Meminduktor – nově objevená součástka elektrických obvodů s jedinečnými vlastnostmi doplní rodinu prvků s pamětí

Elektrické obvody možná zažijí další malou revoluci díky objevení nového stavebního prvku, tzv. meminduktoru. Co tato vychytávka dokáže?

První elektrický obvod spatřil světlo světa před více než dvěma stoletími. Přestože v době svého příchodu na trh způsobil technologickou revoluci, v průběhu následujících desetiletí se systém kondenzátorů, cívek a rezistorů dále příliš nevyvíjel. V roce 2008 však byl světu představen memristor – první součástka nesoucí předponu „mem“ odkazující na rezistor s pamětí. V roce 2019 se k němu přidal i memkapacitor. A letos byl objeven i třetí klíčový prvek elektrického obvodu z nově vznikající mem skupiny – meminduktor.

Obrázek: Meminduktor – nově objevená součástka elektrických obvodů s jedinečnými vlastnostmi doplní rodinu prvků s pamětí

Elektrické obvody jsou mezi námi již více než 200 let. Za tu dobu se jejich podoba příliš nezměnila. Zdroj: Unsplash

Představa o elektrickém obvodu s pamětí je stará více než 50 let

Všechny mem prvky mají společnou jednu klíčovou vlastnost, a sice paměť. V kontextu elektrického obvodu to pak znamená, že jsou schopné zachovat si určitou část svých elektromagnetických vlastností i poté, co jimi již nejde proud. Právě tato závislost na změnách proudu v čase pak dává mem prvkům jedinečné schopnosti pro využití v elektrotechnice.

Hypotéza o existenci podobných součástek přitom sama o sobě inovativní není, a první úvahy například o memristoru se objevily již začátkem 70. let 20. století. Tyto prvky totiž měly zaplnit pomyslnou mezeru v chápání toho, jak elektrické obvody fungují. K výrobě skutečného memristoru však nebyly v době teorií o jeho vlastnostech k dispozici vhodné materiály. To se však změnilo s příchodem 21. století.

S objevem meminduktoru jakožto posledního dílku mem skládačky přišel tým amerických vědců z univerzity Texas A&M. Ti se zaměřili na sestavení obvodu, v němž mezi sebou vzájemně interagovaly elektromagnety a permanentní magnety, přičemž zkoumali vlastnosti magnetického pole v nejbližším okolí. V průběhu jednotlivých experimentů začali pozorovat mem vlastnosti elektrického obvodu, čímž dospěli k názoru, že se jim podařilo zkonstruovat právě meminduktor. Podobné vlastnosti pole totiž byly pozorovány právě při objevech memristoru i memkapacitoru.

Obrázek: Meminduktor – nově objevená součástka elektrických obvodů s jedinečnými vlastnostmi doplní rodinu prvků s pamětí

Meminduktor nyní doplní dříve představené prvky memristor a memkapacitor. Zdroj: Unsplash

Pro plné využití nového prvku bude třeba dalších experimentů

Publikovaná studie, kterou vědci zveřejnili v časopise Scientific Reports, nabízí fyzikům nové možnosti pro experimentování. Přestože totiž byly mem vlastnosti u induktoru prokázány několika měřeními, šlo v první řadě stále o důkaz jeho samotné existence, a nikoliv odhalení jeho potenciálu. Autoři článku v závěru naznačují, že tak jako v případě každého elektrického obvodu je i v tomto případě vhodné dosáhnout supravodivosti, tedy ideálního stavu s nulovým odporem. Experimenty prováděné v Texasu byly vesměs realizovány při běžné pokojové teplotě, a sériový odpor obvodu tak nebyl nijak zanedbatelný. O to více dveří však tento prvotní pokus otevřel, a my se tak můžeme jen těšit na to, jaké další úspěchy aplikace mem prvků do skutečných systému přinese.

Zdroje: 1, 2, 3

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Karel

Pan autor je jak se říká „100 let za opicemi“. Meminduktor byl zaveden do teorie obvodů Chuou v r. 2008. V té „studii“ se popisuje experimentální pozorování něčeho, co připomíná meminduktivní systém, ne meminduktor. Bylo už popsáno, že takto se chovají některé komerční MEMSy…

Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu