Policejní kreslíř na papír přenese podobu pachatele tak, jak ji popíše svědek a následně povolá na pomoc program využívající umělou inteligenci.
Výzkumníci přišli s metodou, jak jednoduché linky nakreslené rukou převést do realistických fotografií. Není překvapením, že s nápadem na technologii označovanou jako DeepFaceDrawing přišli vědci z čínské Akademie věd v Pekingu. Právě Čína je v oblasti sledování pohybu lidí a rozpoznávání jejich obličejů v reálném čase nejdále a technologii již aktivně využívá ve svém systému sociálního kreditu.
Umělá inteligence a velká data dokáží věci, o kterých se lidem může jen zdát. Technologie se postupně posouvá i do oblastí, kde bylo dříve její využití jen těžko představitelné.
Stačí umět alespoň trošku kreslit
Software si podle tvůrců poradí i s kresbami, které kreslil nepříliš talentovaný tvůrce. DeepFaceDrawing využívá rozsáhlé databáze obličejů a statistické pravděpodobnosti, díky čemuž není nutné kreslit příliš detailně. Oči, nos, ústa, tvar obličeje a typ účesu jsou analyzovány zvlášť, zpracovány a následně složeny do jednoho snímku.
Na rozdíl od stávajících aplikací, které řeší podobný scénář, je výhoda čínského softwaru v jeho univerzálnosti. Stačí i špatná či nedokončená kresba a výsledek je kvalitní. Otázkou zůstává rozpoznání rasy člověka, neboť datový set 17 000 obličejů se skládá především ze snímků bělochů a Jihoameričanů.
Od zábavné aplikace k hledání zločinců
Mnozí si jistě vzpomenou na aplikaci Pix2Pix, kde stačí nakreslit nepříliš povedený obličej a ona ukaže, jak by i nejšílenější dobizna vypadala v reálném světě. Nový výtvor čínských vědců je však úplně někde jinde a jde o seriózní použití technologie.
Technologii chtějí tvůrci představit na letošní virtuální konferenci SIGGRAPH. Podle webových stránek projektu čínských vědců bude kód aplikace brzy zveřejněn, díky čemuž by se mu mohlo dostat širokého využití.