Novinky ze světa AI #56: Ukradený hlas Scarlett Johansson, chytré aerolinky, nová generace počítačů Copilot+

Nad umělou inteligencí se vznáší další hrozba žaloby ve věci zneužití autorských práv. Zároveň jsme ale svědky příchodu nových AI nástrojů z řad hardwaru i softwaru, o jejichž přínosu pro náš každodenní život není pochyb. Umělá inteligence a svět okolo ní tak i nadále rozděluje společnost.

Scarlett Johansson jde do sporu s OpenAI. Hlas ChatGPT je prý až nápadně podobný jejímu

Světem umělé inteligence v posledních dnech hýbe konflikt mezi hollywoodskou herečkou Scarlett Johansson a společností OpenAI. Umělkyně totiž tvrdí, že hlas, který ke komunikaci používá systém chatbota ChatGPT, se až podezřele podobá jejímu vlastnímu. Johansson navíc sama nedávno nabídku na namluvení AI odmítla, což budí další vlnu podezření ze zneužití jejích autorských práv. OpenAI v reakci na incident uvedla, že pro tvorbu inkriminovaného hlasu s názvem Sky bylo využito služeb jiné profesionální herečky, přesto se raději rozhodla zvukový model z chatbota stáhnout. Firma se sice pokusila podložit svá tvrzení důkazy s původními nahrávkami, situace však již stihla eskalovat do enormních rozměrů, a způsobit tak poprask v umělecké i právnické sféře. Spor podle všeho rozdmýchá novou vlnu pochyb o důvěryhodnosti umělé inteligence, která tak i nadále zůstává stát na poměrně nestabilních základech.

Amazon Alexa získá funkce umělé inteligence. Zadarmo to ale nebude

Společnost Amazon údajně pracuje na integraci AI funkcí do svého hlasového asistenta Alexa. Technologický gigant se sídlem v Seattlu usiluje o zdokonalení pomocnice v chytré domácnosti již od minulého roku, teprve nyní se však nejspíš blíží zdárné realizaci. Amazon se tak snaží reagovat na prudký rozvoj konkurenčních nástrojů, především pak ChatGPT a Gemini, které se podle nedávných informací snaží stát se osobními asistenty. Předpokládá se, že by firma měla využít některý ze svých vlastních jazykových modelů, na kterých už nějaký čas pracuje. Amazon však zatím veškeré informace drží pod pokličkou. Dočkáme se tedy silnějších nástrojů než nedávno oznámených GPT-4o či Gemini 1.5 Pro?

Obrázek: Novinky ze světa AI #56: Ukradený hlas Scarlett Johansson, chytré aerolinky, nová generace počítačů Copilot+

Domácí asistent Amazon Alexa by se měl brzy dočkat podpory AI funkcí. Foto: Unsplash

Přístup k základním funkcím Alexy je zatím zdarma, objevují se ale spekulace o tom, že Amazon AI funkce zpoplatní podobně jako je tomu u služeb Prime. Provoz umělé inteligence je totiž poměrně nákladný, a ve finále se tak společnostem nemusí vyplatit. Nejspíš si však budeme muset ještě chvíli počkat na oficiální prohlášení.

Britské aerolinky využívají AI ke zefektivnění letového provozu

Nízkonákladová letecká společnost easyJet se sídlem ve Velké Británii se rozhodla využít síly umělé inteligence ke zvýšení efektivity práce v rámci svého řídícího centra poblíž londýnského letiště Luton. EasyJet je jedním z nejvytíženějších evropských provozovatelů letadel, a aktuálně dohlíží na přibližně 2 000 letů denně. Při tomto hektickém provozu ulehčuje AI práci lidem, kteří celý harmonogram řídí. Zaměstnanci společnosti využívají umělou inteligenci prostřednictvím speciálního nástroje Jetstream, který dokáže řešit nejrůznější problémy související s běžnou pracovní náplní. Zvládá tak například přiřazovat k jednotlivým letům stroje a jejich posádky, případně se stará i o jídelníček na konkrétních trasách. EasyJet pak AI využívá i v rámci zpracovávání zpětné vazby od cestujících. Vedení společnosti si nástroj Jetstream pochvaluje a hodlá do jeho rozvoje i nadále investovat.

Obrázek: Novinky ze světa AI #56: Ukradený hlas Scarlett Johansson, chytré aerolinky, nová generace počítačů Copilot+

Umělá inteligence již vyniká i v řízení letového provozu. Foto: Pixabay

Adobe přestavil nové AI nástroje v programu Lightroom

Do programu Adobe Lightroom míří nové nástroje umělé inteligence. Funkce s názvem Generative Remove (Generativní odstranění) dokáže jedním kliknutím odstranit z obrázku jakýkoli nežádoucí objekt, a usnadňuje tak úpravy fotografií jak profesionálním, tak nezkušeným uživatelům. Uživatelé pak budou moci využít i nástroj Lens Blur, který do snímků přidá efekt estetického rozostření objektivu. Obě tyto funkce budou k dispozici ve webovém klientu Lightroom, mobilních aplikacích i v softwaru pro počítače.

Dle zástupců společnosti Adobe je Generative Remove jedním z nejvýkonnějších nástrojů svého druhu, který je aktuálně na trhu. Zatím lze jen těžko předjímat, jak moc bude funkce konkurenceschopná v porovnání například s nástroji od Googlu či Samsungu – klíčová bude především přesnost generace pozadí po odstraněném objektu. Adobe má však v ohni AI funkcí hned několik horkých želízek, a lze tak předpokládat, že si i tentokrát uživatelé mohou těšit na zajímavé rozšíření programu Lightroom.

Microsoft připravuje novou řadu počítačů Copilot+ vyzbrojenou umělou inteligencí

Společnost Microsoft tento týden představila produktovou řadu počítačů Copilot+. Ty budou mít ve své základní výbavě operační systém Windows využívající AI, a údajně půjde o nejrychlejší a nejinteligentnější počítače, které kdy byly tímto rozhraním vybaveny. Microsoft chce prostřednictvím těchto zařízení plně odemknout hardwarový potenciál pro využití nástrojů umělé inteligence.  Tato třída počítačů tudíž bude mít specifické hardwarové požadavky.

Obrázek: Novinky ze světa AI #56: Ukradený hlas Scarlett Johansson, chytré aerolinky, nová generace počítačů Copilot+

Microsoft pracuje na užším propojení počítačů a AI. Zařízení Copilot+ by měly být dostupné již v červnu. Microsoft překvapil i funkcí Recall, která bude analyzovat dění na vaší obrazovce a bude si pamatovat, co jste kdy dělali a viděli. Jaké má využití? Foto: Midjourney AI

Výrobce systému Windows ve svém oznámení prozradil, že na uvedení počítačů Copilot+ spolupracuje se společnostmi Acer, ASUS, Dell, HP, Lenovo a Samsung. Sám Microsoft pak tuto řadu posílí novými zařízeními Surface. K uvedení na trh by mělo dojít 18. června letošního roku.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte