ChatGPT dostal v Itálii opět zelenou. Společnost OpenAI svou umělou inteligenci díky tomu opět zdokonalila

Koncem března přišla italská vláda s rezolutním rozhodnutím zablokovat přístup k populárnímu chatbotovi ChatGPT od OpenAI kvůli potenciálním bezpečnostním rizikům. Po měsíci a v reakci na nové aktualizace aplikace nyní zákaz ruší.

Není tomu tak dávno, co jsme v našem článku informovali o zákazu aplikace ChatGPT, která pro svůj chod využívá generativní umělou inteligenci (GenAI), na území Itálie. Tamní vláda pak v souvislosti s tímto nařízením vydala také apel na pozastavení dalšího vývoje na GenAI pro společnost OpenAI, která má ChatGPT na svědomí. Akce, která zprvu působila jako potenciální trend a inspirace i pro další evropské země, však nyní nabírá opačný směr.

Garante vs. OpenAI

Správu přístupu k ChatGPT a dalším programům využívajícím umělou inteligenci má v Itálii na starosti institut Garante, který působí jako úřad pro ochranu osobních údajů. Právě Garante na konci března vydal zákaz přístupu i varování ohledně užívání chatbota od OpenAI, přičemž bylo zahájeno intenzivní vyšetřování, zda-li může aplikace skutečně představovat bezpečnostní riziko.

Obrázek: ChatGPT dostal v Itálii opět zelenou. Společnost OpenAI svou umělou inteligenci díky tomu opět zdokonalila

Po několikytýdenním zákazu přístupu k ChatGPT Itálie ruší veškerá omezení vůči společnosti OpenAI i jejím nástrojům. Zdroj: Freepik

Své rozhodnutí pak Garante dále zdůvodnila ve svém prohlášení. V něm se uvádělo, že využívání aplikace ChatGPT „postrádá jakoukoliv právní úpravu ve smyslu zabránit masivnímu shromažďování a uchovávání osobních údajů“. V souvislosti s tím pak chatbot nijak neověřuje věk uživatelů, který by podle OpenAI měl být nad hranicí 13 let.

Měsíc na nápravu

V souvislosti s výše uvedeným vyšetřováním dal úřad společnosti OpenAI ultimátum do konce dubna všechny případné hrozby odstranit, čímž by bylo umožněno ChatGPT v Itálii opět využívat. V reakci na tento termín tak vývojáři společnosti začali intenzivně pracovat na nápravě. Vzhledem k tomu, že GenAI patří v současnosti k nejrychleji se rozvíjejícím odvětvím technologického průmyslu, šlo předpokládat, že se jim podaří případné neduhy do 30. dubna odstranit.

Nová aktualizace přidává další bezpečnostní prvky

Koncem měsíce tak OpenAI skutečně implementovala do svého chatbota nástroje sloužící k ověření věku uživatele, a taktéž přislíbila vyšší transparentnost ohledně svých zásad ochrany osobních údajů. Vzhledem k tomu, že společnost zatím nemá sídlo v EU, dojde také k nápravě i v tomto ohledu. Evropští uživatelé ChatGPT tak budou mít k dispozici nový formulář, díky kterému bude v případě potřeby možné uplatnit své právo bránit se proti potenciálnímu zneužití osobních údajů umělou inteligencí u příslušných autorit.

Obrázek: ChatGPT dostal v Itálii opět zelenou. Společnost OpenAI svou umělou inteligenci díky tomu opět zdokonalila

Zákaz aplikace ChatGPT v Itálii rozjel právní mašinérii i na úrovni Evropské unie. Zdroj: Freepik

Situace v Itálii posunula řešení ohledně GenAI dál

Na základě těchto opatření tak úřad Garante zrušil zákaz přístupu k ChatGPT a uznal, že snahy společnosti OpenAI vyjít vstříc požadavkům evropské legislativy jsou aktuálně dostačující. V případě, že pak bude firma podobným způsobem pokračovat v implementaci evropské legislativy i nadále, může se z ChatGPT stát skutečně užitečný nástroj, který najde své uplatnění napříč společností.

V reakci na situaci v Itálii se celou problematikou využívání GenAI začaly zabývat také příslušné úřady EU. Byla tedy uvedena v platnost nová pravidla pro společnosti pracující s algoritmy umělé inteligence, zejména pak v oblasti autorských práv. V rámci Evropského sboru pro ochranu osobních údajů byl také zřízen nový institut, který se bude specializovat právě na bezpečnostní aspekty možného zneužití těchto údajů a práv ze strany GenAI.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?