Odhalit rakovinu nemusí být komplikované, aplikace ji pozná z fotky

Telemedicínskou aplikaci SkinVision pro včasnou detekci maligního melanomu si od začátku letošního léta stáhlo přes 5 000 Čechů a Slováků. Z fotografie díky umělé inteligenci pozná, zda jde o zhoubný nádor.

Aplikaci si mohou uživatelé stáhnout z obchodů s aplikacemi. K vidění v plné verzi bude také na telemedicínské výstavě LIFMAT 2022. Ta proběhne v pátek 9. září v prostorách Cubex centra na pražském Pankráci.

Úspěšnost detekce je 95 procent

SkinVision zjišťuje rakovinu kůže s 95procentní přesností. Využívá klinicky ověřené vysoce přesné algoritmy strojového učení ke zjištění rizika melanomu. Je založena na technologii, která využívá simulaci přirozeného růstu tkáně,“ vysvětluje šéf online kliniky Dr. Digital Ondřej Svoboda. 

Pomocí aplikace SkinVision v mobilním telefonu může uživatel odhalit příznaky nejčastějších typů rakoviny kůže z domova. Je navržena tak, aby poskytovala přesné a včasné odhalení rakoviny kůže spolu s radami a doporučení pro zdraví pokožky.

Bohužel je aplikace v našich končinách zatím placená. V zemích, kde má smlouvu s pojišťovnami, ji lze využívat bezplatně. I to by se ale v budoucnu díky rozšiřování telemedicíny mohlo změnit.

Obrázek: Odhalit rakovinu nemusí být komplikované, aplikace ji pozná z fotky

Podobných aplikací využívajících funkcí strojového učení a umělé inteligence bude postupně přibývat. Odlehčí lékařům a pomohou s včasnou diagnózou problémů. Léčba už pak bude na lékařích. Foto: Se souhlasem Dr. Digital

Stačí udělat fotku

Uživatel jednoduše po otevření aplikace podezřelé místo vyfotí a zjistí výsledek. Cílem aplikace je zajistit, aby uživatel při prvním náznaku rizika rakoviny kůže navštívil lékaře. Čím dříve je rakovina kůže odhalena, tím vyšší je možnost úspěšné léčby a přežití,“ dodává Svoboda. 

Na lidské kůži existuje několik druhů znamének. Vedle mateřských znamének jsou to různé pigmentové skvrny po vystavení těla slunečnímu záření. Všechna přitom mohou znamenat riziko vzniku melanomu.

Návštěvníci si na konferenci také můžou vyzkoušet dálkové měření vitálních funkcí jako EKG, spirometrii, a spoustu dalších jiných ukazatelů. Telemedicínské služby mají pomoci ke zkvalitnění zdravotnictví a odlehčit přetíženým lékařům. Velkým impulzem pro jejich rozšíření byla pandemie koronaviru, která mnohé pacienty odradila od osobní návštěvy lékaře. Řada lidí tak své zdravotní problémy zanedbala a zkomplikovala si léčbu.

Zdroj: TZ Dr. Digital

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Novinky ze světa AI #6: Světový summit za dveřmi, ChatGPT vyvíjí vlastního robota a české firmy se učí využívat funkcí umělé inteligence
Novinky ze světa AI #6: Světový summit za dveřmi, ChatGPT vyvíjí vlastního robota a české firmy se učí využívat funkcí umělé inteligence
Obrázek: Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Obrázek: Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Obrázek: Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu