Vědci pravidelně posuzují realističnost filmů nebo seriálů dotýkajících se vědy či ekologie. Po megahitu The Last of Us a epické druhé Duně si vzali na paškál Fallout, zatím úspěšnou adaptaci herní série z postapokalyptické Kalifornie. Dokázali by lidé přežít tak dlouho v podzemí? A co na zamořeném povrchu?
Série Fallout se odehrává v Pustině – vyprahlé oblasti kdysi známé jako Kalifornie. Lidé zde dokázali přežít jadernou apokalypsu jako švábi. I ti ji samozřejmě přežili, ale značně vyrostli. Privilegování členové populace přitom utekli do takzvaných vaultů (bezpečných útočišť).
Lidé tedy přežili jak v podzemí, tak na povrchu. Fyzik Pran Nath z Northeastern University pro server Northeastern Global News vysvětlil, že jejich přežití je opravdu realistické. Vaulty jsou něco jako malá podzemní města a jsou komfortnější než bunkry.
Několik metrů betonu podle něj ochrání lidi před explozí, tlakovou vlnou, gama zářením i radiací. Dokonce i přežití lidí na povrchu označil za realistické. „Pokud se člověk drží dál od výbuchu a ukrývá se za betonem, zvyšuje tím šance na přežití.“
Dá se tak vyhnout jadernému záblesku, tlakovým vlnám i vlně horka. Nath nicméně naznačil, že by měl člověk jen málo šancí na přežití. Musel by ustát tři smrtící vlny jaderné exploze a šance by stanovila hlavně jeho vzdálenost od epicentra.
Největší šance na přežití
Největší šanci na přežití by měli lidé ve vaultech. Spoléhali by se totiž na vlastní produkci potravin, vody a energie, vysvětlil Nath podle webu Phys. Na povrchu už by to bylo o poznání horší kvůli kontaminaci zásob radiací.
Co se mutantů týče, i jejich výskyt označil fyzik za realistický. Při radiaci se objevují abnormality, genetické změny způsobující mutace, které dnes můžeme pozorovat u zdivočelých psů anebo žab v okolí Černobylu.
V obou případech nejsou živočichové větší a nevykazují žádné bestiální znaky. Jsou ovšem odolnější proti radiaci. Fallout tak stejně jako The Last of Us není úplně nepředstavitelný v realitě. Druhá zmíněná série vychází ze skutečně existující houby Cordyceps.
Ta mění lidské bytosti na nelidské krvežíznivé zrůdy. V realitě přitom ovládá mravence. Podle některých odborníků si lze představit, že taková houba změní v důsledku klimatické změny chování… a přejde na člověka.
Za zdí (s) „betou“ bych se snad raději ani neschovával. O tom ostatní je zbytečné mluvit.