AiMOS, 24. nejrychlejší superpočítač světa, nedávno IBM představila v americkém Rensselaerově polytechnickém institutu. Jeho hlavní prací bude nalézt způsob, jak budovat inteligentnější hardware určený specificky pro využití se sofistikovanou umělou inteligencí.
Superpočítač s výkonem 8 petaFLOPSů dokáže vypočítat 8 biliard výpočtů za sekundu. Přestože se jedná o obrovský výkon, na nejrychlejší superpočítače to nestačí: AiMOS je až na 24. místě v čistém výkonu hardwaru.
Trhu se superpočítači dlouhodobě dominují Čína a USA, početné zástupce má ještě Evropa a Japonsko. Z top 500 nejvýkonnějších superpočítačů jich má Čína hned 229. Svého zástupce v elitním seznamu však má, možná trochu překvapivě, i Česká republika.
Český Salomon
Jde o superpočítač Salomon řízený Národním superpočítačovým centrem IT4Innovations, spadajícím pod Vysokou školu Báňskou – Technickou univerzitu Ostrava. K listopadu letošního roku je na 375 místě v žebříčku; i díky Salomonovi je ČR dlouhodobě v prestižním žebříčku zemí s těmi nejvýkonnějšímu superpočítači, takových států je totiž jen 25.
Česká republika má superpočítačů více, hlavně technické vysoké školy je aktivně využívají a otevírají nové, nicméně výkonu těch nejlepších nedosahují. Salomon oproti tomu byl v době vzniku skutečně špičkový, ihned po uvedení do provozu obsadil v žebříčku 40. místo a v Evropě byl dokonce 12. nejrychlejší.
Oba dva nejvýkonnější superpočítače současnosti jsou americké a rovněž sestavené inženýry z IBM, jedná se o systémy Summit a Sierra. Početně největším výrobcem superpočítačů je pak Lenovo a všechny superpočítače z top 500 žebříčku běží na různých variantách Linuxu; Windows na nich opravdu nenajdete. Dříve v seznamu byly i superpočítače s Windows nebo MacOS, nikdy jich však nebylo mnoho a nikdy nebyly na úplně nejvyšších příčkách.
Ale zpět k AiMOSovi. Na 24. místě žebříčku je jedním z nejrychlejších letos postavených superpočítačů a má sloužit k vývoji nových superpočítačů, tedy k nalezení způsobu, jak lépe optimalizovat hardware pro účely umělé inteligence.
Komplexnost algoritmů a nových aplikací neustále narůstá, čemuž se musí systémy přizpůsobit. Je to jednoduchá rovnice: Čím lepší bude software, tím výkonnější musí být hardware. AiMOS poskytne vědcům výpočetní výkon a prostor pro modelování a simulace s dostatečným výkonem.
Zdroj: ZDnet