Kryptoměnových, NFT a „na blockchainu založených“ projektů má Česká republika hodně; ať už je důvod jakýkoliv, rojí se snad každý den, s větším či menším úspěchem. Mezi nejvýraznější nedávné starty patří platforma The NCGO a její kryptopeněženka Rull.
Ačkoli je novinka plná buzzwordu – slova jako „Web 3.0“, „metaverse“ nebo „e-commerce3“ sice znějí hezky, ale neznamenají vůbec nic – nějaké konkrétní sliby přeci jen nabízí. A nemyslíme tím vágní projevy o šíření NFT a jakési nedefinovatelné „decentralizované ekonomiky“, ale reálné produkty.
Možná, možná ne
Nejzajímavější z toho je propojení sportu a stále poněkud pofidérního konceptu NFT, non-fungible tokenů. Kryptopeněženka Rull spojila své jméno s MMA organizací Oktagon, která zprostředkovává pro diváky zápasy bojového sportu.
Právě se sportovními organizacemi mají NFT projekty alespoň částečný úspěch: Fanoušci mají o unikátní digitální „artefakty“ mnohdy zájem, a v zahraničí se experimenty šíří – fotbalové kluby jako Real Madrid nebo Paris Saint-Germain je již údajně prodávají, v USA zase pomalu pronikají do NBA a NFL.
V Česku se dosud NFT do sportovního odvětví příliš nedostaly, Rull je ale první vlaštovkou, která napovídá změnu. V první sérii bude Rull prodávat digitální předměty spojené s osobnostmi MMA scény jako jsou Karlos Vémola nebo Attila Végh.
Uvidíme, jak si The NCGO s Rullem povedou. NFT zatím jdou na ruku primárně podvodníkům a Web 3.0 znamená cokoliv, co si zrovna konkrétní vizionář představí; v tomhle případě je tu však alespoň partnerství s reálnou, zajetou organizací, což by se snad mělo projevit na důvěryhodnosti projektu jako takového.