Microsoft představil novou funkci Windows 10, která by umožnila bezpečnější spouštění programů stažených z internetu. Windows Sandbox je virtualizovaným prostředím, díky němuž spuštěné aplikace nemohou měnit soubory operačního systému. Jak bude Windows Sandbox vypadat?
Novou funkci můžeme očekávat v novém buildu Windows 10, který by měl dorazit v dubnu 2019. Nová funkce navíc prý nemá být pro každého – Microsoft slibuje Windows Sandbox pouze uživatelům Windows 10 Pro a Windows 10 Enterprise. Uživatelé s Home licencí se podle všeho nedočkají.
Vlastní sandbox, jak se bezpečnému prostředí říká, si mohl vytvořit jakýkoliv technicky zdatnější uživatel i nyní např. instalací Windows do virtuálního stroje. Zásadní změnou, že integrovaná funkce přímo do systému dělá proces snadnější a uživatelsky přívětivější, navíc pak není zapotřebí nákup další licence.
Pokaždé, když zapnete Windows Sandbox, měli byste se dostat do zcela čistého prostředí, které vypadá podobně jako čistá instalace systému. Po vypnutí Sandboxu tedy nezůstanou žádná data ani změny v systému. I proto nebude nová funkce příliš vhodná pro aplikace, které využíváte denně. Je však vhodným řešením pro případy, kdy potřebujete nějakou aplikaci otestovat a nejste si např. jisti původem instalačního souboru.
Windows Sandbox mohou vyzkoušet účastníci programu Insider Preview již dnes v novém updatu Windows Insider Preview Build 18305.
Dalším z možných využití je situace, kdy bude z Windows Sandboxu jakési anonymní okno pro aktivity, kdy chcete mít jistotu, že po vaší práci na PC nic nezůstane. Podle Microsoftu je Sandbox uzpůsobený tak, aby neměl další nároky na úložiště a image systému se tak bere rovnou z aktuálního nainstalovaného systému.
Minimální požadavky na Windows Sandbox:
- Windows 10 Pro či Enterprise build 18305 nebo novější
- Procesor generace AMD64 (matoucí označení zahrnuje i Intel procesory)
- Podporu virtualizace aktivovanou v BIOSu
- 4 GB RAM (8 GB doporučeno)
- 1 GB volného místa na disku (SSD doporučeno)
- Dvoujádrový procesor (4 jádra doporučena)
Virtualizace využívá hardwarově akcelerovanou grafiku, sleduje stav baterie zařízení pro optimalizaci výkonu a optimalizováno by mělo být i využívání systémových prostředků jako je operační paměť. Je dobře, že Microsoft s funkcí přichází, škoda jen, že k tomu nedošlo o několik let dříve. Ještě šikovnější by bylo, kdyby se aplikace uměla spustit jako běžná aplikace v okně a nemusela se spouštět v okně s další plochou, nabídkou Start apod.