Philips Fidelio X3: Prémiová sluchátka pro začínající audiofily

Fidelio X3 jsou povedeným kusem audiotechniky. Na hraní her nebo poslouchání pop music skrze Spotify moc užitečné nejsou, ale na audiofilské zážitky ve FLACu a orchestrální skladby ve filmech jsou výtečné.

Nová sluchátka Philipsu, která jsem na testování obdržel, příjemně překvapí každého, kdo má se sluchátky v jejich cenové kategorii zkušenosti. Za cenu kolem 7 000 korun lze málokdy sehnat něco neutrálního – buď jde o příjemný kus sluchátek, nebo o zklamání.

Ačkoliv své chyby mají, mid-to-high-end Philipsu patří mezi ta pozitivní překvapení.

Čistý, nezabarvený zvuk

Fidelio mají křišťálově čisté středy – skutečně výtečné, na úrovni o polovinu dražších Sennheiserů. Basy jsou poněkud méně výrazné, ale nikoli rušivě; je to spíše výhodou a nevýhodou jejich polootevřeného (Phillips sám uvádí otevřený, ale odpovídají spíše mezistupni) designu.

Obrázek: Philips Fidelio X3: Prémiová sluchátka pro začínající audiofily

Výšky jsou takové zvláštní, podle ohlasů jiných recenzentů jde zřejmě o specifikum série Fidelio; chce si to na ně zvyknout, ale poté nabídnou příjemný, specifický, až ostrý, přesto však čistý a jasný zvuk.

Citlivost je klasicky 100dB, frekvenční odezva rovněž běžných 5Hz – 40kHz, zde se žádné překvapení nekoná, ani k tomu není důvod.

Impedance je příjemných 30 ohmů, takže jsou připojit skoro ke všemu – obecně si je však bude chtít uživatel využít u kvalitnějších přehrávacích zařízení a zesilovačů, než je mobilní telefon. Pro zvuky s nižší kvalitou nebo ztrátovým formátováním, obzvláště třeba pro písničky ze služeb jako Spotify nebo Deezer, Fidelio X3 vhodná nejsou, díky jejich čistotě zvuku nemá pak přehrávaná hudba patřičný „říz“. To je ale v této kategorii sluchátek naprosto běžné. Čistota zvuku až připomíná referenční sluchátka, dovedu si je představit třeba při nahrávání ve studiu, ovšem tomu neodpovídá polootevřený design.

Obrázek: Philips Fidelio X3: Prémiová sluchátka pro začínající audiofily

Celkově byl zvuk příjemným překvapením. Při testování v den jejich představení v Česku se mi nezdál výkon sluchátek zcela dokonalý, ovšem při dlouhodobějším domácím testování nezklamaly. Jsou to samozřejmě sluchátka na poslech doma nebo ve studiu – vzít si je třeba do tramvaje je nesmysl.

Pohodlná a pěkná

K tomu se váže i jejich další výhoda, ta, kterou řada i dražších sluchátek opomíjí. Fidelio X3 jsou nesmírná pohodlná, s chutí je označím jako jedny z nejpohodlnějších sluchátek, která jsem měl na uších. Není problém je nosit celý den, netlačí. Srovnatelně pohodlné jsou snad jen mé domácí Beyerdynamic DT 770, a němečtí inženýři jsou tímto vyhlášení.

Pokud potřebujete mít na uších sluchátka v podstatě pořád, jsou Fidelio skvělou volbou. Díky polootevřenému designu se mi navíc ani příliš nezahřály uši, což problém bývá hlavně u koženkových sluchátek.

Fidelio X3 mají náušníky velurové, což je dobrý standard. Na hlavě sedí pohodlně, ale pevně, a většina konstrukce je kovová, působí bytelně. Zpočátku mi trochu vrzaly při nasazování, ale to rychle přešlo.

Obrázek: Philips Fidelio X3: Prémiová sluchátka pro začínající audiofily

Design je provedený z látkového materiálu, což je docela extravagantní volba na jinak dosti konzervativní sluchátka. Vypadají však dobře, byť nemusí být po chuti každému. Jsou samozřejmě striktně drátová, bezdát je stále velmi vzácný u sluchátek určených pro náročnější publikum.

Sluchátka lze doporučit obzvláště začínajícím audiofilům. Snesitelná cena, vysoká míra pohodlí, čistý zvuk a hezký design činí z Fidelio X3 dobrou volbu. Volba polootevřeného designu je překvapivá, ale ničemu moc nevadí. Pravda, lidé okolo vás uslyší, co posloucháte, ale vzhledem k učenému použití to není nic závadného.

Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty