Jak dostaneme vzorky odebrané roverem Perseverance na Zemi? Bez detailního zkoumání vzorků v pokročilých laboratořích na Zemi je potvrzení přítomnosti života na Marsu složité. NASA a ESA už mají vymyšlený detailní plán, který nyní shrnuli ve strhujícím videu.
NASA a Evropská kosmická agentura připravují plány na jednu z nejambicióznějších misí, které kdy byly ve vesmíru uskutečněny: dopravit první vzorky materiálu z Marsu bezpečně zpět na Zemi k podrobnému studiu. Rozmanitý soubor vybraných vzorků, které nyní shromažďuje vozítko Perseverance, by mohl vědcům pomoci odpovědět na otázku, zda byl na Rudé planetě v minulosti život.
Doprava vzorků z Marsu na Zemi pro budoucí studium by probíhala v několika krocích s pomocí několika kosmických sond, a to do jisté míry synchronizovaně. Fascinující nové video ukazuje klíčové momenty mise Mars Sample Return (Návrat vzorků z Marsu), a to od přistání na Marsu a zajištění kapsulí se vzorky až po jejich vypuštění z povrchu a přepravu zpět na Zemi.
Na videu se podílely Laboratoř proudového pohonu NASA, Evropská kosmická agentura, Goddardovo středisko vesmírných letů a Marshallovo středisko vesmírných letů.
Vzorky z Marsu dorazí na Zemi v roce 2033
K návratu vzorků na Zemi by mělo dojít v roce 2033. Lokalitou, kde bude NASA vzorky vyzvedávat, je kráter Jezero. Sondy pro sběr a odnesení vzorků nasbíraných roverem Perseverance zpět na Zemi vyrazí k Marsu v letech 2027 a 2028.
Zdroj: NASA