Rychlý vývoj na poli umělé inteligence znamená pro spoustu pracujících hrozbu. Pokud se s AI nenaučí pracovat, nebo pokud nedokáží své schopnosti zdokonalovat a učit se novým věcem, může je umělá inteligence už brzy nahradit.
Jakkoliv mohou firmy stojící za AI hlásat, že cílem jejich řešení není nahradit lidské pracovníky, v mnoha oblastech se tak již děje. Jedni tak budou díky AI výkonnější, druzí o práci přijdou. Kdo to bude?
Jednou z největších obav veřejnosti v souvislosti s umělou inteligencí, konkrétně s modely, jako je ChatGPT nebo DALL-E, je možnost, že tyto technologie budou již brzy schopny nahradit různé profese a lidské pracovníky. Čím dál více se navíc díky pokroku v oblasti generativní AI ukazuje, že je to scénář více než pravděpodobný.
Jaká je šance, že přijdete o práci kvůli AI?
Podle nové studie nyní existuje řada pracovních míst, u nichž je pravděpodobné, že budou zcela, nebo z velké části nahrazena umělou inteligencí. A možná se budete divit, ale ilustrátoři, programátoři nebo spisovatelé ani novináři nejsou na seznamu vysoko.
Výzkumníci – Rob Seamans z NYU Stern, počítačový vědec z Princetonu Ed Felten a Manav Raj z Wharton School of Business – použili metodiku, kterou vyvinuli již v roce 2018.
„Klíčovým poznatkem bylo zmapování deseti oblastí, v nichž AI rychle postupuje (rozpoznávání obrazu, rozpoznávání řeči, modelování jazyka, atd.), na 52 schopností používaných pracovníky v konkrétních povoláních,“ napsal Seamans ve vlákně na Twitteru. Dále pak vysvětlil, že získaná data pak bylo možné porovnat s informacemi ze sítě O*NET amerického ministerstva práce a prozkoumat „důležitost a rozšířenost“ každé z těchto rozlišitelných schopností ve více než 800 povoláních z databáze vykonávaných v současnosti lidmi.
Výsledkem bylo skóre, které výzkumníci nazvali AIOE. A v podstatě platí, že čím vyšší je AIOE, tím větší je šance, že vás automatizace připraví o práci.
Známe povolání ohrožená umělou inteligencí
Zveřejněný text překvapivě ukazuje, že zaměstnání, která jsou nejvíce ohrožena nahrazením umělou inteligencí, jako je ChatGPT, jsou kupodivu ta, která úzce souvisí se vzděláváním. AI totiž dokáže informace jednoduše vysvětlit a při práci se správnými daty dokáží být její odpovědi překvapivě přesné.
Právě o zaměstnancích call center, kteří jsou podle textu nejohroženější, mluvili v pátek i odborníci ze společnosti Microsoft, kteří prezentovali nasazení AI v call centru jakožto jeden z úspěšných příkladů z praxe.
Nejohroženější povolání jsou podle studie následující:
- Zaměstnanci call center.
- Učitelé anglického jazyka a literatury.
- Učitelé cizích jazyků a literatury.
- Učitelé dějepisu.
- Profesoři práva.
Oblasti, kterých se AI významně dotkne:
- Právní služby.
- Cenné papíry, komoditní kontrakty a další finanční investice.
- Agentury, makléřské společnosti a další pojišťovací činnosti.
- Pojištění a zaměstnanecké fondy.
- Nedepozitní zprostředkování úvěrů.
Jak si stojí ČR?
Nutno podotknout, že i v Česku lze spatřit řadu oblastí, kde se AI již uplatňuje a nahrazuje lidské pracovníky. Jednou z nich jsou překlady a překladatelé, kde řada firem raději sáhne po šikovném překladači Deepl.com, další pak třeba copywriteři píšící produktové popisky do e-shopů, kde je dokáže nahradit jazykový model GPT.
Ukazuje se, že přinejmenším práce s AI bude do budoucna vyhledávanou schopností a pracující by jí měli věnovat pozornost. Už jste práci s AI vyzkoušeli?
Zdroj: SSRN
Pokud člověk čte některé zveřejňované články na internetu, a nyní i v tištěných novinách, srovnává jazykovou i hodnotovou úroveň zpráv či mentální úroveň redaktorů, musí dát za pravdu vizionářům, že AI a neuronové sítě mají velkou budoucnost. Současně lze ale očekávat, že se užívání AI bude negativně dále podepisovat na… Číst více »