Speciální padák z nylonu, kevlarových vláken a technory je nejen krásný, ale hlavně bezpečný – v roce 2020 má umožnit Mars roveru bez úhony jemně dopadnout na povrch čtvrté planety sluneční soustavy.
NASA potvrdila, že je padák již hotov a Mars roveru tak může na nebezpečné misi dobře posloužit. Zároveň s tím se americké vesmírné agentuře podařilo překonat překvapivý rekord: padák se otevřel za čtyři desetiny sekundy, což je dosud nejrychlejší výsledek u takto velkého padáku na světě.
A že jde o padák nejen velký, ale také těžký: váží přes 80 kilogramů!
Opportunity stále mlčí, Curiosity komunikuje
Šlo v pořadí již o třetí test projektu ASPIRE (Advanced Supersonic Parachute Inflation Research Experiment). NASA při té příležitosti rovněž zveřejnila video z testu, které krásný padák ukazuje ve vší jeho kráse.
Je důvod, proč NASA pro Mars rover vylepšuje přechozí generace padáků; nové vozítko bude dosud nejtěžší s vahou lehce přesahující jednu tunu. Jeho úkolem bude na rudé planetě nalézt pozůstatky po mikrobech, které by potvrdily dávnou existenci života. Sesbírá také několik sad vzorků, které následně uloží do připravených chráněných kontejnerů, v nichž počkají na dobu, než je budou moci pozdější mise na Mars dopravit zpět na Zemi.
Co se týče dalších roverů NASA, tak není agentura zrovna v nejlepší kondici. Opportunity už od června mlčí, do hibernace jej poslala písečná bouře a není jasné, zda se podaří komunikaci obnovit. Curiosity naopak svou činnost postupně obnovuje poté, co narazil na problémy s odesíláním dat zpět na Zem.
1. října mimochodem NASA oslavila 60. výročí svého vzniku. Gratulujeme!
Obrázky: NASA/JPL-Caltech