ChatGPT dostal v Itálii opět zelenou. Společnost OpenAI svou umělou inteligenci díky tomu opět zdokonalila

Koncem března přišla italská vláda s rezolutním rozhodnutím zablokovat přístup k populárnímu chatbotovi ChatGPT od OpenAI kvůli potenciálním bezpečnostním rizikům. Po měsíci a v reakci na nové aktualizace aplikace nyní zákaz ruší.

Není tomu tak dávno, co jsme v našem článku informovali o zákazu aplikace ChatGPT, která pro svůj chod využívá generativní umělou inteligenci (GenAI), na území Itálie. Tamní vláda pak v souvislosti s tímto nařízením vydala také apel na pozastavení dalšího vývoje na GenAI pro společnost OpenAI, která má ChatGPT na svědomí. Akce, která zprvu působila jako potenciální trend a inspirace i pro další evropské země, však nyní nabírá opačný směr.

Garante vs. OpenAI

Správu přístupu k ChatGPT a dalším programům využívajícím umělou inteligenci má v Itálii na starosti institut Garante, který působí jako úřad pro ochranu osobních údajů. Právě Garante na konci března vydal zákaz přístupu i varování ohledně užívání chatbota od OpenAI, přičemž bylo zahájeno intenzivní vyšetřování, zda-li může aplikace skutečně představovat bezpečnostní riziko.

Obrázek: ChatGPT dostal v Itálii opět zelenou. Společnost OpenAI svou umělou inteligenci díky tomu opět zdokonalila

Po několikytýdenním zákazu přístupu k ChatGPT Itálie ruší veškerá omezení vůči společnosti OpenAI i jejím nástrojům. Zdroj: Freepik

Své rozhodnutí pak Garante dále zdůvodnila ve svém prohlášení. V něm se uvádělo, že využívání aplikace ChatGPT „postrádá jakoukoliv právní úpravu ve smyslu zabránit masivnímu shromažďování a uchovávání osobních údajů“. V souvislosti s tím pak chatbot nijak neověřuje věk uživatelů, který by podle OpenAI měl být nad hranicí 13 let.

Měsíc na nápravu

V souvislosti s výše uvedeným vyšetřováním dal úřad společnosti OpenAI ultimátum do konce dubna všechny případné hrozby odstranit, čímž by bylo umožněno ChatGPT v Itálii opět využívat. V reakci na tento termín tak vývojáři společnosti začali intenzivně pracovat na nápravě. Vzhledem k tomu, že GenAI patří v současnosti k nejrychleji se rozvíjejícím odvětvím technologického průmyslu, šlo předpokládat, že se jim podaří případné neduhy do 30. dubna odstranit.

Nová aktualizace přidává další bezpečnostní prvky

Koncem měsíce tak OpenAI skutečně implementovala do svého chatbota nástroje sloužící k ověření věku uživatele, a taktéž přislíbila vyšší transparentnost ohledně svých zásad ochrany osobních údajů. Vzhledem k tomu, že společnost zatím nemá sídlo v EU, dojde také k nápravě i v tomto ohledu. Evropští uživatelé ChatGPT tak budou mít k dispozici nový formulář, díky kterému bude v případě potřeby možné uplatnit své právo bránit se proti potenciálnímu zneužití osobních údajů umělou inteligencí u příslušných autorit.

Obrázek: ChatGPT dostal v Itálii opět zelenou. Společnost OpenAI svou umělou inteligenci díky tomu opět zdokonalila

Zákaz aplikace ChatGPT v Itálii rozjel právní mašinérii i na úrovni Evropské unie. Zdroj: Freepik

Situace v Itálii posunula řešení ohledně GenAI dál

Na základě těchto opatření tak úřad Garante zrušil zákaz přístupu k ChatGPT a uznal, že snahy společnosti OpenAI vyjít vstříc požadavkům evropské legislativy jsou aktuálně dostačující. V případě, že pak bude firma podobným způsobem pokračovat v implementaci evropské legislativy i nadále, může se z ChatGPT stát skutečně užitečný nástroj, který najde své uplatnění napříč společností.

V reakci na situaci v Itálii se celou problematikou využívání GenAI začaly zabývat také příslušné úřady EU. Byla tedy uvedena v platnost nová pravidla pro společnosti pracující s algoritmy umělé inteligence, zejména pak v oblasti autorských práv. V rámci Evropského sboru pro ochranu osobních údajů byl také zřízen nový institut, který se bude specializovat právě na bezpečnostní aspekty možného zneužití těchto údajů a práv ze strany GenAI.

Zdroje: 1, 2, 3

Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu