Recenze: IQOS VEEV – Konečně hezká e-cigareta

Po sérii zařízení na zahřívaný tabák IQOS HEETS se firma Phillip Morris International před letošními Vánocemi pustila na zcela nové pole. Představila vaporizér VEEV, který místo tabákových náplní využívá e-liquid jako běžné elektronické cigarety. Technologicky, uživatelsky a designem ale toto zařízení ostatním hráčům na trhu s přehledem uniká.

Česká republika je celosvětově teprve druhou zemí (po Novém Zélandu), kde kuřáci mohou vyzkoušet novinku od Phillip Morris – vaporizér IQOS VEEV. Jde o další krok do světa bez kouře, byť krok hodně stranou od toho, co tato společnost dosud uváděla na trh.

Phillip Morris se už několik let prezentuje jako firma, která chce svět zbavit běžného kouření, protože je prokazatelně škodlivé. V roce 2017 tak společnost uvedla na český trh zařízení IQOS fungující na principu nahřívaného tabáku. Uživatel do zařízení vloží HEET, který vizuálně připomíná malou cigaretu a je v něm náplň z tabákových listů.  Do plic uživatele pak proudí vodní pára, která díky absenci dehtu a dalších škodlivin údajně snižuje rizika spojená s kouřením o 90-95 %.

Obrázek: Recenze: IQOS VEEV – Konečně hezká e-cigareta

VEEV má liquid z pravého tabáku

U zařízení VEEV byste na rozdíl od již zavedeného IQOSu hledali jakoukoliv podobnost s cigaretami marně. Jde o vaporizér skládající se z malé baterie s elektronikou zabalené v hliníkovém pouzdře, na kterou se shora nazuje náustek s náplní. Tu tvoří e-liquid, jehož hladinu můžete kontrolovat malým okénkem uprostřed. Náustek obsahuje i mřížku k nahřívání tekutiny. Na rozdíl od konkurencí využívaných spirál má toto řešení snížit riziko přepalování kapaliny.

Obrázek: Recenze: IQOS VEEV – Konečně hezká e-cigareta

Podle PMI zmíněný e-liquid obsahuje nikotin z pravých tabákových listů. Ačkoliv je možné tuto návykovou látku možné vyrábět laboratorně, extrakce přímo z rostlin je stále efektivnější. Firma tak ani ve zcela elektronickém zařízení nezapře svou tabákovou minulost. Kapalina pak dále obsahuje glycerol, propylenglykol, vodu, kyselinu mléčnou a příchutě.

Praktické zkušenosti: Vapování bez spáleniny

Náplně se prodávají v balení po dvou a každá z nich má podle výrobce vydržet asi 360 potáhnutí, což u běžného kuřáka představuje odhadem 2 dny vapování. Bohužel, osobně mi náplně vydržely zatím vždy jen poloviční dobu. Vysvětlení mě napadá jen jedno. Od roku 2017 užívám HEETS, dříve jsem kouřil cigarety, takže jsem zvyklý, že mám užívání nikotinu spojené s časově omezenou aktivitou. Jakmile HEET dohřeje nebo cigareta dohoří, mám dokouřeno. VEEV ale lze užívat, dokud se nevybije baterie, tedy několik desítek potáhnutí v řadě a uživatel tak může snadno ztratit pojem o tom, jakou dávku nikotinu už inhaloval.

Co se příchutí týče, na českém trhu jsou zatím čtyři: Silně tabáková CLASSIC AUBURN, lehčí tabáková CLASSIC BLOND, mentolová CLASSIC MINT a mentolově-bylinková GREEN MIX. Výběr je tedy zatím o poznání menší než u sesterských HEETS, ale i příchutě s nahřívaným tabákem rozšiřoval PMI postupně, proto lze očekávat, že chuťová nabídka pro VEEV se také rozšíří až postupem času. Každý náustek obsahuje 1,5 ml e-kapaliny, ve které je 24 mg nikotinu (18mg/ml).

Obrázek: Recenze: IQOS VEEV – Konečně hezká e-cigareta

Chuťový požitek je u VEEV subjektivně dost odlišný od ostatních e-cigaret. Do inhalované páry se jen velmi výjimečně dostanou zbytky e-liquidu, a pára celkově chutná jemněji a méně chemicky, než běžné e-cigarety. Pára také nemá tak intenzivní vůni jako HEETS, jejichž pach některé lidi obtěžuje a užívání VEEV je tak ve společnosti „nevaperů“ ohleduplnější. Na druhou stranu, páru nelze šlukovat, protože při natažení do plic výrazně škrábe v krku. Pro kuřáky běžných cigaret nebo uživatele HEETS tak může být požitek z VEEV relativně neuspokojivý.

VEEV s designem na hranici erotična

Oproti konkurenci zaujme VEEV nepochybně i designem. Zařízení má velice elegantní zploštělý tvar, který může působit až lascivním dojmem. Tomu nahrává i decentní barevné ladění. VEEV je zatím dostupný v pěti barvách (Blue denim, Rose copper, Brilliant gold, Lucid Teal, Velvet grey). Odstíny jsou spíš matné a okraje zařízení zdánlivě mizí do ztracena. Vizuální efekt umocňuje i hliníkové pouzdro.

Samotné pouzdro je pak díky použití hliníku relativně těžké (38 gramů), ale do ruky padne velmi dobře, je pohodlně vyvážené a váha zařízení tak spíše umocňuje požitek z příjemného držení, než aby byla na škodu. Trochu zklamáním je ale výdrž baterie, která má kapacitu 230 mAh.

Obrázek: Recenze: IQOS VEEV – Konečně hezká e-cigareta

Odhadovanou výdrž firma neuvádí. Prakticky musím zařízení dobíjet zhruba každé 2-4 hodiny. Na druhou stranu, ačkoliv výrobce udává rychlost plného dobití 30 minut, mně zapůjčené zařízení stačí nechat připojené k USB-C kabelu jen poloviční dobu. Na dotaz, zda nejde o vadný kus firma odpověděla, že tyto výkony jsou v pořádku. Stále však platí, že Philip Morris jak u IQOS tak IQOS VEEV při jakémkoliv problému okamžitě vymění závadný výrobek za nový.

Vibrace umí vapování příjemně okořenit

Praktické užívání VEEV je až primitivně snadné. Po rozbalení stačí na hliníkovou část zařízení nasadit náustek s liquidem (nezapomeňte vytáhnout žlutou plastovou pojistku), na chvilku podržet postranní tlačítko, počkat až VEEV zavibruje a rozsvítí se postranní diody, a můžete začít užívat. Při vapování není třeba nic mačkat, stačí jen potahovat z náustku. Zařízení funguje takřka neslyšně, dokonce skoro chybí i zvuk bublání či praskání typický pro běžné e-cigarety.

Situace se ale změní, pokud si zapnete vibrace. To umožňuje aplikace IQOS dostupná v Google Play pro telefony s Androidem, případně na oficiálním webu pro uživatele iOS či Windows. Pro Windows firma také vytvořila stahovatelnou desktopovou aplikaci. Aplikace jsem ale bohužel nemohl pořádně otestovat. Notebook Acer Aspire nedokázal s VEEV udržet spárované připojení přes Bluetooth. Párování přes webovou aplikaci tak neustále padalo a změna vibrací zahrnovala i několikanásobné připojení a odpojení.

Aplikace potřebuje doladit

Zkušenost s desktopovou aplikací byla při testu bohužel ještě horší. V první řadě, balík s aplikací se nestahuje z domovské stránky IQOS, ale odkaz vás přesměruje na externí stránku. Při pokusu o instalaci pak Windows Defender vyhodnotil program jako potenciálně rizikový. Jako autor není uveden Phillip Morris International nebo IQOS, ale (zřejmě) ukrajinská společnost PNN Soft, o které se toho nedá příliš mnoho dohledat.

Riziko při instalaci pravděpodobně žádné nehrozí, ale na opatrného a řadou pokusů o kyberútoky zoceleného uživatele to nepůsobí příliš důvěryhodně. A ani přes úspěšnou instalaci se mi VEEV nakonec nepodařilo připojit. Podobné problémy dělala webová aplikace i při připojení z iPhone XR přes webový prohlížeč. Problémy podle recenzí uživatelů v diskuzích odpadají při použití s Androidem.

Obrázek: Recenze: IQOS VEEV – Konečně hezká e-cigareta

Nicméně, pokud překonáte tyto problémy (v mém případě přechodem na webové rozhraní na Windows 10), tak možnosti nastavení, které aplikace poskytuje, jsou poměrně příjemné. Můžeme upravit intenzitu kouře a osvětlení, a hlavně vybrat z několika druhů vibrací, které zařízení vydává při potahování. Vibrace jsou decentní ale zřetelné, a na ruku působí příjemně masážním dojmem.

Co na to příroda?

Trend jednorázových náustků má z uživatelského hlediska jednoznačně řadu pozitiv a PMI není prvním výrobcem, který s touto myšlenkou přišel. Uživatelé si nemusejí dělat starosti s nepraktickým přeléváním e-liquidu z lahvičky do nádržky vaporizéru. Firma navíc argumentuje tím, že vzhledem k nutnosti používat jen originální náustky lze mnohem lépe kontrolovat kvalitu vaporizovaného e-liquidu. Původ běžných kapalin do e-cigaret je totiž mnohdy nejasný a někteří uživatelé si je dokonce míchají sami. Kvůli náplním nejasného původu, do nichž byl přimíchán THC olej obsahující významné množství acetátu vitamínu E, pak v USA došlo i k sérii úmrtí spojených s vapováním.

Obrázek: Recenze: IQOS VEEV – Konečně hezká e-cigareta

Na druhou stranu, v době klimatické krize a stále většího znečištění planety mikroplasty vyvstává otázka, nakolik jsou náustky VEEV recyklovatelné. Jsou totiž z plastu a obsahují malé množství kovu. To je velký rozdíl oproti náplním HEETS, které kromě hliníkové folie obsahují jen tabák a v přírodě se rozkládající filtry.

Na samotném těle náustku VEEV je značka varující před vhazováním do popelnice. V příbalovém letáku v krabičce s náplněmi se pak dočteme, že vyhození prázdného zařízení do komunálního odpadu skutečně není ideální způsob likvidace. Výrobce doporučuje náustky odnést do sběrného místa elektroodpadu. Podaří se na třídící lince oddělit plast od kovu a vyčistit ho od zbytků liquidu? V to můžeme jen doufat. Bylo by nicméně dobrým krokem, kdyby PMI umožnila zpětný odběr prázdných náustků v trafikách a na prodejních místech.

Závěrem aneb jaký je IQOS VEEV?

Zařízení VEEV dotahuje technologii elektronických cigaret tam, kde běžné vaporizéry zatím ještě nejsou úplně dokonalé. Novinka od PMI lépe chutná, je praktická, snadno se používá, a ještě k tomu dobře vypadá. VEEV zároveň řeší i problém, které může některým uživatelům přinášet zařízení IQOS, protože elektronickou cigaretu není potřeba čistit a pára nemá tabákový pach typický pro nahřívané HEETS.

Obrázek: Recenze: IQOS VEEV – Konečně hezká e-cigareta

Trochu zklamáním je však současný stav aplikace, která v případě platforem iOS a Windows potřebuje lépe optimalizovat. A náročnějším uživatelům, kteří jsou často na cestách nebo nenosí v kapse powerbanku může zkomplikovat život i poměrně malá kapacita baterie VEEV.

7 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
:-]

Skela recenze 🙂 jen pozor na spojeni elektronicke cigarety a google adsense. Je to proti pravidlum a muzou vam zrusit ucet.

Kubula

Čekal jsem že vymyslí podobné zařízení celosvětově je trendem zvyšovat daně za nahřívaný tabák, takže PM musí vymyslet něco aby se z toho platito co nejméně za daně a více jim zůstalo v kapse. Já sám jsem přešel na iqos a klasickou cigaretu nechci ani vidět. Kouřil jsem předtím rok… Číst více »

Kubula

Krabička Heets myslím

Martin

Musim rict ze iqos veev me prijemne prekvapil. Hlavne tim ze netece jako ostatni elektronky a ma skvele prichute hlavne green mix a classic mint. Navic tolik nezapacha jako heets.

Drátek

Vážení čtenáři a případní zájemci, dejte si pozor! Nic odpornějšího jsem nekouřil!!! Totálně vyhozené peníze, vyzkoušeno více chutí, ještě teď se mi zvedá žaludek a cítím tu odpornou pachuť v puse! Pro sichr jsem dával zkoušet i kolegům v práci a partnerce a ti mi potvrdili, že to je strašný.… Číst více »

Daniel

Mám to týden a nemůžu si to vynachválit. Dal jsem ochutnat ségře, a taky jí to moc chutná. Tak to asi nebude tak hrozný 🙂

Daniel

Proč by to nešlo šlukovat? Normální MTL.

Obrázek: Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu