Měření BMI: Vše, co potřebujete vědět

Hledáte způsob, jak změřit svůj index tělesné hmotnosti (BMI)? Pokud ano, máte štěstí – GoldenTree vám s tím pomůže! V tomto příspěvku na blogu si povíme, co to je a jak ho můžete použít k měření vlastního zdraví. Probereme také, proč je důležité, aby lékaři, odborníci na výživu a lidé, kteří se stravují zdravě, rozuměli vědeckým poznatkům o BMI.

Co je to BMI?

Body Mass Index neboli BMI je výpočet, který se používá k posouzení, zda má člověk podváhu, normální váhu, nadváhu nebo obezitu. A to pouze na základě výšky a hmotnosti. Neměří tělesný tuk přímo, ale používá se jako screeningový nástroj pro identifikaci možných problémů s hmotností u dospělých. Není však dokonalým měřítkem. Může nadhodnocovat množství tělesného tuku u lidí se svalnatou postavou a podhodnocovat množství tělesného tuku u lidí, kteří ztratili svalovou hmotu. Přesto poskytuje poměrně přesné posouzení tělesného tuku u většiny lidí. U hodnot dětí a dospívajících se zohledňuje, že stále rostou, a tak se výsledky porovnávají ještě s ostatními dětmi stejného věku a pohlaví. Hodnoty u dospělých nejsou vázány na věk a jsou pro obě pohlaví stejné.

Obrázek: Měření BMI: Vše, co potřebujete vědět

Měření BMI u dětí a dospívajících je odlišné v tom, že dívky a chlapci se nevyvíjejí stejnou rychlostí a mají odlišné množství tělesného tuku v různém věku.

Lékaři a další zdravotníci nerozdělují děti do kategorií podle zdravé hmotnosti, jelikož:

 • děti se mění s každým měsícem věku
 • mužské a ženské tělesné typy se mění různou rychlostí
 • mění se s růstem dítěte

Lékaři počítají BMI u dětí a dospívajících stejným způsobem jako u dospělých, a to měřením výšky a hmotnosti. Poté na grafu BMI pro daný věk a pohlaví spojí číslo BMI s věkem osoby. To ukáže, zda je dítě ve zdravém rozmezí.

Jak se vypočítá BMI?

Pro výsledek je potřeba vydělit tělesnou hmotnost jedince s jeho výškou na druhou (kg/m2). Zdravé rozmezí je 18,525 kg/m2 – cokoliv mimo toto rozmezí může znamenat větší riziko zdravotních problémů, jako jsou srdeční choroby nebo vysoký krevní tlak. Proto doporučujeme tyto hodnoty čas od času změřit, ať víte, jak na tom jste se svým zdravím.

Golden Tree: Měření BMI

Golden Tree nabízí snadno použitelnou BMI kalkulačku, která vám jednoduše umožní přesné změření vašeho BMI! Do kalkulačky stačí zadat svou:

 • výšku
 • hmotnost
 • věk

Poté se vám v tabulce ukáže výsledek. Kalkulačka vám poskytne tento údaj spolu s užitečnými radami, jak si v případě potřeby udržet zdravý životní styl. Kalkulačka BMI vám také poskytuje informace o tom, co je podle standardů Světové zdravotnické organizace podváha, normální váha, nadváha nebo obezita.

Obrázek: Měření BMI: Vše, co potřebujete vědět

Jak vypadá BMI tabulka?

BMI není dokonalým měřítkem, protože nezohledňuje faktory, jako je svalová hmota, ale může poskytnout obecnou představu o tom, zda má člověk zdravou hmotnost. Níže uvedená tabulka BMI zobrazuje rozmezí hodnot pro dospělé všech věkových kategorií.

 • Podváha: méně než 18,5
 • Normální hmotnost: 18,5 až 24,9
 • Nadváha: 25 až 29,9
 • Obezita: 30 a více

Kategorie obezita3 stupně a jedná se o stupně s těmito hodnotami BMI:

 • Obezita 1. stupně: 30,0 až 34,9
 • Obezita 2. stupně: 35,0 až 39,99
 • Obezita 3. stupně: nad 40

Proč je BMI důležitý pro zdravé stravovací návyky a zdravotnické odborníky?

Porozumění BMI může být přínosné jednak pro ty, kteří se stravují zdravě, ale i pro zdravotnické pracovníky, jako jsou lékaři nebo odborníci na výživu, kteří se snaží pomoci pacientům dosáhnout zdravější váhy. Jedincům, kteří se snaží zhubnout nebo přibrat, může porozumění jejich indexu tělesné hmotnosti pomoci stanovit realistické cíle a vytvořit plány přizpůsobené jejich potřebám a udržet si správné zdravotní návyky. Lékaři navíc mohou tyto informace využít při diagnostice potenciálních zdravotních rizik spojených s obezitou nebo podváhou. Například u člověka, který má vyšší BMI než normání, může být větší pravděpodobnost výskytu vysokého krevního tlaku, než u člověka s nižším BMI. Znalost těchto informací může lékařům umožnit poskytnutí lepší péče klientům, kteří potřebují pomoc při udržování zdravé tělesné hmotnosti.

Spočítejte si své BMI

Závěrem lze říci, že znalost indexu tělesné hmotnosti (BMI) je zásadní pro udržení správných návyků i pro poskytování lepší péče klientům, kteří potřebují pomoc při dosahování zdravější tělesné hmotnosti. Web GoGoldenTree umožňuje snadné měření BMI pomocí jednoduché kalkulačky. Díky užitečným tipům a podrobným vysvětlením, kam spadají různé hodnoty BMI v rámci standardů od podváhy po obezitu – pochopení vlastního zdraví, na webu GoGoldenTreenebylo nikdy jednodušší! Vyzkoušejte BMI kalkulačku a podívejte se na svůj výsledek!

Sponzorovaný článek

Obrázek: Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?