Novinky ze světa AI #93: Česko bude řídit vývoj evropské umělé inteligence, Google dovolí vojenské využití

Vlna povyku, kterou minulý týden vyvolal jazykový model DeepSeek, již pozvolna ustupuje. Do popředí se tak opět dostávají západní technologické firmy, ale také Evropa, která chce do světa AI nově proniknout.

Gemini 2.0 se představila v sérii nových AI nástrojů

Společnost Google ve středu oznámila dostupnost několika modelů umělé inteligence Gemini 2.0. V příspěvku na svém blogu technologický gigant podrobně popsal všechny nástroje, které jeho AI uživatelům nabízí. Některé z funkcí jsou k dispozici zdarma, jiné mohou používat pouze předplatitelé či vývojáři.

Prvním z nově dostupných modelů Gemini 2.0 je 2.0 Flash Thinking, který je díky svým uvažovacím schopnostem srovnatelný s konkurenčními DeepSeek-R1 či OpenAI o1. Tento model byl sice oznámen již v prosinci minulého roku, nyní by ale měl být volně dostupný v rámci webového rozhraní či v podobě AI agenta. Pro uživatele Gemini Advanced zavádí společnost Google experimentální verzi Gemini 2.0 Pro, který je schopen řešit složité problémy či vytvářet komplexní kódy. Vývojáři pak mají nově přístup k modelu Gemini 2.0 Flash-Lite, který nově dokáže pracovat s multimodálním vstupem.

OpenAI možná nechtěně odkryla karty. V plánech společnosti se objevují nová AI zařízení i humanoidní roboti

V produktovém portfoliu společnosti OpenAI se aktuálně nacházejí převážně softwarové inovace. Nejnovější zprávy ale naznačují plán firmy Sama Altmana přesunout se více do sféry hardwaru. Vyplývá to z přihlášky ochranné známky, která byla na konci ledna podána u amerického patentového úřadu USPTO. Přestože tento dokument nemusí mít prakticky žádný význam, obsahuje poměrně dost indicií, které naznačují ambice OpenAI vstoupit do světa robotiky či chytrých zařízení.

Obrázek: Novinky ze světa AI #93: Česko bude řídit vývoj evropské umělé inteligence, Google dovolí vojenské využití

Další zdroje potvrzují zájem OpenAI o vývoj inovativního hardwaru. Foto: Pixabay

V přihlášce se objevují například informace o sluchátkách, chytrých hodinkách či jiných nositelných zařízeních schopných využívat AI. Mezi řádky se nachází i zmínky o čipech využívajících kvantové výpočetní zdroje k optimalizaci výkonu umělé inteligence. Velkým tématem jsou i humanoidní roboti, o kterých se v souvislosti s OpenAI hovoří již delší dobu. Uvidíme, které z technologií naznačených v dokumentu nakonec Altmanova společnost dovede k realizaci.

V Malování již můžete využívat nástroje umělé inteligence. Zadarmo to ale nebude

Nová aktualizace operačního systému Windows 11 přinesla dříve oznámené AI funkce do programu Malování. V příspěvku na blogu zástupci společnosti Microsoft podrobně popsali novinky, které s tímto updatem přicházejí. Všechny nástroje umělé inteligence jsou sdruženy v nabídce Tvůrce obrázků. V nabídce je možnost využít například generování obrázků na základě jednoduchých skic, které v programu vytvoříte. Nakreslené výtvory můžete také nechat AI „vylepšit“. Další nástroj pak umožní tvorbu obrázků na základě textové výzvy a výtvarného stylu zvoleného uživatelem. Obdobně snadno lze také odstranit nežádoucí objekty či rovnou celé pozadí.

Je však zapotřebí zmínit, že pro využití těchto funkcí musíte mít k dispozici kredity AI, které získáte v rámci předplatného Microsoft 365. Nástroje umělé inteligence tak nejsou v pravém slova smyslu zdarma.

Google změnil své zásady užívání AI, modely již mohou sloužit vojenským účelům

Drtivá většina společností zabývajících se AI technologiemi dodržuje vlastní zásady užívání, které reflektují vize firemní budoucnosti. Google není v tomto ohledu výjimkou, a své AI Principles se snaží respektovat již od roku 2018. V původních zásadách byly uvedeny hned čtyři oblasti, v nichž společnost z Mountain View neplánovala umělou inteligenci využít; například zbraňové systémy či technologie, které jsou v rozporu s lidskými právy.

Obrázek: Novinky ze světa AI #93: Česko bude řídit vývoj evropské umělé inteligence, Google dovolí vojenské využití

Úpravou zásad užívání umělé inteligence si Google připravuje půdu pro potenciální vývoj vojenských AI technologií. Foto: Freepik

Jak se ale ukázalo, Google tyto zásady tento týden poupravil, a celá kapitola o „zakázaných“ sférách využití AI z dokumentu zmizela. Tato skutečnost naznačuje, že se společnost těmto oblastem v blízké budoucnosti přece jen hodlá věnovat. Zástupci Googlu se v příspěvku na blogu snažili situaci objasnit, přičemž argumentovali „složitou geopolitickou situací“ či konkurenceschopností v rámci AI technologií. V případě, že bude umělá inteligence využívána v demokratických systémech, prý navíc žádné nebezpečí nehrozí. Může to tedy znamenat, že Google již pracuje na AI určené k vojenským účelům?

Evropa plánuje vlastní AI, projekt bude řízen z Univerzity Karlovy

Spojené státy a Čína aktuálně vedou novodobou studenou válku ve zbrojení AI technologiemi. Tento týden se do závodu konečně připojují i evropské státy se svou iniciativou OpenEuroLLM, jejímž úkolem je vyvíjet modely umělé inteligence s otevřeným zdrojovým kódem. Projekt podporuje Evropská komise, která mu také udělila pečeť Platformy strategických technologií pro Evropu (STEP), čímž jej uznala za projekt kritické technologie.

Práce na vývoji velkých jazykových modelů umělé inteligence byly zahájeny 1. února. Projekt je opravdu obsáhlý. Tvoří ho konsorcium 20 evropských výzkumných institucí, které koordinuje Jan Hajič z Univerzity Karlovy. Česká republika by tak měla v celé iniciativě OpenEuroLLM hrát klíčovou roli. Vzhledem k tomu, že vývoj probíhá v souladu s poměrně striktními pravily EU, lze předpokládat, že zde bude kladen velký důraz na regulační politiku a transparentnost, což jsou ctnosti, které řadě mimoevropských AI společností často chybí.

Konkurence pro Google: ChatGPT Search je nově dostupný všem bez nutnosti registrace

OpenAI přichází s významnou novinkou. Její vyhledávací nástroj ChatGPT Search je nyní dostupný i bez přihlášení. Uživatelé mohou prohledávat web přímo přes chatbota. Systém jim poskytne podrobné odpovědi a na rozdíl od běžné ChatGPT také odkazy na zdroje. Nástroj lze spustit dvěma způsoby. Buď se aktivuje sám podle typu dotazu, nebo ho uživatel spustí kliknutím na ikonu. OpenAI funkci zavádí postupně a během několika dní by se měla objevit i dalším uživatelům. ChatGPT Search je sice zajímavou alternativou klasického vyhledávání, ale podle odborníků zatím nedokáže ohrozit dominantní Google.

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Recenze Huawei FreeBuds Pro 4: Skvělá TWS sluchátka s pokročilým ANC
88%
Recenze Huawei FreeBuds Pro 4: Skvělá TWS sluchátka s pokročilým ANC
Obrázek: Střední třída s výbavou vlajky: 5 funkcí, které budete na novém Redmi Note 14 Pro+ 5G milovat
Střední třída s výbavou vlajky: 5 funkcí, které budete na novém Redmi Note 14 Pro+ 5G milovat
Obrázek: Slavná lampa od Pixaru ožila. Robotickou lampu vyrobil Apple
Slavná lampa od Pixaru ožila. Robotickou lampu vyrobil Apple
Obrázek: Bojové drony na Ukrajině přechází z rádia na optická vlákna. Kabel má i 40 km a nejde rušit
Bojové drony na Ukrajině přechází z rádia na optická vlákna. Kabel má i 40 km a nejde rušit
Obrázek: Podvod s investicemi aneb Jak jsem podvodníkům poslal peníze a nechal se dobrovolně okrást
Podvod s investicemi aneb Jak jsem podvodníkům poslal peníze a nechal se dobrovolně okrást
Obrázek: Větrák na topení ušetří za energie a zrychlí vyhřátí místnosti: Lidé objevují nový trik s PC ventilátorem
Větrák na topení ušetří za energie a zrychlí vyhřátí místnosti: Lidé objevují nový trik s PC ventilátorem
Obrázek: Jaké aplikace nesmí chybět v novém chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma
Jaké aplikace nesmí chybět v novém chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma
Obrázek: Čas došel, Štědrý den je tu. Tipy na dárky na poslední chvíli, které vám přijdou e-mailem
Čas došel, Štědrý den je tu. Tipy na dárky na poslední chvíli, které vám přijdou e-mailem