Inženýři ze Severozápadní univerzity v USA představili dosud nejmenšího vzdáleně ovládaného robota na světě.
Vypadá jako krab, na šířku měří jen půl milimetru a umí chodit, plazit se, obracet, a dokonce i skákat. Vědci experimentují i s jinou podobou miniaturních robůtků, mezi nimi formu cvrčků či různých malých brouků.
Experimenty prozatím nemají hlubší cíl, smyslem je prokázat schopnosti a možnosti miniaturních robotů, kteří by mohli v budoucnu najít užitek ve stísněných prostorách. Podobně postupuje vývoj u měkkých robotů, u nichž se předpokládá využití například v lidském těle. Ačkoli autoři tohoto konkrétního robota jako měkkého neoznačují, má s nimi mnoho společného, a do kategorie zapadá.
Menší než oko jehly
I v tomto případě navíc autoři uvažují o aplikaci robota přímo v člověku, například k zastavení interního krvácení nebo uvolňování zablokovaných tepen. Další možností je údržba strojů a zařízení, neboť robotický krab by se dokázal úspěšně dostat i do malých, ale vysoce sofistikovaných počítačů.
Výzkum byl publikován v peer-reviewed magazínu Science Robotics.
Vývoj v robotice stále pokračuje velmi rychle, a extrémně malí roboti představují klíčovou součást procesu miniaturizace. Na Severozápadní univerzitě pracují s konceptem, kdy robot využívá vlastnosti slitin s tvarovou pamětí. Materiál se při zahřátí transformuje do „zapamatovaného“ tvaru.
Vědci pomocí laserového skenování rychle ohřívají specifické části těla robota, čímž dochází k vhodné transformaci a následnému pohybu.
Zdroj: NWU
Úvodní fotografie: Se souhlasem Northwestern university