Miliardáři míří do vesmíru: Uspěl Virgin Galactic i Blue Origin Jeffa Bezose

Minulý rok v létě startovaly sondy k Marsu, letos míří na hranici vesmíru soukromé lety miliardářů. Společnost Virgin Galactic bude v neděli 11. července živě vysílat let svého zakladatele Richarda Bransona do vesmíru. Následovat bude už 20. července první let společnosti Blue Origin s lidskou posádkou, jejíž součástí bude sám zakladatel Amazonu Jeff Bezos. Kde historické lety sledovat a co od nich očekávat?

Sedmdesátiletý Branson a zbytek jeho posádky mise Unity 22 odstartují z kosmodromu Spaceport America poblíž města Truth or Consequences v Novém Mexiku. Poletí v raketoplánu VSS Unity SpaceShipTwo společnosti Virgin Galactic. Přímý přenos začne podle twitterového účtu společnosti v 15:00 SEČ. Pro evropské diváky jde tedy o ideální čas. Přímé přenosy bude možné sledovat na oficiálních stránkách a sociálních sítích obou společností. Odkazy na živý přenos budou přidány i zde do článku na inSmart.cz.

Obrázek: Miliardáři míří do vesmíru: Uspěl Virgin Galactic i Blue Origin Jeffa Bezose

Lety do vesmíru jsou náročné a pokazit se může mnohé. Pokud se vše povede, Branson (na fotografii třetí zprava) a Bezos budou prvními miliardáři, které vynesla do vesmíru jejich vlastní společnost. Foto: Se souhlasem společnosti Virgin Galactic

90 minut letu a 4 minuty stavu beztíže

Společnost Virgin Galactic zatím nezveřejnila konkrétní harmonogram letu. V neděli odpoledne odstartuje raketoplán VSS Unity uchycený pod křídly nosného letounu známého jako VMS Eve. Ve výšce přibližně 15 000 metrů Eve Unity uvolní a raketoplán se vydá na cestu do suborbitálního prostoru. Eve i Unity následně přistanou zpět na Spaceport America.

Na základě předchozích letů Unity bude nedělní mise trvat celkem přibližně 90 minut a stav beztíže, kdy raketoplán dosáhne vrcholu své suborbitální dráhy, bude trvat asi čtyři minuty.

Obrázek: Miliardáři míří do vesmíru: Uspěl Virgin Galactic i Blue Origin Jeffa Bezose

Raketoplán VSS Unity uchycený na VMS Eve. Foto: Se souhlasem společnosti Virgin Galactic

Mezi Bransonovými spolucestujícími budou Beth Mosesová, hlavní instruktorka astronautů společnosti Virgin Galactic, Colin Bennett, vedoucí provozní inženýr Virgin Galactic, a Sirisha Bandla, viceprezidentka pro vládní záležitosti a výzkumné operace společnosti. VSS Unity budou pilotovat piloti Dave Mackay a Michael Masucci, VMS Eve pak C. J. Sturckow a Kelly Latimerová.

Pokud se nic nepokazí, Branson zrealizuje let do vesmíru jen devět dní předtím, než podobný milník zaznamená společnost Blue Origin, se svou suborbitální raketou New Shepard. Blue Origin již 20. července vyšle do vesmíru svého šéfa – Jeffa Bezose, miliardáře a zakladatele Amazonu, který nedávno v 57 letech rezignoval na funkci generálního ředitele největšího e-shopu světa. I Bezose doprovodí další dva členové posádky.

Obrázek: Miliardáři míří do vesmíru: Uspěl Virgin Galactic i Blue Origin Jeffa Bezose

Virgin Galactic chce nabídnou futuristický zážitek. Foto: Se souhlasem společnosti Virgin Galactic

Pocta prvnímu přistání posádky na Měsíci

Bezosův let se uskuteční v den 52. výročí prvního přistání lidské posádky na Měsíci, tedy mise Apollo 11 v roce 1969. Branson v rozhovorech taktéž uvedl, že ho k cestě do vesmíru inspirovalo, když v mládí sledoval misi Apollo 11. Nedávno Branson popřel, že by s Bezosem soupeřili o to, kdo se dostane do vesmíru jako první. Nedávné posunutí data startu na 11. července však hovoří o něčem jiném.

Kdo bude první ve „vesmíru“? Ohledně letů do vesmíru je mj. složitá i sama definice toho, co za něj považujeme. Lety SpaceShipTwo obvykle létají pod tzv. Kármánovou linií, což je výšková hranice 100 km od povrchi Země, kterou mnoho lidí považuje za hranici vesmíru. VSS Unity již ale uskutečnila tři zkušební lety s posádkou nad hranicí 80 km, což je linie uznávaná agenturou NASA, americkou armádou a Federálním úřadem pro letectví USA.

Obrázek: Miliardáři míří do vesmíru: Uspěl Virgin Galactic i Blue Origin Jeffa Bezose

Raketa New Shepard se od VSS Unity výrazně liší. Rozdílný je i způsob startu. Foto: Blue Origin

Virgin Galactic usiluje o vynesení turistů do vesmíru od svého založení v roce 2004, zatímco Blue Origin se o totéž snaží od svého založení v roce 2000. Raketoplán SpaceShipOne, na jehož konstrukci Virgin Galactic vyvinula SpaceShipTwo, už v roce 2004 dvakrát vzlétl 100 km nad zemský povrch a získal cenu Ansari X Prize v hodnotě 10 milionů dolarů za opakované lety v soukromě vyvinutém, opakovaně použitelném kosmickém plavidle.

Záznam mise Virgin Galactic Unity 22 z 11. července 2021

Risk? Blue Origin poletí poprvé s posádkou, Virgin Galactic teprve počtvrté

Unity 22 bude teprve čtvrtým kosmickým letem společnosti Virgin Galactic s posádkou, zatímco Bezos bude na palubě hned prvního kosmického letu s posádkou společnosti Blue Origin. Loď New Shepard nicméně absolvovala více než tucet zkušebních suborbitálních letů bez posádky. Virgin Galactic si už poradil i s nezdary a nehodami a šance na úspěch mise jsou vysoké.

Kolik stojí cesta do vesmíru? Poslední známá cena za vesmírnou letenku od společnosti Virgin Galactic byla 250 000 dolarů (přibližně 5,5 milionu Kč). O lety je mezi boháči zájem. Více než 700 lidí už podle zástupů společnosti složilo zálohu.

Obrázek: Miliardáři míří do vesmíru: Uspěl Virgin Galactic i Blue Origin Jeffa Bezose

Návratový modul společnosti Blue Origin se snese zpět na povrch na padáku. Znovupoužitelný raketa New Shepard přistane zpět na přistávací dráze. Raketoplán Virgin Galactic oproti tomu opět přistane na přistávací dráze.  Foto: Se souhlasem společnosti Blue Origin

Oproti tomu Blue Origin zatím nezveřejnila cenu za let do vesmíru. Obchodní model společnosti je navíc jiný a vesmírná turistika bude jen jednou z oblastí příjmů. Co však víme je, že anonymní vítěz aukce zaplatil 28 milionů dolarů za historický let s Bezosem, jeho bratrem Markem a dvaaosmdesátiletou průkopnicí v letectví, pilotkou ženské mise Mercury 13, Wally Funkovou.

Živý přenos letu Blue Origin 20. července 2021 v 15:00 SELČ

Raketa New Shepard se čtyřčlennou posádkou vynese lidskou posádku na deset až dvanáct minut do vesmíru. Plánovaný start je v 15:00.

Aktualizace 11. července 2021

Richard Branson uspěl a doletěl na hranici vesmíru

Miliardář Richard Branson se svým týmem Virgin Galactic uspěl. Po posunutí startu nakonec došlo k úspěšnému vynesení raketoplánu s posádkou na hranici vesmíru, kde zažili krátký stav beztíže. Branson tímto momentem otevřel dveře cenově dostupné vesmírné turistice. Z vesmíru poslal zprávu všem lidem na planet, kterou si můžete pustit ze záznamu. Let proběhl bez problémů a jediné problémy byly zaznamenány s živým přenosem obrazu z lodi.

Zdroje: 1, 2, 3

Obrázek: Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Obrázek: Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Obrázek: Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?