Nová moto g100: makro blesk a telefon, co umí být jako počítač

Motorola, patřící pod Lenovo, dnes představila novou generaci telefonů řady moto g. Nejzajímavější je samozřejmě nejvyšší model, který toho může nabídnout opravdu hodně. Vedle obrovské baterie, výkonu a displeje především kruhovou přisvětlovací diodu pro focení makra nebo desktopový režim s kolébkou. To za cenu 12 990 Kč.

Pokud novinky s mobilními telefony sledujete podrobněji, jistě vám neuniklo, že tento telefon jste již mohli vidět. V Číně byl totiž představen jako Motorola Edge S v lednu. Nyní přichází do zbytku světa jako Motorola moto g100. A myslím si, že má co nabídnout.

Mobil jako počítač

Začněme odzadu, softwarem. Motorola totiž přestavila platformu Ready for, což je kombinace hardwarové kolébky (stojánku) a doprovodného softwaru. Díky tomu můžete z telefonu udělat klasický počítač, ke kterému máte připojen monitor s bezdrátovou klávesnicí a myší. 

Obrázek: Nová moto g100: makro blesk a telefon, co umí být jako počítač

Z mobilu se snadno stane počítač. Foto: Motorola

Tyto dnešní systémy, které se spustí po připojení k monitoru a nabídnou práci stejně pohodlnou, jako s Windows počítačem, jsou čím dál lepší. Nejdál je pravděpodobně Samsung se svým DeX, Huawei má také dobrý systém. Ten od Motoroly vypadal velice dobře a těším se, až jej vyzkouším. Po připojení do kolébky však máte více možností, než jen spustit desktopovou verzi. Můžete si pustit televizi, hru z telefonu, nebo jej použít pro jako kameru pro videohovor, což se v současné době hodí. Nebo jen zrcadlit celou obrazovku. Ale o tom více v recenzi, až si to vyzkoušíme.

Obrázek: Nová moto g100: makro blesk a telefon, co umí být jako počítač

Telefon je velký, nabídne však zajímavou výbavu. Foto: Motorola

Nyní zpět k hardwaru. Telefon je pěkný macek. Plochý 6,7palcový displej s rozlišením 2520 × 1080 pixelů má poměr stran 21:9 a obnovovací frekvenci 90 Hz. Není to tedy OLED, ale LCD. S touto úhlopříčkou jsou fyzické rozměry 168,38 × 73,97 × 9,69 mm a hmotnost 207 gramů. Díky tomu však telefon získal baterii s kapacitou 5000 mAh, což znamená, že vydrží zcela určitě 2 dny provozu, a lze ji nabíjet 20W nabíječkou. Čtečka otisků prstů se zde nenachází v displeji, ale v bočním zapínacím tlačítku, takže by měla být velmi rychlá.

8 GB RAM a výkonný osmijádrový procesor

Co u tohoto telefonu musíte oželet, je certifikace voděodolnosti. Na druhou stranu je díky tomu přítomen 3,5mm sluchátkový výstup. Reproduktor je zde jeden, za to mikrofony 3. Šuplík pro karty je hybridní, lze tedy vložit buď dvě SIM nebo jednu SIM a k tomu micro-SD kartu s kapacitou až 1 TB. Ta rozšíří vnitřních 128 GB. Vedle toho je zde 8 GB operační paměti a procesor Qualcomm Snapdragon 870 s grafikou Adreno 650. Procesor je osmijádrový, rozdělený tak, že jedno jádro Kryo 585  dosahuje frekvence 3,2 GHz, zbylá tři 2,42 GHz a další čtyři 1,8 GHz.

Obrázek: Nová moto g100: makro blesk a telefon, co umí být jako počítač

Čtečka otisků prstů se ukrývá v bočním tlačítku. Foto: Motorola

Pojďme ke konektivitě. Jsme opět v době, kdy u nás je více zařízení, která umí přijímat nový typ mobilních sítí, než jaké zde pokrytí. Ano, mluvím o 5G. Moto g100 je dalším telefonem, který 5G podporuje a tím se rozšiřuje. Prakticky každý nový telefon, včetně těch nejlevnějších podporuje 5G. Adaptace nové generace mobilní sítě je tedy v případě výrobců ukázková, ne až tak v případě operátorů, resp. k tomu nutné aukce kmitočtů frekvenčních pásem. Vedle toho samozřejmě moto g100 podporuje Bluetooth 5.1, NFC pro bezkontaktní platby, nejnovější WiFi 6 a poziční systémy GPS, LTEPP, SUPL, GLONASS, Galileo.

5G vs 4G: Jaké jsou rozdíly, jak je na tom ČR s pokrytím a jsou opravdu rychlosti 10× vyšší?

Obrázek: Nová moto g100: makro blesk a telefon, co umí být jako počítač

Základní fotoaparát má 64 Mpx. Foto: Motorola

Nahrávání přední i zadní kamerou naráz

Zbývají nám fotoaparáty, které jsou v tomto modelu velmi zajímavé. Ne tedy samotné čipy, ale spíš jejich doplňky či funkce. Vpředu najdeme dva fotoaparáty, vedle běžného 16Mxp širokoúhlého je ještě ultraširoký s rozlišením 8 megapixelů a záběrem 118°, díky kterému na obraz dostanete více lidí. Vzadu najdeme celkem 3 fotoaparáty, 4 kruh ukrývá laserové ostření a kamerku TOF. Základní fotoaparát má rozlišení 64 megapixelů a umí skládat 4 pixely do jednoho, citlivost je tedy vyšší a vylezou z něj 16megapixelové fotografie. Dále je zde 2megapixelová kamerka pro hloubku ostrosti a nakonec ultraširokoúhlý objektiv. Zajímavá je možnost nahrávání videa současně předním a zadním fotoaparátem. To bude něco pro YouTubery. 

Ultraširoký objektiv s rozlišením 16 Mpx a záběrem 117° v tomto případě má i funkci makra a pro focení maker je zde i speciální přisvětlení. Běžně se při focení zrcadlovkou používá pro přisvětlení kruhový blesk okolo objektivu, místo výklopného nebo směrového blesku na foťáku. Lenovo zde přišlo se stejnou vychytávkou a jsem opravdu zvědavý, jak budou v tomto provedení fotografie vypadat.

Obrázek: Nová moto g100: makro blesk a telefon, co umí být jako počítač

Barevné kombinace se drží při zemi. Foto: Motorola

Zbývá si říct už jen o barvách, cenách a dostupnosti. Cena je jedna, 12 990 Kč. Do prodeje půjde přibližně 12. dubna a to ve třech barvách – modrá (Iridescent Ocean), stříbrná (Iridescent Sky) a tmavě šedá (Slate Grey). V balení byste vedle telefonu měli najít nabíječku, USB-C kabel, drátová obyčejná sluchátka, silikonový kryt a folii na displej.

V následujících dnech budeme telefon testovat, pokud by vás něco zajímalo, dejte nám vědět v komentářích.

Zdroj: Motorola, inSmart.cz

Obrázek: Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte