Je to tablet? Je to telefon? Je to obojí. V provedení menším, než většina telefonů. Honor Magic V2 je snem mnoha, kteří vedle telefonu s sebou mívali ještě menší tablet.
Honor Magic V2 byl představen v domovské Číně již v červenci loňského roku. Poté byl představen v září na veletrhu IFA pro Evropu, aby se po dalším čtvrt roce od 26. ledna začal prodávat spolu se speciální edici od Porsche Desing, označeným jako Honor Magic V2 RSR. Má ale po více než půl roce co nabídnout? Zcela určitě.
Obsah balení
Velké prémiové balení k prémiovému telefonu jistě patří, ale zde je poněkud na oko. Vedle telefonu samozřejmě dostanete kryt, pak už jen kabel USB-C. Nabíječku už také nečekejte, přesto, že je v na ní v krabici místo.
V balení jen telefon, kryt a kabel. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Kryt se nacvakuje na jednu polovinu a část na pantu pak drží pomocí magnetů. Je to poměrně chytré řešení, které drží, ale zároveň nekomplikuje manipulaci se zařízením nebo jeho držení. Po vzhledové stránce také nedělá ostudu. Chrání však jen zadní polovinu, kde jsou fotoaparáty, nechrání přední část s vnějším displejem. Zde je pouze ochranná folie.
Kryt je nacvaknutý na jedné polovině a má zároveň funkci stojánku. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Součástí krytu je integrovaný stojánek, o který můžete telefon opřít. Podobné kryty vídáme i u jiných výrobců, takže využití asi existuje, osobně však využití nenacházím.
Nepřehlédněte:
Design
Možná to z fotografií není tak dobře vidět, ale jde o celkem kompaktní telefon pokud přihlédneme k faktu, že jde zároveň o tablet. Celkové rozměry v zavřeném stavu 156,7 × 74,1 × 9,9 mm jsou ještě o něco menší (mimo tloušťky), než například nový Samsung Galaxy S24+. V rozevřeném jsou pak 156,7 × 145,4 × 4,7 mm. Tloušťka 4,7 mm, to je číslo, na které se nikdo s žádným telefonem ani tabletem zatím nedostal.
Dostali jsme na test černou verzi, která má záda z umělé kůže. Druhá barevná varianta je fialová, která má skleněná záda. Osobně mi přijde lepší tato verze, jelikož v ruce tolik neklouže, na druhou stranu může koženka jevit po čase opotřebení, na rozdíl od skla, které ale zase může při pádu prasknout. Každá varianta má své výhody a nevýhody.
Telefon je opravdu tenký a kompaktní i v zavřeném stavu. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Ovládací tlačítka najdeme na pravé straně, ale každé na jiné půlce zařízení. Je to trochu zmatečné a například zachycení snímku obrazovky fyzickými tlačítky (hlasitost dolů + zapínací tlačítko) je trochu kostrbaté. V zapínacím tlačítku je nicméně čtečka otisků prstů, která je bleskově rychlá a přesná. Druhý bok je kryt pantu překlápěcího mechanizmu, takže zde nic nenajdeme. Spodní strana má USB-C, šuplík na 2 nano-SIM karty a hlasitý reproduktor, horní strana ukrývá IR senzor pro ovládání elektroniky a druhý hlasitý reproduktor, je zde tedy stereo.
Ze zad vystupuje fotomodul, který má elegantní křivky. V něm jsou obsaženy 3 fotoaparáty, přisvětlovací dioda a laserové ostření.
Skládací konstrukce
Vnitřní pant je vyroben z titanové slitiny a měl by být tím nejpokročilejším, co současné skládací telefony nabízí. Prakticky už jen to, že celé rozevřené zařízení má méně než 5 milimetrů něco vypovídá. Pant je poměrně tuhý, dá se otevřít (stejně i zavřít) jednou rukou, ale komfortní to není. Honor Magic V2 lze rozevřít v různých úhlech, což se může hodit pro některé situace. Můžete si tak pustit například video a telefon položit na stůl nebo nutnosti mít kryt se stojánkem.
Rozevírací konstrukce je silně návyková. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Pant má mechanické součástí a při prvních otevřeních celý mechanizmus nezněl zrovna příjemně. Je to však vlastnost a musíte se na ni zvyknout.
Displeje
Telefon má dva displeje, jeden vnější, druhý vnitřní. Oba jsou typu OLED a mají obnovovací frekvenci 1-120 Hz, jde tedy o LTPO panely. Vnější displej má rozlišení 2376 × 1060 pixelů (poměr stran 20:9) a maximální jas 2500 nitů. Vzhledem k celkovému tvaru zařízení jsou pravé rohy zaoblené s jiným poloměrem, a navíc mi přišlo, že nejsou ani kulaté.
Na displeje je radost se koukat. Umí také Alway-on režim a navíc i imitovat stolní hodiny, pokud telefon položíte s displejem vyklopeným o 90 °. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Vnitřní displej nemá pevné krycí sklo, jako ten vnější, ale plastovou vrstvu, aby jej bylo možné ohýbat. Jeho rozlišení je 2344 × 2156 pixelů, což dává téměř čtvercový poměr stran 9,78:9. To není úplně na videa, ale i tak je to větší zobrazovací plocha, než na vnějším displeji. Mimo videí vše ostatní zaplní celou obrazovku. Aplikace se většinou umí přizpůsobit. Maximální jas je zde o něco nižší, 1600 nitů, ale i tak nebyl problém na zimním slunci se čtením.
Přehyb při běžném použití tak patrný. Prstem ho však ucítíte. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Ohýbaná část displeje pod některými úhly samozřejmě je vidět, stejně tak je prstem možné cítit pant pod displejem při přejetí ohybu. Je to však daň za danou technologii a není to nic, by mělo nějak zásadně vadit. Avšak u tohoto telefonu se jedná zatím i nejméně výrazný přehyb.
Oba displeje podporují dotykové pero Honor Magic-Pen, které však není součástí balení. V Evropě je však problém jej sehnat.
Foto a video
V telefonu se nachází celkem 5 fotoaparátů. Dvě z nich jsou selfie kamerky v displejích. Jedna ve vnějším, druhá ve vnitřním. Mají rozlišení 16 megapixelů a světelnost f/2.2. Zajímavější jsou však ty vzadu, které lze díky konstrukce taktéž použít jako selfie fotoaparáty.
Fotoaplikace má mnoho nastavení. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Zadní trojice začíná 50megapixelovým ultra-širokoúhlým objektivem se světelností f/2.0, pokračuje další 50Mpx snímač s širokoúhlým objektivem a světelností f/1.9 a zakončuje to čip s 20 Mpx a teleobjektivem se světelností f/2.4, který nabízí 2,5násobné přiblížení. K tomu je zde dvoubarevná přisvětlovací dioda, laserové ostření a optická stabilizace
Tři objektivy fotoaparátů doplňuje dvoubarevná přisvětlovací dioda a laserové ostření. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Ultra-širokoúhlý fotoaparát trochu ztrácí detaily, ale dohání to decentní doostřením. Snímek je však v celé ploše ostrý, barvy se neslévají. V nočních snímcích ale někdy hodně ztrácí. Má však automatické ostření a lze jej použít i na makro fotografie. Hlavní širokoúhlý fotoaparát místy také lehce doostřuje, ale dají se s ním fotit i krásné fotky noční oblohy. Díky optické stabilizaci je i 2,5násobný objektiv použitelný a podává stejné výsledky, jako hlavní fotoaparát. Vlastně všechny dohromady podávají velmi konzistentní výsledky za běžného světla.
Rozsah fotoaparátů. Zleva ultra-širokoúhlý, širokoúhlý, 2,5násobný optický a 10násobný digitální zoom. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Noční fotografie z hlavního širokoúhlého fotoaparátu. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Při otočení telefonu lze zadní fotoaparáty použít pro skvělé selfie fotografie. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Video je poměrně silnou stránkou tohoto telefonu. V možná nejpoužívanějším nastavení s rozlišením 1080p a snímkovou frekvencí 60 fps lze totiž při natáčení přepínat mezi všemi třemi objektivy. Nahrávat můžete tedy od ultra-širokoúhlého až po 2,5násobný zoom, další přiblížení je už jen digitální. Objektivy jsou navíc opticky stabilizované, takže takové video je velmi kvalitní a stabilní.
V ještě vyšším nastavení, při 4K rozlišení se stejnou snímkovou frekvencí 60 sn./s je situace o malinko horší, zde lze přepínat už jen mezi ultra-širokoúhlým a širokoúhlým objektive, 2,5násobný použít nelze. Navíc je video omezeno na délku 15 minut.
Systém
Systém MagicOS 7.2 je založen na Androidu 13. Honor jeho systém upravuje jen zlehka a poslední roky vypadá téměř stále stejně. Pro konzervativní uživatele výhoda. Nové funkce ale stále přibývají. Pro účely skládacího zařízení jsou určitě věci přizpůsobené. Rozšíří se například spodní lišta o právě spuštěné aplikace. Lze také používat plovoucí okna, případně si obrazovku rozdělit na dvě poloviny. Obecně je systém od Honoru dobře optimalizovaný a běhá svižně.
Porovnání zobrazení na vnějším a vnitřním displeji a ukázka systému. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Výkon a baterie
O výkon se stará loňská generace prvotřídního čipsetu Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. Ten je tvořen jedním jádrem Cortex-X3 na frekvenci 3,19 GHz, dále dvěma Cortex-A715 na 2,8 GHz, dvěma Cortex-A710 taktéž na 2,8 GHz a nakonec 3 jádry Cortex-A510. O grafiku se stará Adreno 740. Čipset je vybaven 16 GB operační paměti LPDDR5X, která má ještě X GB virtuální RAM, která je brána z vnitřního úložiště a slouží jako takový swap v případě, že by se zaplnila operační paměť. Data lze ukládat na interní úložiště s UFS 4.0, které má kapacitu 512 GB.
Výkon je i dnes stále dostačující. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Baterie je rozdělená do obou částí zařízení. Její celková kapacita činí 5000 mAh a jde o nový typ křemíkovo-uhlíkové baterie. Její tloušťka je jen 2,72 mm. Součástí balení už není napájecí adaptér, pouze kabel. Telefon zvládá nabíjení o maximálně 66 W.
Výdrž baterie je pak značně ovlivněna tím, jak se zařízením pracujete. Pokud často využijete vnitřní velký displej, dostanete se na jednodenní výdrž. Při větší míře použití vnějšího displeje se dostanete i na den a půl.
Po stránce sítí je zařízení vybaveno tím nejlepším. Samozřejmostí je 5G datová konektivita, doprovázená WiFi 7 (802.11be), Bluetooth 5.3, NFC. Z navigačních technologií podporuje GPS, GLONASS, BeiDou, GALILEO a QZSS. Konektor USB-C je standardu 3.1.
Závěr
Honor Magic V2 je i po půl roce stále na technologickém vrcholu. Skládací konstrukce, která umožňuje úplné zavření zařízení a nenechá zde žádnou mezírku. Do toho má rozměry, se kterými v porovnání s vlajkovými telefony vypadá jako kompaktní telefon, o to víc pokud si uvědomíme fakt, že lze zařízení změnit v tablet. Do malého a tenkého těla Honor vtěsnal velkou baterii, byť už ne s rychlým nebo bezdrátovým nabíjením, na které nezbyl místo.
Výkon je sice loňská špička, ale pokud by někdo měnil zařízení podle toho, jestli je nejvýkonnější, dělá to každého půl roku. Výkon je dostatečný, obrovská operační paměť a dostačující půl terabyte vnitřního úložiště. Jsou zde také stereo reproduktory. Prostě zařízení napěchované k prasknutí.
To jsem se ještě nedostal k fotoaparátům, které jsou zde také na velmi vysoké úrovni. Díky otevírací konstrukci lze navíc zadní fotoaparáty použít na focení skupinových fotek či portrétů, protože si na vnějším displeji otevřete náhled a vidíte, co fotíte. Překvapí i noční snímky. Video zvládá i ve vysokém 4K rozlišení s 60 snímky za sekundu, a to včetně optické stabilizace. Je tedy těžké hledat něco, co tomuto zařízení chybí. Mohlo by to být jen rychlejší nabíjení či bezdrátové nabíjení, či ještě o něco větší baterie výměnou za milimetr tloušťky navíc. Trochu by se dalo ještě zapracovat na systému a kombinace ovládacích tlačítek, které jsou vždy na jiné straně lehce matoucí.
Základní verzi lze zakoupit za cenu 48 990 Kč s tím, že do 18. února k němu dostanete přenosnou herní konzoli Nintendo Switch OLED v ceně 8 390 Kč, pokud nakoupíte u prodejců Alza, Datart, Mobil Pohotovost nebo iSpace. Cena je hlavním mínusem celého zařízení. Právě těch téměř 9 tisíc je něco, o co měla být cena nižší už na začátku.
Zdroj: vlastní, foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
-
Design a zpracování - 97%
97%
-
Systém - 92%
92%
-
Výkon a provozní vlastnosti - 95%
95%
-
Výdrž baterie a nabíjení - 80%
80%
-
Výbava - 92%
92%
-
Foto a video - 90%
90%
Shrnutí
Za nejtenčí skládací telefon s nulovou mezerou, za což vděčí svému pantu, udělujeme ocenění za inovace, které Honor přinesl již v minulém roce. Stále jde o aktuálně nejlepší zařízení svého druhu.
Klady
- Nejtenčí skládací konstrukce bez mezery
- Skvělé OLED displeje
- Dobré foto a video
- Systém dobře přizpůsobený ohebnému zařízení
Zápory
- Cena
- Starší systém
- Starší procesor