Oběžnou dráhu brázdí čínský experimentální satelit. Svět si láme hlavu nad tím, co je jeho účelem

Čína vypustila na začátku července na oběžnou dráhu Země satelit Shiyan-28B, který se na vesmírných sledovacích systémech objevil až o šest dní později. Podle všeho se navíc pohybuje na velmi nízké orbitě, což přináší další pochyby o jeho skutečném využití.

Čínský satelit Shiyan-28B vyvolal rozruch již začátkem měsíce, kdy zmizel z radarů poté, co byl vypuštěn na oběžnou dráhu z kosmodromu Si-čchang. Žádný z vesmírných sledovacích systémů nedokázal tento záhadný satelit lokalizovat. Poprvé se podařilo jej zachytit až 9. července, tedy 6 dní po jeho vypuštění. Překvapivě se pak nacházel na na neobvykle nízké oběžné dráze, což ještě více prohlubuje záhadu kolem tohoto zařízení. Peking tvrdí, že účelem satelitu Shiyan-28B je testování nových technologií a průzkum vesmírného prostředí. Jeho nově odhalená pozice však vede odborníky k debatě o jeho skutečném účelu.

Družice se objevila po šesti dnech. S podivným sklonem i pozicí

Po vypuštění se satelit obvykle objeví na vesmírných sledovacích systémech během jednoho nebo dvou dnů. Čínský satelit však unikal detekci po několik dní. Za odhalením zařízení stojí jednotka Space Domain Awareness spadající pod správu amerických kosmických sil Space Force. Družice se však nacházela v jiném než předpokládaném regionu, a navíc se sklonem 11 stupňů oproti zemskému rovníku. V době vypuštění se předpokládalo, že satelit bude mít sklon 35 stupňů. Změna orientace v prostoru vedla experty k úvaze, že Shiyan-28B během stoupání na orbitu změnil směr, přičemž jeho druhý stupeň provedl tři zážehy vedoucí ke snížení sklonu.

Podle webu SpaceNews Čína nikdy předtím nepoužila takovou nízko skloněnou oběžnou dráhu. Není tedy jasné, jaký byl účel této náhlé změny a proč se družice snaží dosáhnout tohoto nízkého sklonu. Současná poloha satelitu Shiyan-28B naznačuje, že zařízení bude přelétávat nad částmi Jihočínského moře a Indického oceánu.

Co je úkolem čínského satelitu? Západ je v pozoru

Primárním cílem družice by mohly být obvyklé regionální monitorovací nebo komunikační testy. Čína však v oblasti vesmírného výzkumu dělá obrovské pokroky. Nedávno provedly dva čínské satelity dokovací manévr pro experiment s doplňováním paliva na oběžné dráze. Díky tomu mohou zařízení tohoto typu zůstat na oběžné dráze déle. Peking také oznámil své plány na získání vzorků z Marsu, což je oblast, ve které NASA stále zaostává.

Obrázek: Oběžnou dráhu brázdí čínský experimentální satelit. Svět si láme hlavu nad tím, co je jeho účelem

Čínský satelit pozoruje Zemi v extrémně nízké výškové hladiny. Jeho skutečný účel zatím není znám. Foto: NASA/Unsplash

Čína často prováděla tajné manévry na oběžné dráze, aby se vyhnula kontrole. Také proto jsou západní kosmické agentury v pozoru a bedlivě sledují nejnovější čínský satelit a to, čeho s ním chce dosáhnout.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Miliardář Jeff Bezos buduje v hoře gigantické hodiny, mají tikat 10 000 let
1,02 petabitu za sekundu: Japonský rekord odpovídá stažení 30 Netflixů za sekundu
Vědci objevili nový materiál, který porušuje fyzikální zákony
Fokker Dr.I slaví 108 let: Legendární trojplošník Rudého barona ovládl vzdušné souboje první světové války
Hrozba týdne #2: Podvod s „hlasováním“ vás připraví o přístup k WhatsAppu
Užitečný prompt #1: Dejte tohle zadání ChatGPT a donutí vás se nad sebou zamyslet
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?