Válka se smrtí: Pokud nebudeme umírat, jak budeme žít?

S podporou miliardářů, často z technologického odvětví, vědci se pokouší lidem nejen prodloužit život, jako tomu bylo v minulosti, ale také zlepšit jeho kvalitu a zdržet účinky nástupu stáří.

Honba za prodloužením někdy krátkého lidského života je dobře známá i z historie; v nejstarším dochovaném prozaickém díle světa, Eposu o Gilgamešovi, tematiku věčného života nalezneme.

Do roku 2019 lidstvo dokázalo mnohé: vymýtilo řadu nemocí, proniklo hluboko do vesmíru, odhalilo řadu přírodních zákonů a významně prodloužilo naději na dožití. Moderní medicíně však přesto uniká výrazné prodloužení maximálního věku člověka. Není divu – něco takového je extrémně těžké, protože lidské tělo je v současnosti „naprogramováno“, s různými variacemi a při perfektní péči a štěstí, na nějakých 125 let.

Více o zdravotnictví a technologiích:

Přesto existují vědci (případně, nebezpečněji, amatérští popularizátoři nesmrtelnosti), kteří věří, že se jim podaří lidský život významně prodloužit. „Jsou tu miliony lidí, kteří nikdy nepoznají smrt, když budou chtít,“ věří James Strole, ředitel Koalice za radikální prodloužení života.

Obrázek: Válka se smrtí: Pokud nebudeme umírat, jak budeme žít?

Lékařská péče je nejlepší, co kdy byla, ale vyléčit smrt nedokáže.

To je představa, která se zdá dnešní optikou až bláznivá, nehledě na to, že vůbec neřeší etické, psychologické, ale i environmentální nebo ekonomické otázky takového rozhodnutí.

Věčný život láká a fascinuje od pravěku, ale zvládla by jej vůbec naše planeta?

Podívejme se totiž na dnešní přelidnění svět. Už tak současnou populaci naše planeta jen sotva zvládne uživit, demografické obtíže jsou například v Japonsku destruktivní a nutné, nicméně přehnané pěstování plodin a chování skotu mnohdy ničí naši přírodu a tím i Zemi.

Pokud nebudeme umírat, ale zachováme si biologickou potřebu mít děti – a ta jen tak nezmizí – jak budeme řešit už tak palčivou otázku extrémního přelidnění?

Přístup Koalice za radikální prodloužení života je poněkud sobecký. Na svých stránkách to skupina i přiznává: Chtějí přeskočit debatu o výhodách nesmrtelnosti nebo významného prodloužení délky lidského života a místo toho lidi zkrátka přesvědčit, že jde o dobrou cestu.

Obrázek: Válka se smrtí: Pokud nebudeme umírat, jak budeme žít?

Snaha o zdravý životní styl je v současnosti velmi populární.

Ale jde opravdu?

Mnoho z nejbohatších lidí často tajemné výzkumy na prodloužení života podporují: mezi nimi třeba spoluzakladatelé Googlu Sergej Brin a Larry Page, kteří nalévají peníze do společnosti Calico, která si klade ambiciózní cíl „vyřešit smrt“. Zakladatel Amazonu Jeff Bezos nebo miliardář Peter Thiel zase podporují Unity Biotechnology, která hodlá bojovat s „efekty stárnutí“.

Což už zní v principu o něco lépe. Zachovat nebo optimálně prodloužit lidský život, a především zvýšit jeho kvalitu tím, že se odstraní neduhy stáří spojené s oslabujícím organismem? Eticky je takový způsob mnohem snáze morálně ospravedlnitelný. Žít kvalitněji – proč ne? Zároveň by to naopak řešilo spoustu problémů spojených se stárnoucí křivkou populace: Vyšší míra samostatnosti a nižší náklady na péči ve stáří by podstatně zlepšily současný stav.

Obrázek: Válka se smrtí: Pokud nebudeme umírat, jak budeme žít?

Skrývá se odpověď na nesmrtelnost v DNA?

Výzkum a vývoj pokračuje. Firmy jako Rejuvenate Bio nebo Sierra Sciences věří v genovou terapii či úpravu DNA, jiní spoléhají na říši zvířat; třeba i Žraloka bílého, o němž jsme psali nedávno a jeho fantastických schopnostech regenerace.

Zdroj: 1, 2, 3

Obrázek: Jak se vyrábí nanovlákna a respirátory? Češi stojí za revolučními vynálezy
Jak se vyrábí nanovlákna a respirátory? Češi stojí za revolučními vynálezy
Obrázek: Apple chystá vlastní VR headset, vynikat má vysokou cenou
Apple chystá vlastní VR headset, vynikat má vysokou cenou
Obrázek: První NANO respirátor s ochranou FFP3 vyrobila česká firma. Vydrží i několik dní
První NANO respirátor s ochranou FFP3 vyrobila česká firma. Vydrží i několik dní
Obrázek: Chytré hodinky dokáží detekovat koronavirus až 7 dní před prvními příznaky
Chytré hodinky dokáží detekovat koronavirus až 7 dní před prvními příznaky
Obrázek: Jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi? Snadno v PC i na mobilu
Jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi? Snadno v PC i na mobilu
Obrázek: Elon Musk pobídl uživatele k odchodu: Jak přejít z WhatsAppu na bezpečnější Signal?
Elon Musk pobídl uživatele k odchodu: Jak přejít z WhatsAppu na bezpečnější Signal?
Obrázek: Uživatel upravil Cyberpunk 2077: Hru můžete hrát i z pohledu třetí osoby
Uživatel upravil Cyberpunk 2077: Hru můžete hrát i z pohledu třetí osoby
Obrázek: Bitcoin na cestě k 1 000 000 Kč: Jak v Česku výhodně koupit bitcoiny?
Bitcoin na cestě k 1 000 000 Kč: Jak v Česku výhodně koupit bitcoiny?
Obrázek: Psychologie letu na Mars: Astronauti jsou pod tlakem a ve stresu, dokáží tříletou cestu psychicky zvládnout?
Psychologie letu na Mars: Astronauti jsou pod tlakem a ve stresu, dokáží tříletou cestu psychicky zvládnout?

Skupina vědců z Americké asociace pro pokrok vědy prezentovala výsledky svého výzkumu zaměřeného na to, jak dlouhodobý pobyt ve vesmíru působí...

Zavřít