Muž postavil přístroj na třídění Lega. Samozřejmě z Lega

Z Lega jde postavit prakticky všechno – ti šťastní z nás, kdo ho měli jako děti, potvrdí, že lepšího je jen málo co. Tedy, snad s výjimkou legendárního českého Merkuru.

Lego je nejen hračka, ale ve svých složitějších iteracích – především Lego Technic – dokáže posloužit i k postavení překvapivě složitých a sofistikovaných zařízení. Elektrický osmiválcový motor, 5metrový model americké letadlové lodě, který dokáže plout, X-wing ze Star Wars v životní velikosti (z 5 milionů dílků. Váží 23 tun.) nebo funkční dům (postavil ho James May, když byl ještě v Top Gearu. Měl i funkční toaletu.). Někdo také z Lega postavil funkční SMG, konkrétně UMP 45 od firmy Heckler & Koch. Sice střílí jen kostky Lega, ale… i tak.

To jsou samozřejmě extrémní případy, nicméně pravdou je, že s Lega jde vážně postavit opravdu hodně věcí; byť levné to zrovna není. A není toho málo, k předchozím případům bychom mohli přidat mapu Evropy nebo funkční automobil (a ještě k tomu Bugatti Chiron).

Jedna z nejzajímavějších věcí z poslední doby je přístroj na třídění Lega, který je, jak jinak, postavený z Lega. Využívá umělou inteligenci a zpracování obrazu k rozpoznávání kostiček a jejich správnému roztřídění. Jde o sofistikované zařízení, které využívá několik různých pásů včetně vibračních k postupnému protřídění kostiček tak, aby všechny zapadly do nejvhodnějších přihrádek.

Celkem se kostičky roztřídí do 18 různých přihrádek rychlostí přibližně 1 kostičky za 2 sekundy. Neuronová síť, kterou stvořitel přístroje Daniel West sám vytrénoval, využívá 3D obrázky Lego součástek. Pokut takový obrázek existuje, neuronová síť se ho dokáže naučit rozpoznávat.

Jde o zajímavý příklad funkční umělé inteligence a neuronových sítí v limitovaném prostředí; to, že je možné pomocí Lega a algoritmu sestavit stroj schopný třídit součástky, ze kterého je vlastně vyroben, je zkrátka úžasné.

Kromě Lega je další legendární stavebnicí podobného druhu kovový Merkur. Fantasticky zábavnou stavebnici využil třeba i držitel Nobelovy ceny za fyziku Otto Wichterle, když z ní postavil první přístroj na výrobu kontaktních čoček.

Stavebnice jako Lego a Merkur mají bezpochyby své místo i v digitální době, možná, že ještě víc než dřív – už jen proto, jak úžasně zábavné a naplňující je postavit si z nich něco vlastního, kreativně vymyšleného, co opravdu funguje.

Zdroj: Verge

Obrázek: Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?