to trochu kutilství a trpělivosti. Foto: Se souhlasem Gizmodo

Upozorňujeme, že vše je dobré zkoušet skutečně na zařízeních, pro něž nemáte využití a která nechcete prodat. Obzvláště u předělávání zařízení na NAS se může pokazit hodně věcí. Jak si jej nainstalovat a nastavit je proces zdlouhavý, avšak dají se nalézt přehledné návody: Engadget je v tomto ohledu brilantní, stydět se za inteligentně sepsaný postup nemusí ani relativně jednoduchý návod na How-To Geek.

Obrázek: Od 1. ledna 2025 už se eDoklady prokážete také u zdravotních pojišťoven, škol či bank
Od 1. ledna 2025 už se eDoklady prokážete také u zdravotních pojišťoven, škol či bank
Obrázek: Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Obrázek: Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Obrázek: NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
Obrázek: Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Obrázek: Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Obrázek: Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?