O umělé inteligenci s Konica Minolta: Opravdu je AI drahá a vyžaduje přístup k internetu?

Umělá inteligence je dnes důležitou součástí řady produktů. Jak se postupně dostává do dalších sfér našeho života, vyvstává řada otázek. Řada firem a podnikatelů si stále myslí, že je AI něco nedostupného a drahého. Jaká je realita?

Když se řekne AI, většina si vybaví generativní textové a obrazové nástroje typu ChatGPT a Midjourney. Algoritmy umělé inteligence se však nachází na řadě dalších míst. Široké uplatnění nachází ve výrobě a v oblasti zabezpečení. Právě tyto oblasti jsou navíc těmi, kde je AI komerčně dostupná již řadu let.

Chytré kamery nachází uplatnění v řadě scénářů, od pokročilého zabezpečení prostor po sledování kvality produkovaných výrobků. Konica Minolta svá kamerová řešení Mobotix dokáže uzpůsobit na míru finálnímu použití. V některých místech se kamery starají o sledování spokojenosti zákazníků a vyhodnocují marketingová data, jinde dohlíží na to, aby při výrobě praček docházelo k osazení správnými součástkami.

Obrázek: O umělé inteligenci s Konica Minolta: Opravdu je AI drahá a vyžaduje přístup k internetu?

Chytré kamery Mobotix dokáží detekovat hrozící požár, spočítat návštěvníky prodejny a zkontrolovat, zda jsou výrobky v požadované kvalitě. Foto: Se souhlasem Konica Minolta

Je nasazení AI opravdu tak nákladné?

Někteří lidé stále považují implementaci umělé inteligence (AI) do firemního prostředí za nákladnou záležitost, která je dostupná pouze velkým společnostem s obrovskými rozpočty. Avšak tento mýtus je dnes již dávno překonaný. Díky rychlému vývoji a široké dostupnosti nástrojů a služeb založených na AI se náklady na její nasazení rapidně snižují. Technologický pokrok umožňuje i malým a středním podnikům přistupovat k AI technologiím za dostupné ceny.

Následně investice do umělé inteligence navíc mohou vést k významným úsporám a zefektivnění procesů ve firmě, což může kompenzovat počáteční náklady. Ať už se jedná o automatizaci rutinních úkolů, zlepšení zákaznického servisu nebo analýzu velkého množství dat, umělá inteligence se stává cenově dostupným a klíčovým prvkem pro zlepšení konkurenceschopnosti firem různých velikostí a odvětví.

I malé společnosti mohou mít na našich projektech dobrou návratnost. Počáteční investice se většinou vrátí v rozmezí jednoho roku až tří let v případě, že nahrazujeme lidskou práci nebo jiným způsobem přispějeme k optimalizaci výrobních procesů, ke snížení chybovosti nebo k ochraně zdraví či majetku, které často způsobí řádově vyšší škody, než je investice do samotného systému,“ zmiňuje pro inSmart.cz Michal Šotek, ředitel divize Video Solution Services společnosti Konica Minolta Business Solutions Czech.

Každý náš systém se dá pořídit na splátky. Naše řešení dokážeme vždy přizpůsobit možnostem a potřebám konkrétní firmy. Portfolio obsahuje jak cenově dostupnou řadu Move, tak High-End IoT průmyslové kamery. I pro malou firmu existují veliká rizika, která dokážeme pokrýt a zabezpečit, ať už z hlediska bezpečnosti, ochrany zdraví a majetku, řízení výrobních procesů, obecně řízení rizik atp.

Má AI smysl bez vlastního programátora a výkonného hardwaru?

Umělá inteligence nutně nepotřebuje ohromný výkon a neustálé připojení ke vzdálenému datacentru. Specializované AI algoritmy dokáží být velmi efektivní.

Díky decentralizovanému konceptu kamer Mobotix lze veškeré vyhodnocování a zpracovávání obrazu řešit v kameře. Kamery Mobotix lze jednoduše nastavit a definovat analytickými funkcemi s přidanou hodnotou. Samotné kamery Mobotix jsou extrémně výkonné, takže další výkonný HW v podobě pracovních stanic a serverů již není potřeba. Výpočty i pokročilá analytika mohou probíhat rovnou v kameře, ta pak již odesílá zpracovaná data dle předdefinovaných scénářů.

Obrázek: O umělé inteligenci s Konica Minolta: Opravdu je AI drahá a vyžaduje přístup k internetu?

AI může mít jednoduché uživatelské rozhraní, které zvládne ovládat i neprogramátor. Foto: Unsplash

Nastavování nových analytik je velmi jednoduché díky intuitivnímu uživatelskému rozhraní. Přestože úvodní nastavení systému, nastavení scénářů a jeho budoucí úpravy či rozšíření standardně zajišťuje KM, v případě potřeby zvládne základní i pokročilé nastavení i průměrně zdatný IT uživatel. Po nastavení a odladění systém funguje plně autonomně a bez potřeby externích zásahů. Pro každý případ je navíc k dispozici kvalifikovaná technická podpora. Výstupy si může zákazník prohlédnout kdykoli real-time třeba v mobilu nebo samozřejmě na pracovní stanici pomocí našich špičkových VMS SW (video management system; pozn. red.),“ upřesňuje Michal Šotek.

Jaký má použití chytrých kamer smysl?

Vhodně zvolený kamerový systém přispívá k úsporám ve výrobních procesech, k optimalizaci výroby a tedy i úspoře času, nákladů a zdrojů obecně. Kamerové systémy už dávno neslouží jen jako „bezpečnostní kamery“, ale dokážou plnit mnoho jiných úloh. Chytré kamery mohou předcházet nepříjemným situacím, které mohou vést k různým nákladům. Nejčastějšími z nich jsou:

  • Zastavení výroby
  • Mzdové náklady na nevyužité zaměstnance
  • Ztráta důvěry zákazníků
  • Ztráta důvěry pracovníků
  • Nebezpečí úrazu
  • Ukončení smluv a smluvní pokuty

Své by o tom mohli vyprávět ve společnosti KUHN RIKON, což je světoznámý švýcarský výrobce kuchyňského nádobí s více než 200 zaměstnanci. „Výroba těchto produktů zahrnuje velmi náročné výrobní kroky. Jeden z nich způsobil v roce 2015 katastrofální nehodu. Velkou část výrobního zařízení zachvátil požár, který způsobil škodu ve výši přibližně 4,6 milionu EUR, tedy kolem 110 milionů korun. Od té doby naše termokamery nepřetržitě monitorují výrobu, aby se podobná nehoda již neopakovala. Naprogramovaly se tři stupně eskalace, které může kamera Mobotix v případě potřeby spustit samostatně: 1. Upozornění na rostoucí teplotu. 2. Pozastavení stroje pro potřebnou analýzu. 3. Vypnutí systému. Systém funguje bez problémů od roku 2018. Zákazník používá řešení proti přehřátí strojů i na jiných místech. Díky automatizované správě událostí, kterou toto nové řešení poskytuje, se produktivita zvýšila přibližně o 5 %. Od nasazení se podařilo eliminovat problémy a nedošlo už k žádné další nehodě,“ zmiňuje Šotek.

AI a videoanalytika otevírají zcela nové možnosti v mnoha oborech – nejen, že dokáží nahradit či zlepšit lidskou práci, ale často otevřou úplně nové obzory a možnosti. Uplatnění naleznou v automatizaci, ve zrychlení procesů, snížení chybovosti, v prediktivní údržbě, v marketingu, ve využití dat o vytížení parkoviště/skladu/prodejny atd. Prvotní investice do HW a instalace systému může být vyšší, ale následně už jsou náklady pouze za SW podporu a údržbu.

Zdroj: Rozhovor Michal Šotek, ředitel divize Video Solution Services společnosti Konica Minolta Business Solutions Czech

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Silnice jsou kvůli nim prý nebezpečnější. Senátoři varují před autonomními vozidly a asistenty pro řidiče
Silnice jsou kvůli nim prý nebezpečnější. Senátoři varují před autonomními vozidly a asistenty pro řidiče
Obrázek: Z VHS do 4K: Nová AI od Adobe dokázala, že umí zvýšit kvalitu jakéhokoliv videa
Z VHS do 4K: Nová AI od Adobe dokázala, že umí zvýšit kvalitu jakéhokoliv videa
Obrázek: Nahlašování špatně zaparkovaných aut jako přivýdělek? Nová mobilní aplikace budí vášně
Nahlašování špatně zaparkovaných aut jako přivýdělek? Nová mobilní aplikace budí vášně
Obrázek: Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?