Hubble už pomáhá pozorovat vesmír z oběžné dráhy Země již 31 let. Jak dlouho ještě vydrží jasné není.
Hubbleův vesmírný dalekohled byl první dalekohled specificky navržený tak, aby ho astronauti mohli opravovat přímo ve vesmíru – za tímto účelem proběhlo 5 misí, ale poslední se uskutečnila v roce 2009 a nové se neplánují.
Nahradit by ho totiž měl Vesmírný dalekohled Jamese Webba, jenže s tím jsou permanentně potíže. Už několikrát bylo jeho dokončení pozdrženo o celé roky, a i když už by se co nevidět měl na oběžnou dráhu konečně vypravit, prozatím lidstvo spoléhá na stařičký Hubble.
Díky za tu vzpomínku
Ten za dobu své existence přinesl lidstvu fantastické objevy a jeho pozorování a získaná data přispěla k lepšímu poznání vesmíru, v němž žijeme. Právě Hubbleův dalekohled vedl k řadě průlomů v oblasti astrofyziky, například definování rychlosti rozpínání vesmíru.
Stejně jako Vesmírný dalekohled Jamese Webba šlo o spolupráci NASA a ESA.
V posledních letech už se potíže s Hubbleovým teleskopem množí. Není divu, 31 let je velmi dlouhá doba a opotřebování elektroniky je nevyhnutelný důsledek. Když 13. června přestal fungovat jeden z klíčových počítačů, nebylo jasné, zda se podaří Hubble opět uvést do provozu.
17. července se to ovšem podařilo a nyní již odborníci z NASA potvrdili, že dalekohled je opět plně funkční a po měsíčním „odpočinku“ už zase úspěšně pozoruje vesmír.
A hned dvě nové fotografie, které Hubble ukázal, prokazují úžasné objevy, které dalekohled lidstvu přinesl. Na fotografii vlevo můžeme vidět dvě srážející se galaxie, vpravo pak zvláštní galaxii, jejíž ramena jsou hodně vzdálena od středu, ještě daleko víc, než je tak u Mléčné dráhy.
Náročná oprava s úspěšným koncem
Práce na opravě počítače dalekohledu probíhala vzdáleně z výzkumné centrály NASA v Goddardova kosmického střediska i z domovů některých inženýrů vlivem protipandemických opatření. Na opravu byli povolání i někteří bývalí pracovníci NASA, dnes již v důchodu, kteří obstarali 30 nebo 40 let staré dokumenty s bližšími detaily o Hubblově dalekohledu.
Více než 50 lidí po týdnech práce nakonec ukázalo na chybu v PCU jednotce teleskopu; 15. července se jim úspěšně podařilo přepnout na záložní jednotku a o dva dny později se Hubble opět dostal do plného provozu.
Hubble a Webb
Není jasné, jak dlouho ještě Hubbleův vesmírný dalekohled vydrží pozorovat vesmír. Sloužil měl alespoň 15 let, a tuto minimální hranici překonal už dvojnásobně.
Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude v jistém smyslu náhradníkem Hubbleova dalekohledu. S citlivějšími, modernějšími nástroji by měl astronomům poskytnout ještě důkladnější a přesnější informace o vesmíru a přispět tak k prohlubování našich poznatků o vesmíru.
S plánovanými lety na Měsíc a na Mars a celkovým obnovením zájmu o dobývání kosmu se vědecký pokrok v této oblasti znatelně zrychlil. Svou roli v tom hrají i soukromé společnosti jako Blue Origin, Virgin Galactic a samozřejmě SpaceX.
Zdroj: NASA. Úvodní fotografie: NASA/JPL-Caltech