K profesionálnímu notebooku profesionální myš: ASUS ProArt MD300 a SmartO MD200 překvapí

Letošní rok se pro ASUS nese ve znamení profesionálních notebooků a zařízení pro kreativce. Ty mnohdy nabízí obří touchpady a speciální ovládací prvky ve stylu otočného ovladače ASUS Dial. I tak ale řada uživatelů ráda sáhne po myši. Pro ty si výrobce připravil modely, které jsou kompatibilní právě s funkcí Dial a nabízí řadu užitečných vychytávek. Co nabízí?

Co je ASUS Dial?

ASUS Dial je otočné tlačítko, které se nachází na noteboocích řady StudioBook, která nabízí tu nejlepší výbavu, jakou si v pracovním notebooku dokážete představit. Zmínit můžeme např. konfiguraci námi testovaného stroje, který se chlubí 32GB RAM, grafikou GEFORCE RTX 3060 s podporou NVIDIA Studio a výkonným osmijádrovým CPU AMD Ryzen 5900 HX. Jde tak o ideální zařízení na střih videa, práci s 3D programy, grafickými editory i hraní her.

Obrázek: K profesionálnímu notebooku profesionální myš: ASUS ProArt MD300 a SmartO MD200 překvapí

Myš působí nenápadně. Nabízí však řadu pokročilých vychytávek, jako je ASUS a Microsoft Dial, upravitelnou citlivost či natibakteriální povrch. Foto: Se souhlasem ASUS

ASUS Dial je určené právě pro spolupráci s kreativními programy, jako jsou nástroje řady Adobe Creative Cloud (Photoshop, Illustrator, InDesign apod.). Právě pro ně má tlačítko předpřipravené profily s řadou zkratek, které lze snadno vyvolávat otáčením kolečka Dial.

Tlačítko lze navíc snadno přepnout do režimu Microsoft Dial, který je ideální pro práci s kancelářským balíkem MS Office. U obou režimů je samozřejmě možné nastavit vlastní zkratky a akce, které bude tlačítko vyvolávat.  Dokáže tak ušetřit spoustu času a zefektivnit kreativní proces.

ASUS ProArt Mouse MD300

Pokud hledáte profesionální myš pro použití s kreativními nástroji, ASUS ProArt Mouse MD300 by vás mohla zaujmout. Jak název napovídá, myš je vhodná pro všechny, kteří na počítači pracují s grafikou, videem a 3D. Díky tlačítku ASUS Dial totiž můžete většinu úkonů dělat rovnou na myši, snadno si namapujete zkratky a nemusíte prakticky sahat po klávesnici.

Myš kombinuje možnost připojení skrze 2,4GHz USB dongle a Bluetooth. Díky technologii Bluetooth a přepínacímu tlačítku ji lze připojit hned ke 3 zařízením naráz. V průběhu práce pak lze snadno přepínat mezi počítači.

Optický snímač myši se chlubí variabilní citlivostí až 4 200 dpi a bez problémů tak funguje i na skle. Zásadní je však především dvojice tlačítek na levém boku, které podporují ASUS Dial a Microsoft Dial. Vedle scrollovacího tlačítka na horní straně má tak myš další dvojici scrollovacích/otáčecích tlačítek na straně boční.

Obrázek: K profesionálnímu notebooku profesionální myš: ASUS ProArt MD300 a SmartO MD200 překvapí

Vyměnitelné spínače OMRON s životností 50 milionů kliknutí

Vedle horního scrollovacího tlačítka se nachází třetí tlačítko. 2 horní tlačítka se chlubí vyměnitelnými spínači OMRON, které mají vydžet 50 milionů kliknutí a lze je kdykoliv snadno vyměnit.

Ochrana proti bakteriím

Povrch myši je pokryt speciální vrstvou ASUS Antibacterial Guard. Podle vědeckých studií patří klávesnice, myši a dotykové telefony mezi nejšpinavější povrchy vůbec. S velkým náskokem (jde o tisícinásobky hodnot) předčí i záchodové prkénko. Výrobce se proto rozhodl pro ošetření často dotýkaných ploch speciálním materiálem s ionty stříbra. ASUS díky certifikaci ISO 22196 garantuje 3 roky ochrany, která dokáže snížit množení bakterií během 24 hodin o 99 %. Stejným materiálem ASUS chrání některé své notebooky.

Obrázek: K profesionálnímu notebooku profesionální myš: ASUS ProArt MD300 a SmartO MD200 překvapí

Nastavení myši je snadné. Foto: ASUS

Nabíjení vestavěného 800 mAh akumulátoru probíhá prostřednictvím USB-C konektoru na přední straně. Minuta nabíjení může podle výrobce stačit až na 8 hodin provozu a cca 5 měsíců myš vydrží na plné nabití. Myš se v Česku prodává za 2 200 Kč, což vzhledem k funkcím není mnoho.

ASUS SmartO Mouse MD200

ASUS SmartO Mouse MD200 na první pohled vypadá poměrně nenápadně. Výrobce však do své myši umístil řadu zajímavých vychytávek a kvalitní optický senzor. Stejně jako vyšší model se MD200 připojuje k počítači s pomocí Bluetooth 5.0 nebo 2,4GHz USB přijímači pro rádiovou komunikaci, který je součástí balení (je ukrytý v těle myši vedle místa pro baterku).

Ovládejte 3 zařízení jednou myší

Díky Bluetooth je možné zařízení připojit hned k trojici zařízení naráz. V praxi tak bez nutnosti přepojovat myš manuálně můžete stisknutím tlačítka začít ovládat počítač, notebook či klidně mobilní telefon na stole. Myš navíc nabízí variabilní citlivost optického snímače s možností přepnout až na 4 200 dpi, díky čemuž bez problémů funguje na jakémkoliv povrchu včetně skla.

Odolná tlačítka a slušná cena

ASUS pro své myši sáhl po kvalitních spínačích a slibuje životnost až 10 milionů kliknutí na každé z tlačítek. Oproti běžným modelům by tak měla myš vydržet cca 3× tolik. Na jednu vyměnitelnou AA baterii by měla vydržet v provozu celý rok. Nastavování myši a ukládání vlastních akcí a zkratek probíhá prostřednictvím nástroje ASUS Armory Crate.

Myš se začala v Česku prodávat v prosinci a její cena se pohybuje kolem 1 000 Kč.

Obrázek: Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?