Nebezpečí nárazu dvou satelitů jen těsně odvráceno. Oběžná dráha Země se plní družicemi

Na to, že na oběžné dráze naší planety začíná být poněkud těsno, upozorňují odborníci už dlouho. Hrozba srážky dvou satelitů tak bude do budoucna mnohem častějším tématem.

Není to tak dávno, co se Mezinárodní vesmírná stanice ISS musela vyhnout vesmírnému smetí. Satelity, přestože za smetí je označit lze jen těžko (minimálně dokud fungují), ale představují rovněž určitý problém.

Je jich totiž na oběžné dráze hodně, a má jich přibýt ještě mnoho dalších, a to už během několika příštích let. Obvykle se pohybují dostatečně daleko od sebe, v různých výškách od Země, to však problémům a rizikům nezabraňuje, ne zcela.

Obrázek: Nebezpečí nárazu dvou satelitů jen těsně odvráceno. Oběžná dráha Země se plní družicemi

Satelity OneWeb letěly z kosmodromu Vostočnyj, který Rusové stále dokončují. Má snížit závislost Ruska na Bajkonuru. Zdroj: Roscosmos, Space Center Vostochny, TsENKI

40 metrů od katastrofy

Pomalu bankrotující společnost OneWeb a její konstelace satelitů se téměř srazila s ambiciózním projetem SpaceX, konstelací Starlink. Obě skupiny satelitů se vyhnuly jen velmi těsně.

Událost z 30. března měla ke srážce natolik blízko, že obě firmy vydaly varování před možnou kolizí, a to i firmám, jichž by se případná srážka dotkla. Satelity OneWeb operují výše na oběžné dráze než satelity SpaceX (ty létají notoricky nízko, proto firma láká na nízkou latenci); protože se však skupina nově vypuštěných satelitů OneWeb na svoji určenou polohu teprve dostávala, prolétávala velmi blízko satelitů SpaceX.

V jednu chvíli byly od sebe dva ze satelitů vzdáleny pouhých 40 metrů, což je na poměry oběžné dráhy už extrémně nebezpečné. Vypočítaná pravděpodobnost srážky činila „pouze“ 1,3 %, obě společnosti však rychle jednaly.

Obrázek: Nebezpečí nárazu dvou satelitů jen těsně odvráceno. Oběžná dráha Země se plní družicemi

Zdroj: Roscosmos, Space Center Vostochny, TsENKI

Pokud by se dva satelity skutečně srazily, následky by byly nedozírné. Náraz by mohl způsobit řetězovou reakci, kdy by stovky menších kousků ze zničených satelitů narážely do dalších. Zničit něco ve vesmíru není obtížné, satelity obíhají Zemi ve velké rychlosti a jakékoliv střetnutí by je snadno vyřadilo.

Na doporučení americké Space Force se inženýři OneWeb okamžitě spojili se Starlink týmem SpaceX a provedli sérii manévrů, které vedly k odvrácení rizika katastrofy.

12 tisíc satelitů – jen jedny z mnoha

Starlink využívá umělou inteligencí řízený systém na uhýbání cizím satelitům, který krátce deaktivovali, aby se satelity OneWeb mohli úspěšně vyhnout konstelaci Starlink. AI systém bývá ostatními společnostmi kritizován, neboť podle nich není jasné, na jakou stranu se satelity při snaze uhnout vydají.

Na oběžné dráze má SpaceX momentálně kolem 1 370 satelitů (vypouští je ve skupinách po 60) a celkové číslo má sahat k 12 tisícům, OneWeb zatím vypustil „pouze“ 146 satelitů z chystaných 650, vypouští je ve skupinách po 36.

Obrázek: Nebezpečí nárazu dvou satelitů jen těsně odvráceno. Oběžná dráha Země se plní družicemi

SpaceX se start satelitů chlubí rádo. Zdroj: SpaceX Flickr

Kromě OneWeb a SpaceX se chtějí do podobných projektů vrhnout také Jeff Bezos, Evropská unie a samozřejmě Čína. Vlivem toho bude na oběžné dráze ještě víc přecpáno.

Riziko srážky tentokrát obě firmy zažehnaly včasnou komunikací a vzájemnou spoluprací. Vesmír je místem, které stále není prakticky vůbec regulováno, standardy nijak moc neexistují a bezpečnost je zde pouze taková, jakou si určí samy firmy a národy.

Manévry satelitů ve vesmíru nejsou ničím neobvyklým, v takovýchto počtech už ovšem hrozí, že k nim bude docházet ještě výrazně častěji.

Zdroj: Verge

Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu