Co se starým PC a notebookem? Vyrobte si rychlý Chromebook, nebo ho darujte

Zastaralé, pomalé notebooky, bůh ví jak dlouho nepoužité PC (ještě snad s Windows XP) či zkrátka jen notebook, který už byl nahrazen modernějším kouskem. Nic z toho není nutné vyhazovat – uděláte tím službu sobě, okolí i přírodě.

Elektroniku, jejíž doba už pominula, není nutné vyhazovat. Pokud máte alespoň trochu času nazbyt, můžete si s ní trochu vyhrát. I na poměrně značně starých přístrojích se dají získat nějaké ty drobné, jsou-li v dobrém stavu. Jen pozor, abyste před prodejem pečlivě vymazali veškerá uložená data.

První a jasnou možností je jí prodat. Pokud vám vyloženě jde o zisk, existuje řada bazarových webů, které vám umožní se staršího zařízení zbavit – při vhodně stanovené částce to nebývá problém, stačí se orientačně podívat, za jaké ceny se srovnatelná zařízení prodávají. Poté je klíčové produkt dobře nafotit a uvést, v jakém je stavu, a to ideálně bez přikreslování.

Co dalšího můžete se starým počítačem udělat? Krize si žádá kreativní řešení.

Obrázek: Co se starým PC a notebookem? Vyrobte si rychlý Chromebook, nebo ho darujte

Tak tohohle dědečka nevyužijete asi ani na náhradní díly – zato by mohl mít cenu sám o sobě.

Počítač prodejte, nebo darujte potřebným

Další možností je zařízení prodat přátelům a známým, případně jej rovnou darovat. Ideální pro tyto příležitosti jsou sociální sítě: obvykle se někdo přihlásí, z mnoha důvodů. Jaké to mohou být? Chce třeba postradatelný přístroj pro své ratolesti, nebo si přímo starý laptop sám rozebrat a přiučit se o technice.

Je to jednoduché, darováním nic neztratíte a můžete tím někomu udělat radost. Obzvlášť v dnešní době shání spousta lidí kvůli práci či učení z domova funkční stroj a nehledí na parametry. Mnohdy stačí přeinstalovat systém a jde o použitelný počítač pro naprostou většinu situací.

Chytré řešení také může spočívat v tom si daný laptop či počítač prozatím schovat. Je-li ještě dobře použitelný a má-li jen svůj věk, může se vám hodit v případě náhlých potíží; obzvláště pokud máte pouze jediný laptop, jde o prozíravé opatření. Náhlá porucha, nezbedný ransomware a další technické potíže jsou bohužel i v dnešní době poměrně běžné.

Rozeberte PC na náhradní díly

Pokud kupříkladu fungujete jako „rodinný ajťák“ – rozumějte tím člověk, který se v rodině stará o počítače, mobily a další elektroniku příbuzných, přestože nemusí mít nutně technické vzdělání nebo odbornost (obvykle stačí umět googlit) – není také špatný nápad starý laptop využít na náhradní díly. Paměti, HDD/SSD, ale i třeba klávesnice lze často využít do jiných, kompatibilních zařízení, což může ušetřit peníze i nervy.

Obzvláště RAM, i menší kapacity, lze využít do jiných laptopů: bývají snadno přístupné a nové notebooky leckdy mají v základu volných pár slotů na přídavné. Pozornost je nutné věnovat snad jen kompatibilitě, jako vždy.

Obrázek: Co se starým PC a notebookem? Vyrobte si rychlý Chromebook, nebo ho darujte

Vnitřek postaršího stolního počítače (tower). Zdroj: instructables.com

Chrome OS vlije starému laptopu čerstvou sílu do obvodů

Docela novým, avšak překvapivě efektivním řešením je postarší laptop předělat na Chromebook. Operační systém Chrome OS, který vyvinul Google, je velmi nenáročný. Pokud potřebujete, opět kupříkladu pro člena rodiny, skutečně nenáročné zařízení, na kterém stačí rozběhnout prohlížeč, je Chrome OS skvělou volbou.

I v případě, že se notebook zasekává při základních činnostech ve Windows, může Chrome OS postačit. Způsobů instalace a licencí je hodně, většina je však zdarma a proces instalace systému na laptop není složitá.

Pokud si navíc u laptopů ponecháte i Windows – Chrome OS nemá problém s duálními systémy – můžete laptop také využít jako zcela nenáročné a postradatelné přenosné zařízení. Pokud třeba vaše televize neumí spustit Netflix, zkrátka připojíte laptop a je hotovo. Zvládnout by to mělo téměř jakékoliv zařízení. Jak nainstalovat Chrome OS poradí řada webů, mimo jiné LifeWire nebo How-To Geek.

A kde si Chrome OS stáhnout? Kvalitní verzi, která je navíc pro domácnosti (osobní užití) zdarma, nabízí Neverware.

Mohlo by vás zajímat:

Obrázek: Co se starým PC a notebookem? Vyrobte si rychlý Chromebook, nebo ho darujte

Jak vypadá Chromium založený na Chrome OS. Zdroj: geckoandfly.com

Datové úložiště přístupné online kdykoliv a odkudkoliv můžete mít zdarma

Technicky poněkud náročnějším, avšak vlastně docela zábavným (pokud vás baví domácí kutilství) je předělání dosloužilého zařízení na NAS: Network Attached Storage neboli datové úložiště na síti. Co to vůbec je? Stručně řečeno, plnohodnotný počítač sloužící jakožto úložiště přístupné ze sítě, obvykle má za úkol běžet permanentně. Skrze místní síť nebo přes internet je následně možné se na něj vzdáleně připojit a kopírovat data; jde o levné a nenáročné řešení správy a uložení informací.

Při zakoupení plnohodnotné NAS jednotky není její zapojení do sítě nic náročného, při předělávání např. laptopu jde však o složitější záležitost, k níž už se hodí určité technické know-how. Na internetu jsou ovšem dostupné návody v angličtině a češtině a vytvořit si NAS lze zcela zdarma.

Sečteno a podtrženo: vyhazovat starou elektroniku je zkrátka zbytečné – vždy své využití najde. Když už nic jiného, tak alespoň jako postradatelný stroj, na němž se mohou větší děti, případně větší vnoučata přiučit, jak počítače vlastně fungují (pod velmi pozorným dohledem dospělého).

Obrázek: Co se starým PC a notebookem? Vyrobte si rychlý Chromebook, nebo ho darujte

NASka jde udělat téměř z jakéhokoliv starého počítače, ale chce to trochu kutilství a trpělivosti. Zdroj: Gizmodo

Upozorňujeme, že vše je dobré zkoušet skutečně na zařízeních, pro něž nemáte využití a která nechcete prodat. Obzvláště u předělávání zařízení na NAS se může pokazit hodně věcí. Jak si jej nainstalovat a nastavit je proces zdlouhavý, avšak dají se nalézt přehledné návody: Engadget je v tomto ohledu brilantní, stydět se za inteligentně sepsaný postup nemusí ani relativně jednoduchý návod na How-To Geek.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Proč ransomware funguje? Až třetina obětí výkupné zaplatí
Proč ransomware funguje? Až třetina obětí výkupné zaplatí
Obrázek: Jak rychle roste hladina moří? EU, USA a SpaceX vypouští satelit Sentinel 6
Jak rychle roste hladina moří? EU, USA a SpaceX vypouští satelit Sentinel 6
Obrázek: Jakou elektroniku si pořídit k Vánocům? Možností je hodně, přinášíme 5 tipů
Jakou elektroniku si pořídit k Vánocům? Možností je hodně, přinášíme 5 tipů
Obrázek: Windows slaví 35 let, za tu dobu ušly dlouhou cestu
Windows slaví 35 let, za tu dobu ušly dlouhou cestu
Obrázek: Průvodce výběrem notebooku do 10 000 Kč: Jaký vybrat na na kancelářskou práci, filmy i dítěti do školy?
Průvodce výběrem notebooku do 10 000 Kč: Jaký vybrat na na kancelářskou práci, filmy i dítěti do školy?
Obrázek: Jak vyřešit nejčastější problémy s připojením k internetu? 5 funkčních tipů
98%
Jak vyřešit nejčastější problémy s připojením k internetu? 5 funkčních tipů
Obrázek: Jak správně nabíjet mobil? 5 častých mýtů o nabíjení telefonu
Jak správně nabíjet mobil? 5 častých mýtů o nabíjení telefonu
Obrázek: Jak vyhledat písničku podle pískání, mumlání a broukání? Nově v mobilní aplikaci Google
Jak vyhledat písničku podle pískání, mumlání a broukání? Nově v mobilní aplikaci Google
Obrázek: Místo absolventů roboti. Japonská univerzita udělala promoci na dálku
Místo absolventů roboti. Japonská univerzita udělala promoci na dálku

Japonští studenti z Business Breakthrough University se nenechali připravit o promoci a vynalézavým způsobem se postarali o virtuální předání diplomů. Ani...

Zavřít