Muž postavil přístroj na třídění Lega. Samozřejmě z Lega

Z Lega jde postavit prakticky všechno – ti šťastní z nás, kdo ho měli jako děti, potvrdí, že lepšího je jen málo co. Tedy, snad s výjimkou legendárního českého Merkuru.

Lego je nejen hračka, ale ve svých složitějších iteracích – především Lego Technic – dokáže posloužit i k postavení překvapivě složitých a sofistikovaných zařízení. Elektrický osmiválcový motor, 5metrový model americké letadlové lodě, který dokáže plout, X-wing ze Star Wars v životní velikosti (z 5 milionů dílků. Váží 23 tun.) nebo funkční dům (postavil ho James May, když byl ještě v Top Gearu. Měl i funkční toaletu.). Někdo také z Lega postavil funkční SMG, konkrétně UMP 45 od firmy Heckler & Koch. Sice střílí jen kostky Lega, ale… i tak.

To jsou samozřejmě extrémní případy, nicméně pravdou je, že s Lega jde vážně postavit opravdu hodně věcí; byť levné to zrovna není. A není toho málo, k předchozím případům bychom mohli přidat mapu Evropy nebo funkční automobil (a ještě k tomu Bugatti Chiron).

Jedna z nejzajímavějších věcí z poslední doby je přístroj na třídění Lega, který je, jak jinak, postavený z Lega. Využívá umělou inteligenci a zpracování obrazu k rozpoznávání kostiček a jejich správnému roztřídění. Jde o sofistikované zařízení, které využívá několik různých pásů včetně vibračních k postupnému protřídění kostiček tak, aby všechny zapadly do nejvhodnějších přihrádek.

Celkem se kostičky roztřídí do 18 různých přihrádek rychlostí přibližně 1 kostičky za 2 sekundy. Neuronová síť, kterou stvořitel přístroje Daniel West sám vytrénoval, využívá 3D obrázky Lego součástek. Pokut takový obrázek existuje, neuronová síť se ho dokáže naučit rozpoznávat.

Jde o zajímavý příklad funkční umělé inteligence a neuronových sítí v limitovaném prostředí; to, že je možné pomocí Lega a algoritmu sestavit stroj schopný třídit součástky, ze kterého je vlastně vyroben, je zkrátka úžasné.

Kromě Lega je další legendární stavebnicí podobného druhu kovový Merkur. Fantasticky zábavnou stavebnici využil třeba i držitel Nobelovy ceny za fyziku Otto Wichterle, když z ní postavil první přístroj na výrobu kontaktních čoček.

Stavebnice jako Lego a Merkur mají bezpochyby své místo i v digitální době, možná, že ještě víc než dřív – už jen proto, jak úžasně zábavné a naplňující je postavit si z nich něco vlastního, kreativně vymyšleného, co opravdu funguje.

Zdroj: Verge

Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W