K profesionálnímu notebooku profesionální myš: ASUS ProArt MD300 a SmartO MD200 překvapí

Letošní rok se pro ASUS nese ve znamení profesionálních notebooků a zařízení pro kreativce. Ty mnohdy nabízí obří touchpady a speciální ovládací prvky ve stylu otočného ovladače ASUS Dial. I tak ale řada uživatelů ráda sáhne po myši. Pro ty si výrobce připravil modely, které jsou kompatibilní právě s funkcí Dial a nabízí řadu užitečných vychytávek. Co nabízí?

Co je ASUS Dial?

ASUS Dial je otočné tlačítko, které se nachází na noteboocích řady StudioBook, která nabízí tu nejlepší výbavu, jakou si v pracovním notebooku dokážete představit. Zmínit můžeme např. konfiguraci námi testovaného stroje, který se chlubí 32GB RAM, grafikou GEFORCE RTX 3060 s podporou NVIDIA Studio a výkonným osmijádrovým CPU AMD Ryzen 5900 HX. Jde tak o ideální zařízení na střih videa, práci s 3D programy, grafickými editory i hraní her.

Obrázek: K profesionálnímu notebooku profesionální myš: ASUS ProArt MD300 a SmartO MD200 překvapí

Myš působí nenápadně. Nabízí však řadu pokročilých vychytávek, jako je ASUS a Microsoft Dial, upravitelnou citlivost či natibakteriální povrch. Foto: Se souhlasem ASUS

ASUS Dial je určené právě pro spolupráci s kreativními programy, jako jsou nástroje řady Adobe Creative Cloud (Photoshop, Illustrator, InDesign apod.). Právě pro ně má tlačítko předpřipravené profily s řadou zkratek, které lze snadno vyvolávat otáčením kolečka Dial.

Tlačítko lze navíc snadno přepnout do režimu Microsoft Dial, který je ideální pro práci s kancelářským balíkem MS Office. U obou režimů je samozřejmě možné nastavit vlastní zkratky a akce, které bude tlačítko vyvolávat.  Dokáže tak ušetřit spoustu času a zefektivnit kreativní proces.

ASUS ProArt Mouse MD300

Pokud hledáte profesionální myš pro použití s kreativními nástroji, ASUS ProArt Mouse MD300 by vás mohla zaujmout. Jak název napovídá, myš je vhodná pro všechny, kteří na počítači pracují s grafikou, videem a 3D. Díky tlačítku ASUS Dial totiž můžete většinu úkonů dělat rovnou na myši, snadno si namapujete zkratky a nemusíte prakticky sahat po klávesnici.

Myš kombinuje možnost připojení skrze 2,4GHz USB dongle a Bluetooth. Díky technologii Bluetooth a přepínacímu tlačítku ji lze připojit hned ke 3 zařízením naráz. V průběhu práce pak lze snadno přepínat mezi počítači.

Optický snímač myši se chlubí variabilní citlivostí až 4 200 dpi a bez problémů tak funguje i na skle. Zásadní je však především dvojice tlačítek na levém boku, které podporují ASUS Dial a Microsoft Dial. Vedle scrollovacího tlačítka na horní straně má tak myš další dvojici scrollovacích/otáčecích tlačítek na straně boční.

Obrázek: K profesionálnímu notebooku profesionální myš: ASUS ProArt MD300 a SmartO MD200 překvapí

Vyměnitelné spínače OMRON s životností 50 milionů kliknutí

Vedle horního scrollovacího tlačítka se nachází třetí tlačítko. 2 horní tlačítka se chlubí vyměnitelnými spínači OMRON, které mají vydžet 50 milionů kliknutí a lze je kdykoliv snadno vyměnit.

Ochrana proti bakteriím

Povrch myši je pokryt speciální vrstvou ASUS Antibacterial Guard. Podle vědeckých studií patří klávesnice, myši a dotykové telefony mezi nejšpinavější povrchy vůbec. S velkým náskokem (jde o tisícinásobky hodnot) předčí i záchodové prkénko. Výrobce se proto rozhodl pro ošetření často dotýkaných ploch speciálním materiálem s ionty stříbra. ASUS díky certifikaci ISO 22196 garantuje 3 roky ochrany, která dokáže snížit množení bakterií během 24 hodin o 99 %. Stejným materiálem ASUS chrání některé své notebooky.

Obrázek: K profesionálnímu notebooku profesionální myš: ASUS ProArt MD300 a SmartO MD200 překvapí

Nastavení myši je snadné. Foto: ASUS

Nabíjení vestavěného 800 mAh akumulátoru probíhá prostřednictvím USB-C konektoru na přední straně. Minuta nabíjení může podle výrobce stačit až na 8 hodin provozu a cca 5 měsíců myš vydrží na plné nabití. Myš se v Česku prodává za 2 200 Kč, což vzhledem k funkcím není mnoho.

ASUS SmartO Mouse MD200

ASUS SmartO Mouse MD200 na první pohled vypadá poměrně nenápadně. Výrobce však do své myši umístil řadu zajímavých vychytávek a kvalitní optický senzor. Stejně jako vyšší model se MD200 připojuje k počítači s pomocí Bluetooth 5.0 nebo 2,4GHz USB přijímači pro rádiovou komunikaci, který je součástí balení (je ukrytý v těle myši vedle místa pro baterku).

Ovládejte 3 zařízení jednou myší

Díky Bluetooth je možné zařízení připojit hned k trojici zařízení naráz. V praxi tak bez nutnosti přepojovat myš manuálně můžete stisknutím tlačítka začít ovládat počítač, notebook či klidně mobilní telefon na stole. Myš navíc nabízí variabilní citlivost optického snímače s možností přepnout až na 4 200 dpi, díky čemuž bez problémů funguje na jakémkoliv povrchu včetně skla.

Odolná tlačítka a slušná cena

ASUS pro své myši sáhl po kvalitních spínačích a slibuje životnost až 10 milionů kliknutí na každé z tlačítek. Oproti běžným modelům by tak měla myš vydržet cca 3× tolik. Na jednu vyměnitelnou AA baterii by měla vydržet v provozu celý rok. Nastavování myši a ukládání vlastních akcí a zkratek probíhá prostřednictvím nástroje ASUS Armory Crate.

Myš se začala v Česku prodávat v prosinci a její cena se pohybuje kolem 1 000 Kč.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Závody v oblasti AI pokračují. Google představil Bard, konkurenci pro ChatGPT
Závody v oblasti AI pokračují. Google představil Bard, konkurenci pro ChatGPT
Obrázek: Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Obrázek: Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Obrázek: Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním