Odhalit rakovinu nemusí být komplikované, aplikace ji pozná z fotky

Telemedicínskou aplikaci SkinVision pro včasnou detekci maligního melanomu si od začátku letošního léta stáhlo přes 5 000 Čechů a Slováků. Z fotografie díky umělé inteligenci pozná, zda jde o zhoubný nádor.

Aplikaci si mohou uživatelé stáhnout z obchodů s aplikacemi. K vidění v plné verzi bude také na telemedicínské výstavě LIFMAT 2022. Ta proběhne v pátek 9. září v prostorách Cubex centra na pražském Pankráci.

Úspěšnost detekce je 95 procent

SkinVision zjišťuje rakovinu kůže s 95procentní přesností. Využívá klinicky ověřené vysoce přesné algoritmy strojového učení ke zjištění rizika melanomu. Je založena na technologii, která využívá simulaci přirozeného růstu tkáně,“ vysvětluje šéf online kliniky Dr. Digital Ondřej Svoboda. 

Pomocí aplikace SkinVision v mobilním telefonu může uživatel odhalit příznaky nejčastějších typů rakoviny kůže z domova. Je navržena tak, aby poskytovala přesné a včasné odhalení rakoviny kůže spolu s radami a doporučení pro zdraví pokožky.

Bohužel je aplikace v našich končinách zatím placená. V zemích, kde má smlouvu s pojišťovnami, ji lze využívat bezplatně. I to by se ale v budoucnu díky rozšiřování telemedicíny mohlo změnit.

Obrázek: Odhalit rakovinu nemusí být komplikované, aplikace ji pozná z fotky

Podobných aplikací využívajících funkcí strojového učení a umělé inteligence bude postupně přibývat. Odlehčí lékařům a pomohou s včasnou diagnózou problémů. Léčba už pak bude na lékařích. Foto: Se souhlasem Dr. Digital

Stačí udělat fotku

Uživatel jednoduše po otevření aplikace podezřelé místo vyfotí a zjistí výsledek. Cílem aplikace je zajistit, aby uživatel při prvním náznaku rizika rakoviny kůže navštívil lékaře. Čím dříve je rakovina kůže odhalena, tím vyšší je možnost úspěšné léčby a přežití,“ dodává Svoboda. 

Na lidské kůži existuje několik druhů znamének. Vedle mateřských znamének jsou to různé pigmentové skvrny po vystavení těla slunečnímu záření. Všechna přitom mohou znamenat riziko vzniku melanomu.

Návštěvníci si na konferenci také můžou vyzkoušet dálkové měření vitálních funkcí jako EKG, spirometrii, a spoustu dalších jiných ukazatelů. Telemedicínské služby mají pomoci ke zkvalitnění zdravotnictví a odlehčit přetíženým lékařům. Velkým impulzem pro jejich rozšíření byla pandemie koronaviru, která mnohé pacienty odradila od osobní návštěvy lékaře. Řada lidí tak své zdravotní problémy zanedbala a zkomplikovala si léčbu.

Zdroj: TZ Dr. Digital

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Co dokáže domácí robot Optimus od Tesly? Elon Musk představil podrobnosti
Co dokáže domácí robot Optimus od Tesly? Elon Musk představil podrobnosti
Obrázek: Vyznáte se v USB? Nová označení mají vše zjednodušit
Vyznáte se v USB? Nová označení mají vše zjednodušit
Obrázek: Amazon představil první čtečku Kindle se stylusem a budík mapující spánek
Amazon představil první čtečku Kindle se stylusem a budík mapující spánek
Obrázek: Hledáte výkonný notebook pro kreativní vyžití? Řada Studio je špičkou v oboru
Hledáte výkonný notebook pro kreativní vyžití? Řada Studio je špičkou v oboru
Obrázek: Co je to spyware a jak se proti němu bránit?
Co je to spyware a jak se proti němu bránit?
Obrázek: BeReal: Jak funguje sociální síť bez přetvářky?
BeReal: Jak funguje sociální síť bez přetvářky?
Obrázek: Přečtěte si příchozí zprávu, aniž by to kdokoliv věděl
Přečtěte si příchozí zprávu, aniž by to kdokoliv věděl
Obrázek: Jak zmizet z internetu beze stopy?
Jak zmizet z internetu beze stopy?