Jeden je i v Česku: Nejrychlejší superpočítače světa mají USA, nejvíce jich je v Číně

AiMOS, 24. nejrychlejší superpočítač světa, nedávno IBM představila v americkém Rensselaerově polytechnickém institutu. Jeho hlavní prací bude nalézt způsob, jak budovat inteligentnější hardware určený specificky pro využití se sofistikovanou umělou inteligencí.

Superpočítač s výkonem 8 petaFLOPSů dokáže vypočítat 8 biliard výpočtů za sekundu. Přestože se jedná o obrovský výkon, na nejrychlejší superpočítače to nestačí: AiMOS je až na 24. místě v čistém výkonu hardwaru.

Trhu se superpočítači dlouhodobě dominují Čína a USA, početné zástupce má ještě Evropa a Japonsko. Z top 500 nejvýkonnějších superpočítačů jich má Čína hned 229. Svého zástupce v elitním seznamu však má, možná trochu překvapivě, i Česká republika.

Obrázek: Jeden je i v Česku: Nejrychlejší superpočítače světa mají USA, nejvíce jich je v Číně

V současnosti nejrychlejší superpočítač Summit. Lidstvo ušlo za necelých 200 let docela dlouhou cestu od Babbageova prototypu. Zdroj: Oak Ridge National Laboratory

Český Salomon

Jde o superpočítač Salomon řízený Národním superpočítačovým centrem IT4Innovations, spadajícím pod Vysokou školu Báňskou – Technickou univerzitu Ostrava. K listopadu letošního roku je na 375 místě v žebříčku; i díky Salomonovi je ČR dlouhodobě v prestižním žebříčku zemí s těmi nejvýkonnějšímu superpočítači, takových států je totiž jen 25.

Česká republika má superpočítačů více, hlavně technické vysoké školy je aktivně využívají a otevírají nové, nicméně výkonu těch nejlepších nedosahují. Salomon oproti tomu byl v době vzniku skutečně špičkový, ihned po uvedení do provozu obsadil v žebříčku 40. místo a v Evropě byl dokonce 12. nejrychlejší.

Obrázek: Jeden je i v Česku: Nejrychlejší superpočítače světa mají USA, nejvíce jich je v Číně

Superpočítač Salomon. Zdroj: IT4Innovations

Oba dva nejvýkonnější superpočítače současnosti jsou americké a rovněž sestavené inženýry z IBM, jedná se o systémy Summit a Sierra. Početně největším výrobcem superpočítačů je pak Lenovo a všechny superpočítače z top 500 žebříčku běží na různých variantách Linuxu; Windows na nich opravdu nenajdete. Dříve v seznamu byly i superpočítače s Windows nebo MacOS, nikdy jich však nebylo mnoho a nikdy nebyly na úplně nejvyšších příčkách.

Ale zpět k AiMOSovi. Na 24. místě žebříčku je jedním z nejrychlejších letos postavených superpočítačů a má sloužit k vývoji nových superpočítačů, tedy k nalezení způsobu, jak lépe optimalizovat hardware pro účely umělé inteligence.

Komplexnost algoritmů a nových aplikací neustále narůstá, čemuž se musí systémy přizpůsobit. Je to jednoduchá rovnice: Čím lepší bude software, tím výkonnější musí být hardware. AiMOS poskytne vědcům výpočetní výkon a prostor pro modelování a simulace s dostatečným výkonem.

Zdroj: ZDnet

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Obrázek: OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší