Přístup k internetu je součást ústavy. Indický Nejvyšší soud shledal zablokování internetu v Kašmíru za nelegální

Kašmír je politicky výbušná oblast, rozdělená mezi Čínu, Pákistán a Indii, přičemž oblast si celou nárokují všechny tři země. Indie drží největší část regionu.

Kašmír je problematický nejen politicky, ale i nábožensky – je totiž z většiny muslimský, zatímco majorita Indie je převážně hinduistická. Kvůli protestům a celkové geopolitické nestabilitě má region zablokovaný přístup k internetu už od srpna 2019, kdy premiér Narendra Modi (který vede výrazně pro-hinduistickou stranu) revokoval zvláštní status regionu dle článku 370 indické ústavy.

Přístup k internetu je chráněn ústavou

Po 150 dnech od zablokování jde o suverénně nejdelší dobu, kdy je v jakékoliv demokratické zemi zablokovaný internet – přestože „jen“ v jednom regionu. K internetu ztratilo přístup přibližně 7 milionů lidí, stav je náročný jak pro každodenní život obyvatel, tak pro práci a ekonomiku Kašmíru. Bez internetu je v dnešní době těžké fungovat.

Obrázek: Přístup k internetu je součást ústavy. Indický Nejvyšší soud shledal zablokování internetu v Kašmíru za nelegální

I klasické Ethernetové kabely navozují představu internetu.

Indický nejvyšší soud i proto shledal, že přístup k internetu je chráněn ústavou a nesmí být dlouhodobě blokován. Indická vláda má nyní týden na to, aby se rozmyslela, co udělá dál. Podle soudu je plošné odstřižení internetu přípustné pouze v případech, kdy je to „nezbytně nutné a nevyhnutelné“.

Rozhodnutí indického soudu je pro demokracii v Indii velmi dobré: Ukazuje, že kontrolní prvky rozdělení moci v největší svobodné zemi na planetě fungují.

Zároveň jde o zajímavý mezinárodní precedent: O přístupu k internetu jakožto základním lidském právu se uvažuje stále častěji, mnohde je vnímán stejně důležitě jako teplo či voda.

Zdroj: Engadget

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Recenze Plaud Note Pro: Nejchytřejší AI diktafon na trhu nově s displejem
88%
Recenze Plaud Note Pro: Nejchytřejší AI diktafon na trhu nově s displejem
Historický moment pro Teslu: Autonomní řízení FSD Supervised prošlo evropskou homologací
Konečně! I do starších televizí Samsung přibude dlouho chybějící funkce
Obrázek: Jako v Avatarovi. Firma chce osázet parky svítícími rostlinami
Jako v Avatarovi. Firma chce osázet parky svítícími rostlinami
S hodinkami Huawei konečně zaplatíte i v Česku. Vyzkoušeli jsme to za vás
Tlumočník v mobilu i odstranění objektů z fotek: Co všechno umí umělá inteligence v nových mobilech řady Xiaomi 17?
Obrázek: AI záznamník za tři tisíce? Plaud shodil české ceny na dosud nevídané minimum
AI záznamník za tři tisíce? Plaud shodil české ceny na dosud nevídané minimum
Hrozba týdne #3: Pozor na telefonát z „finančáku“. Jak funguje nový podvod, který se šíří Českem