Novinky ze světa AI #23: Umělá inteligence pomáhá lékařům a do 10 let překoná člověka

Sféra působnosti umělé inteligence se i nadále rozšiřuje, o čemž svědčí například vědecká studie, která mapuje její přínos v diagnostice diabetu, či vývoj plnohodnotného AI avatara s lidskou tváří. Je navíc zřejmé, že tempo evoluce umělé inteligence nikterak nezpomaluje, naopak neustále nabírá na rychlosti.

Umělá inteligence prý překoná člověka za 10 let, tvrdí japonský podnikatel

Generální ředitel japonské nadnárodní společnosti SoftBank Masayoshi Son se nechal slyšet, že do 10 let dojde k překonání významného milníku, kdy se umělá inteligence dostane nad úroveň té lidské. Tato další úroveň AI bývá často označována zkratkou AGI (z angl. Artificial general inteligence), a aktuálně jde spíše o hypotetický koncept než o reálnou verzi umělé inteligence. Son se však domnívá, že se její příchod blíží. AGI podle něj postupně dospěje do bodu, kdy bude desetkrát inteligentnější než kompletní lidské znalosti a vědomosti. Bude se totiž moci sama vzdělávat. Podle šéfa SoftBank navíc za 20 let přijde další vývojový stupeň AI, kterou označil za umělou superinteligenci. Naplní se v nadcházejících letech jeho vize?

Obrázek: Novinky ze světa AI #23: Umělá inteligence pomáhá lékařům a do 10 let překoná člověka

Podle ředitele japonské bankovní společnosti AI v horizontu 10 let překoná lidskou inteligenci. Zdroj: Freepik

Startup s podporou šéfa OpenAI vyvíjí nositelný AI senzor

Dosud poměrně nenápadná společnost Humane nedávno zaujala svým zařízením využívajícím umělé inteligence, které představila v rámci módní přehlídky v Paříži. Jde o Ai Pin, inteligentní nositelný elektronický čip, který využívá řadu senzorů, díky nimž dokáže úzce spolupracovat s umělou inteligencí. Výčet vychytávek, kterými zařízení disponuje, zatím zůstává tajemstvím. Na seznamu by však nemělo chybět například propojení s mobilním telefonem, jehož displej si nyní budete moci promítnout na svou dlaň, aniž byste jej museli vytáhnout z kapsy.

Pozoruhodné pak je, že do startupu Humane v posledních letech investovali nejrůznější jednotlivci i velké společnosti, včetně výše zmíněné SoftBank či zakladatele OpenAI Sama Altmana. Je tedy zřejmé, že tito investoři vkládají do projektu Ai Pin značnou důvěru. Více o tomto zařízení se snad dozvíme během oficiálního odhalení, ke kterému by mělo dojít během letošního listopadu.

Světový kosmický týden reflektuje využití umělé inteligence v rámci průzkumu vesmíru

Termín od 4. do 10. října se již poměrně tradičně nese v duchu Světového kosmického týdne. V souvislosti s tímto vědeckým svátkem si magazín space.com připravil poměrně zajímavý souhrn úspěchů AI v překonávání významných milníků na poli vesmírného průzkumu. Ve výčtu těchto přínosů nelze nezmínit například úpravu snímků pořízených teleskopem Jamese Webba, které by v původním stavu byly jen velmi těžce čitelné. Astronomové dále umělou inteligenci využívají k odstranění optického rušení, které ze snímků vesmíru pořízených pozemními teleskopy vytváří zemská atmosféra. AI však dokáže pomáhat také s nejrůznějšími matematickými výpočty či předpovědí vlastností nově objevených těles.  Její výhody však vědci stále teprve objevují, a je tak možné, že se její podíl na průzkumu vesmíru bude i nadále zvyšovat.

Obrázek: Novinky ze světa AI #23: Umělá inteligence pomáhá lékařům a do 10 let překoná člověka

Umělá inteligence je neocenitelným průzkumníkem také v oblasti studia těles a procesů ve vesmíru. Zdroj: Pixabay

Vědecky potvrzeno: AI výrazně zvyšuje produktivitu zdravotní péče

Kromě toho, že umělou inteligenci aktuálně opěvují vesmírní inženýři a astronomové, pomáhá AI již poměrně dlouho také lékařům a zdravotníkům. Výhod jejího využití je pak skutečně mnoho, a prakticky s každým dnem se objevují nové. Proto se vědci rozhodli míru tohoto přínosu vyčíslit v rámci randomizované studie, jejíž výsledky publikovali v časopise Nature. Závěry průzkumu, jehož cílem bylo srovnat výsledky diagnóz diabetu mezi lidským lékařem a AI. V případě použití umělé inteligence se produktivita vyšetření zvýšila až o 40 %. Autoři studie tak věří, že jejich výzkum usnadní aplikaci AI i v rámci jiných lékařských oborů.

Obrázek: Novinky ze světa AI #23: Umělá inteligence pomáhá lékařům a do 10 let překoná člověka

Lidé se stále teprve učí o tom, že AI může jejich práci nejen usnadnit, ale také zefektivnit. Zdroj: Freepik

Jižní Korea je kolébkou umělé inteligence. Nyní představuje pokročilé AI avatary

Jihokorejská legislativa je v oblasti regulace AI jednou z nejpokrokovějších na světě. I díky tomu je zde vývoj umělé inteligence o mnoho rychlejší než jinde, o čemž svědčí také nejvyšší počet patentů zaměřených na AI technologie. Posledním výdobytkem Jižní Koreje je pak virtuální dívka Zaein, kterou kompletně vytvořila právě umělá inteligence. Zaein dokáže napodobit celou řadu lidských aktivit, včetně čtení zpráv či zpěvu. Podle zástupců společnosti Pulse9, která za jejím vývojem stojí, však vyžaduje stále značnou míru zapojení živého člověka. Přesto však nová technologie AI avatarů posouvá hranice využití umělé inteligence opět o něco dál.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Obrázek: Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Obrázek: Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu