Novinky ze světa AI #50: GPT-4 Turbo dostala zrak, eBay poradí co na sebe, AI čipy NVIDIA mají konkurenci

V posledních několika dnech bylo ve světě umělé inteligence představeno neuvěřitelné množství novinek, které mohou na trhu AI skutečně zamíchat kartami. A pokud patříte spíše mezi praktičtější uživatele jazykových modelů, možná oceníte možnost nechat si od umělé inteligence nově poradit například s výběrem šatníku.

AI už integruje i eBay. Aplikace vám poradí, co si koupit na sebe

Uživatelé mobilní aplikace společnosti eBay na operačních systémech iOS budou nově moci využít schopnosti umělé inteligence k objevování personalizovaných návrhů na outfity. Nová funkce nese název shop the look a pro vyhodnocování výsledků využije především historii nákupu zákazníků, ale potenciálně také osobní preference či aktuální trendy. Společnost eBay přitom již loni představila technologii eBay.ai, která dokáže generovat seznamy produktů umístěných na webu.

Jak vše funguje? Při návštěvě sekce módy se zákazníkům zobrazí interaktivní galerie s outfity složenými z nových i použitých oděvů a luxusních položek, které odpovídají jejich nákupním preferencím. Na obrázcích outfitů jsou interaktivní body, na které když kliknou, zobrazí se jim podobné položky k těm na obrázku a další outfitové inspirace. Mohou tak snadno prozkoumávat a nakupovat jednotlivé kusy, které se hodí k jejich vybranému stylu. V rámci galerie jsou obrázky vytvořené generativní AI, kterou eBay učil mj. na své obrovské databázi produktových fotografií.

Obrázek: Novinky ze světa AI #50: GPT-4 Turbo dostala zrak, eBay poradí co na sebe, AI čipy NVIDIA mají konkurenci

Umělá inteligence v aplikaci eBay vám může pomoci s výběrem oblečení. Foto: Unsplash

Příchod funkce shop the look je tak dalším krokem vstříc pokrokům a inovacím.  AI je v aplikaci eBay aktuálně k dispozici pouze v USA a Velké Británii a limituje se na iOS, na Android by však měla dorazit ještě letos. Postupně se pak počítá s rozšířením algoritmu i za hranice kategorie módy.

OpenAI vylepšila svůj GPT-4 Turbo. Umělá inteligence získala počítačové vidění

Nejnovější jazykový AI model společnosti OpenAI GPT-4 Turbo se v úterý dočkal významného upgradu. Umělá inteligence je nyní vybavena funkcemi počítačového vidění, které zdokonaluje jeho schopnost zpracovávat a analyzovat multimediální vstupy. Chatbot tak dokáže odpovídat na otázky týkající se obsahu obrázků či videí. OpenAI pak novou technologií GPT-4 Turbo with Vision vybavila hned několik nástrojů, včetně kódovacího asistenta Devin či chytré kalorické tabulky Snap.

GPT-4 Turbo with Vision je v podstatě základní model GPT-4 s větší kapacitou tokenů a již zmíněným počítačovým viděním. Společnost OpenAI věří, že nové nástroje umožní mnohem snadnější práci s grafickým obsahem, a učiní tak AI využitelnější nejen v profesionální digitální tvorbě, ale i mezi běžnými uživateli, kteří se chtějí dozvědět něco nového.

Gemini 1.5 Pro byl přestaven veřejnosti. Nabídne řadu nových funkcí

V uplynulém týdnu na vylepšení svého jazykového modelu pracovala také společnost Google. Ta se nedávno pochlubila s nejnovější verzí Gemini AI označenou 1.5 Pro. Příchod aktualizace byl oznámen již v únoru letošního roku, přičemž následovaly dva měsíce intenzivního testování. Nyní je již model dostupný i široké veřejnosti. Mezi hlavní novinky Gemini 1.5 Pro patří kontextové okno se 128 000 tokeny, které lze ale rozšířit až na milion tokenů. Díky vyššímu rozsahu tak může umělá inteligence lépe pochopit širší kontext dotazu, a také zdokonalit formulaci vlastního výstupu. Uživatelům se také usnadní práce s většími objemy dat, v nichž je třeba najít konkrétní informaci. Gemini 1.5 Pro dále dokáže zpracovat počítačové soubory, a navíc má i nativní podporu zvuku a řeči, takže snadno porozumí hlasovým příkazům. Model je v současné době k dispozici ve více než 180 zemích světa.

Obrázek: Novinky ze světa AI #50: GPT-4 Turbo dostala zrak, eBay poradí co na sebe, AI čipy NVIDIA mají konkurenci

Výhodou nové verze AI Gemini 1.5 Pro je mimo jiné možnost využití až milionu tokenů pro komunikaci s modelem. Informace poskytnuté umělou inteligencí jsou tak komplexnější a kvalitnější. Foto: Se souhlasem Google

Kdo sesadí NVIDIA z trůnu? Firmy Google, Intel a Meta představily vlastní AI čipy

Next Gen Meta Training and Inference Accelerator neboli MTIA. Tak se má jmenovat nejnovější varianta AI čipu vyvinutého společností Meta, který by měl znamenat menší závislost na technologiích vyvíjených firmou NVIDIA, která aktuálně kraluje trhu procesorů podporujících pokročilé funkce umělé inteligence. Příchod MTIA byl přitom oznámen pouhý den poté, co Google představil vlastní verzi křemíkového čipu. V minulosti se pak k podobné strategii uchýlily také společnosti Microsoft či Amazon.

Obrázek: Novinky ze světa AI #50: GPT-4 Turbo dostala zrak, eBay poradí co na sebe, AI čipy NVIDIA mají konkurenci

Společnost NVIDIA kraluje trhu s AI čipy celé roky. Nyní se ale trh zaplavuje konkurencí. Foto: Bing AI

Do karet výrobce superčipů Blackwell pak nehraje ani nově uzavřená dohoda mezi společnostmi Intel a Naver, které chtějí společnými silami oslabit výsadní postavení NVIDIA na trhu. Výsledkem spolupráce by mělo být vytvoření nové výzkumné laboratoře, která bude na vývoji nových AI čipů spolupracovat se startupy či akademickými institucemi. Více hráčů na poli těchto klíčových hardwarových součástek by tak mělo znamenat mnohem přívětivější ceny nové generace čipů, které zatím z velké části diktovala právě NVIDIA. Přesun na modernější a dostupnější počítače poháněné AI by tak mohl být rychlejší a plynulejší, než se zatím očekávalo. NVIDIA má však zatím náskok, který není radno podceňovat.

Microsoft otevře v Londýně centrum umělé inteligence. Aktuálně pro něj hledá zaměstnance

Americká společnost Microsoft je jedním z velkých hráčů na poli AI technologií. Tuto pozici se firma aktuálně hodlá ještě více upevnit otevřením nového střediska pro řízení projektů souvisejících s umělou inteligencí. To by ale nemělo vzniknout v zámoří, ale v rámci Evropy – konkrétně v Londýně. Oznámení o vzniku tohoto centra přišlo ze strany Mustafy Suleymana, vedoucího nově vznikajícího týmu Microsoft AI a někdejšího spoluzakladatele výzkumné laboratoře DeepMind, kterou nyní vlastní Google. Středisko by se mělo věnovat nejen vývoji nových produktů z dílny Microsoftu, ale také celkovému výzkumu ve sféře umělé inteligence.

Obrázek: Novinky ze světa AI #50: GPT-4 Turbo dostala zrak, eBay poradí co na sebe, AI čipy NVIDIA mají konkurenci

Britská metropole se stane evropským srdcem umělé inteligence. Microsoft chce v Londýně vybudovat AI centrum. Foto: Unsplash

Suleyman pak sám v příspěvku na blogu společnosti uvedl, že cílem londýnského AI centra bude „řízení průkopnické práce na rozvoji nejmodernějších jazykových modelů a jejich podpůrné infrastruktury a vytváření prvotřídních nástrojů pro zakládání nových modelů“.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Obrázek: Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Obrázek: Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu