Microsoft spouští AI revoluci: Umělá inteligence v Office bude pracovat za nás

Napíšete pár vět a umělá inteligence napíše report pro šéfa, vytvoří stylovou prezentaci nebo vyhodnotí data z tabulek a přidá efektní grafy. Takto vypadá práce v nedaleké budoucnosti, Microsoft chce mít AI ve všech svých produktech již do několika měsíců.

Zní to jako sci-fi? Jenže jde o realitu, ke které nevyhnutelně směřoval vývoj posledních několika let. Microsoft je v oblasti umělé inteligence díky investicím do OpenAI lídrem a sázka na tuhle kartu se mu může bohatě vyplatit. Nově představené AI funkce pro kancelářský balík Microsoft Office ukazují největší skok ve funkcích, jaký jsme zatím v jeho historii mohli spatřit.

Jako byste si psali s extrémně rychlým kolegou

Copilot je AI asistent, který pomáhá uživatelům generovat a upravovat texty, prezentace, tabulky a e-maily nejen v aplikacích Word, PowerPoint, Outlook a Excel. Postupně se objeví téměř ve všech produktech Microsoftu. Copilot bude přítomný jako chatbot v bočním panelu Office 365 a reagovat bude na přirozené jazykové dotazy a pokyny uživatelů.

Stačí tedy do chatu napsat, co byste od AI asistenta chtěli udělat, a on vám přání bez váhání splní. Pokud chcete vidět, jak vše bude v praxi vypadat, doporučujeme si udělat kávu a pustit si půlhodinové video z dnešní prezentace. Rozhodně stojí za vidění.

Copilot je poháněn technologií GPT-4 od společnosti OpenAI, která je schopna produkovat relevantní texty a porozumět přirozenému jazyku. Copilot také využívá Microsoft Graph, což je platforma pro propojení dat a inteligence z různých zdrojů v Microsoft 365. Díky tomu může Copilot poskytovat personalizované a aktuální informace o projektech, týmech a událostech souvisejících s uživateli.

Jaké funkce Copilot nabídne?

Ve Wordu může Copilot pomoci sestavit dokument na základě jiných souborů nebo webových stránek, doplnit chybějící informace nebo navrhnout lepší formulace.

Obrázek: Microsoft spouští AI revoluci: Umělá inteligence v Office bude pracovat za nás

Prezentace hotová během několika minut? S AI to jde. Foto: Se souhlasem společnosti Microsoft

V PowerPointu může Copilot vytvořit prezentaci podle obsahu Wordového dokumentu nebo tématu zadání uživatele. Může také navrhnout vhodné obrázky, grafy nebo animace pro zlepšení vizuálního dojmu.

Obrázek: Microsoft spouští AI revoluci: Umělá inteligence v Office bude pracovat za nás

Vezmete pár základních informací, dáte je umělé inteligenci a ta připraví prezentaci včetně obrázků. Chcete, aby měla konkrétní délku a počet slidů? Není problém. Foto: Se souhlasem společnosti Microsoft

V Excelu může Copilot pomoci analyzovat data pomocí funkcí jako např. tabulky či grafy. Může také odpovědět na otázky o datech nebo navrhnout další kroky pro jejich zpracování.

Obrázek: Microsoft spouští AI revoluci: Umělá inteligence v Office bude pracovat za nás

Shrnout data a provést jejich analýzu nyní nemusíte pracně vy. Uživatel bude nyní spíše dohlížet na práci AI a zadávat jí relevantní příkazy. Foto: Se souhlasem společnosti Microsoft

Copilot je také integrován s dalšími aplikacemi a službami Microsoft 365 jako např. Outlook nebo Teams. V Outlooku může Copilot pomoci napsat e-mail podle předchozí komunikace nebo kontextu situace. Může také navrhnout vhodné termíny pro schůzky nebo připomenout důležité úkoly. V Teams může Copilot poskytnout informace o nadcházejícím setkání, jako jsou aktualizace projektu, organizační změny nebo osobní novinky kolegů.

Chytřejší než ChatGPT? Díky přístupu k datům uživatele

Microsoft tvrdí, že Copilot je více než jen jazykový model ve stylu ChatGPT implementovaný do Office 365. Je to systém, který kombinuje pokročilou umělou inteligenci s bohatými daty a znalostmi o uživatelích a jejich pracovním prostředí. Cílem je poskytnout uživatelům lepší nástroje pro plnění jejich úkolů a cílů.

Jared Spataro, viceprezident Microsoftu pro Microsoft 365 řekl: „Copilot není jen další funkce Office 365. Je to revoluční změna způsobu práce s počítačem.“ Dodal: „Copilot nenahrazuje lidskou kreativitu ani rozhodování. Je to spolehlivý partner, který pomáhá ušetřit čas.“

Obrázek: Microsoft spouští AI revoluci: Umělá inteligence v Office bude pracovat za nás

Napsat shrnutí toho, co se dělo na schůzce? Pro AI žádný problém. Foto: Se souhlasem společnosti Microsoft

Microsoft zdůrazňuje, že Copilot je bezpečný a důvěrný asistent, který respektuje soukromí a ochranu dat uživatelů. Copilot neposílá žádné osobní nebo citlivé informace do cloudu ani je nesdílí s třetími stranami. Všechny interakce mezi uživatelem a Copilotem jsou šifrovány a uloženy pouze na zařízení uživatele. Uživatel má také plnou kontrolu nad tím, co Copilot může vidět nebo použít z jeho dat a aplikací.

Microsoft uvedl, že nyní testuje funkci Copilot s 20 vybranými zákazníky (firmami) a v následujících měsících ho zpřístupní široké veřejnosti. Více informací o cenách a dalších podrobnostech kolem nové technologie plánuje Microsoft sdělit již brzy. Kolik byste za podobného pomocníka byli ochotni zaplatit vy?

Obrázek: Microsoft spouští AI revoluci: Umělá inteligence v Office bude pracovat za nás

Copilot funguje napříč ekosystém aplikací od Microsoftu. Např. v MS Teams dokáže dělat zápisky z videohovorů. Konkurence bude mít co dohánět. Foto: Freepik

Zdroj: Microsoft

Obrázek: Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?