Nebezpečí nárazu dvou satelitů jen těsně odvráceno. Oběžná dráha Země se plní družicemi

Na to, že na oběžné dráze naší planety začíná být poněkud těsno, upozorňují odborníci už dlouho. Hrozba srážky dvou satelitů tak bude do budoucna mnohem častějším tématem.

Není to tak dávno, co se Mezinárodní vesmírná stanice ISS musela vyhnout vesmírnému smetí. Satelity, přestože za smetí je označit lze jen těžko (minimálně dokud fungují), ale představují rovněž určitý problém.

Je jich totiž na oběžné dráze hodně, a má jich přibýt ještě mnoho dalších, a to už během několika příštích let. Obvykle se pohybují dostatečně daleko od sebe, v různých výškách od Země, to však problémům a rizikům nezabraňuje, ne zcela.

Obrázek: Nebezpečí nárazu dvou satelitů jen těsně odvráceno. Oběžná dráha Země se plní družicemi

Satelity OneWeb letěly z kosmodromu Vostočnyj, který Rusové stále dokončují. Má snížit závislost Ruska na Bajkonuru. Zdroj: Roscosmos, Space Center Vostochny, TsENKI

40 metrů od katastrofy

Pomalu bankrotující společnost OneWeb a její konstelace satelitů se téměř srazila s ambiciózním projetem SpaceX, konstelací Starlink. Obě skupiny satelitů se vyhnuly jen velmi těsně.

Událost z 30. března měla ke srážce natolik blízko, že obě firmy vydaly varování před možnou kolizí, a to i firmám, jichž by se případná srážka dotkla. Satelity OneWeb operují výše na oběžné dráze než satelity SpaceX (ty létají notoricky nízko, proto firma láká na nízkou latenci); protože se však skupina nově vypuštěných satelitů OneWeb na svoji určenou polohu teprve dostávala, prolétávala velmi blízko satelitů SpaceX.

V jednu chvíli byly od sebe dva ze satelitů vzdáleny pouhých 40 metrů, což je na poměry oběžné dráhy už extrémně nebezpečné. Vypočítaná pravděpodobnost srážky činila „pouze“ 1,3 %, obě společnosti však rychle jednaly.

Obrázek: Nebezpečí nárazu dvou satelitů jen těsně odvráceno. Oběžná dráha Země se plní družicemi

Zdroj: Roscosmos, Space Center Vostochny, TsENKI

Pokud by se dva satelity skutečně srazily, následky by byly nedozírné. Náraz by mohl způsobit řetězovou reakci, kdy by stovky menších kousků ze zničených satelitů narážely do dalších. Zničit něco ve vesmíru není obtížné, satelity obíhají Zemi ve velké rychlosti a jakékoliv střetnutí by je snadno vyřadilo.

Na doporučení americké Space Force se inženýři OneWeb okamžitě spojili se Starlink týmem SpaceX a provedli sérii manévrů, které vedly k odvrácení rizika katastrofy.

12 tisíc satelitů – jen jedny z mnoha

Starlink využívá umělou inteligencí řízený systém na uhýbání cizím satelitům, který krátce deaktivovali, aby se satelity OneWeb mohli úspěšně vyhnout konstelaci Starlink. AI systém bývá ostatními společnostmi kritizován, neboť podle nich není jasné, na jakou stranu se satelity při snaze uhnout vydají.

Na oběžné dráze má SpaceX momentálně kolem 1 370 satelitů (vypouští je ve skupinách po 60) a celkové číslo má sahat k 12 tisícům, OneWeb zatím vypustil „pouze“ 146 satelitů z chystaných 650, vypouští je ve skupinách po 36.

Obrázek: Nebezpečí nárazu dvou satelitů jen těsně odvráceno. Oběžná dráha Země se plní družicemi

SpaceX se start satelitů chlubí rádo. Zdroj: SpaceX Flickr

Kromě OneWeb a SpaceX se chtějí do podobných projektů vrhnout také Jeff Bezos, Evropská unie a samozřejmě Čína. Vlivem toho bude na oběžné dráze ještě víc přecpáno.

Riziko srážky tentokrát obě firmy zažehnaly včasnou komunikací a vzájemnou spoluprací. Vesmír je místem, které stále není prakticky vůbec regulováno, standardy nijak moc neexistují a bezpečnost je zde pouze taková, jakou si určí samy firmy a národy.

Manévry satelitů ve vesmíru nejsou ničím neobvyklým, v takovýchto počtech už ovšem hrozí, že k nim bude docházet ještě výrazně častěji.

Zdroj: Verge

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Předplatné na sociální sítě. Twitter zkouší nový model
Předplatné na sociální sítě. Twitter zkouší nový model
Obrázek: Sonda Osiris-REx míří zpět na Zemi, přináší vzorky prastarého asteroidu
Sonda Osiris-REx míří zpět na Zemi, přináší vzorky prastarého asteroidu
Obrázek: Velký ransomware útok může ochromit východní pobřeží USA
Velký ransomware útok může ochromit východní pobřeží USA
Obrázek: Jsou Windows 10 skutečně „poslední Windows“?
Jsou Windows 10 skutečně „poslední Windows“?
Obrázek: Je norská předpověď počasí opravdu přesnější? Tipy na nejlepší aplikace
Je norská předpověď počasí opravdu přesnější? Tipy na nejlepší aplikace
Obrázek: Má smysl koupit si smartphone s 5G konektivitou?
Má smysl koupit si smartphone s 5G konektivitou?
Obrázek: Vytvořte si vlastní web: Jak nainstalovat WordPress na hosting?
Vytvořte si vlastní web: Jak nainstalovat WordPress na hosting?
Obrázek: Známe vaše heslo, tvrdí útočníci: Jak vytvořit silné heslo a kde ho ukládat?
Známe vaše heslo, tvrdí útočníci: Jak vytvořit silné heslo a kde ho ukládat?
Obrázek: Helikoptéra Ingenuity přežila svou první noc na Marsu, 12. dubna poprvé poletí
Helikoptéra Ingenuity přežila svou první noc na Marsu, 12. dubna poprvé poletí

První helikoptéra na cizí planetě, konkrétně na povrchu Marsu, tam úspěšně přečkala svou první noc. Nejsledovanější helikoptéra současnosti úspěšně přežila...

Zavřít