Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v prosince 2017 podepsala speciální směrnici, která má NASA vést k inovativnímu a udržitelnému průzkumu vesmíru s komerčními a mezinárodními partnery.
V reakci na to nyní vesmírná agentura představila plán National Space Exploration Campaign (NSEC). Jejím základem je blízkého vesmíru strojem i člověkem, vycházet má mimo jiné ze zkušeností nasbíraných za 18letou existenci Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).
NASA počítá, že její snahy výrazně urychlí dostavění dvou klíčových produktů: kosmické lodi Orion a rakety SLS, jejíž finální dokončení se už několikrát odložilo.
Do nekonečna a ještě dál!
NSEC má stanoveno 5 strategických cílů, které mají navýšit lidskou stopu ve vesmíru:
- Proměna amerických aktivit na oběžné dráze Země z veřejných na komerční, podpora nového sektoru soukromých vesmírných společností.
- Mise na povrchu Měsíce prováděné skrze vesmírnou základnu Gateway; ta poslouží i pro vedení misí na Mars a dál.
- Sběr surovin z Měsíce a rozšíření vědeckých poznatků o jediném přirozeném satelitu Země pomocí robotů typu Discovery.
- Návrat astronautů USA na povrch Měsíce pro dlouhodobou průzkumnou misi a sběr vzorků k odeslání zpět na Zemi.
- Předvést schopnosti a možnosti agentury dopravit člověka na Mars či na jiná místa.
Představené body jsou konzistentní s dlouhodobými plány NASA. Bod jedna si možná vyžaduje trochu detailnější vysvětlení: je míněn tak, že lidská aktivita na oběžné dráze by se neměla omezovat jen na veřejnou sféru; státy by mely být pouze jedním z mnoha zákazníků. Na realizaci této změny už firmy jako Blue Origin nebo SpaceX aktivně pracují, takže toho se pravděpodobně dočkáme poměrně brzy.
NASA má také pokračovat v partnerstvích, které se soukromými firmami uzavírá. Ty jsou totiž oboustranně prospěšné a komerčním vesmírným společnostem dávají do rukou velmi potřebné počáteční finance na realizaci svých snů.
Na Měsíc už brzy, na Mars nikoliv
Klíčovou oblastí pro NASA zůstává také Měsíc. Vybudování základny Gateway má být prvním krokem, následovat bude detailní průzkum povrchu i hlubin satelitu.
Znovu přistát na Měsíci po desítkách let by astronauti měli nejpozději ve druhé polovině během příštího desetiletí. Pro mnoho lidí to bude první příležitost, kdy budou moci živě sledovat přistání a pohyb osob po povrchu Měsíce.
Mars je zmíněn spíše okrajově, v podobě dalšího roveru, který má být vypuštěn do vesmíru v roce 2020. První mise s posádkou se však mají k planetě podívat nejdříve až někdy po roce 2030.
NASA v textu hodně pracuje především s národní identitou, avšak nezapomíná zmínit ani své partnery. Mezi ty nejvýznamnější patří kromě Ruské, Čínské, Indické a Japonské také Evropská kosmická agentura (ESA).
Zdroj obrázků a textu: NASA