IT profesionálů je málo dlouhodobě, nejen na specializovaných pozicích, ale i v případě „řadových“ programátorů všeho druhu.
Někteří zaměstnavatelé, obzvláště v zámoří, věří, že neblahou situaci s velkým nedostatek kvalifikované pracovní síly vyřeší nastupující generace pracovníků.
Jenže to se nezdá příliš pravděpodobné. Problém je, že množství škol a kurzů schopných patřičně edukovat zájemce o práci v IT v nutných dovednostech a schopnostech není dostatek – stejně jako samotných zájemců. Práce v IT bývá velmi slušně placená a má řadu benefitů, z mnoha různých důvodů je však náročná, a ne každý o ni má zájem.

Zdroj: Pixabay
Dobře placené, ale těžké
Britský průzkum The Digital Generation: Tapping the future tech talent se pávě tímto tématem zabýval, a jeho výsledky nejsou zrovna pozitivní. Ačkoli trh USA, Velké Británie a Evropy včetně Česka se v mnohém liší, v nedostatku odborné IT síly jsou na tom všechny regiony obdobně.
Podle průzkumu mladým lidem dle jejich vlastního názoru v práci v IT brání buď obava z přílišné obtížnosti oborů, nebo také jejich pohlaví či věk. Ačkoli 72 % oslovených IT zaměstnavatelů věří, že generace Z vyřeší nedostatek ajťáků, jen 24 % oslovených mladých lidí vnímá svůj věk jako konkurenční výhodu při hledání práce.

Zdroj: Freepik
Podle více než poloviny respondentů je práce v technologiích komplikovaná, a 55 % z nich se vyjádřilo tak, že od vzdělávacích institucí chtějí o technických oborech více informací a důkladnější výuku.
Mezi nejčastější způsoby, jakým se mladí pracovníci ve firmách uchytili, patřily podle průzkumu hlavně různé stáže.
Studie zmiňuje, že by firmy měly začít uvažovat občas spíše nad potenciálem pracovníka – jeho schopnosti se rychle učit a pochytit nutné IT myšlení – než zkušenosti a aktuální technické znalosti. Studie nezatajuje, že jde o rizikovou strategii, která se nemusí vyplatit.

Zdroj: Freepik
V blízké budoucnosti by měl nedostatek IT pracovníků v průmysllu přetrvávat, jde tak o perspektivní obor pro studenty. Počty studentů technologických oborů rostou, nicméně poptávku uspokojit nedokážkou, neboť ta roste výrazně rychleji.
Zdroj: ZDnet