Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W

Nedávno nás zaujala slevová akce na jednu z gravírovaček, která má mezi uživateli velmi dobré hodnocení. TWO TREES TS2 10W má na první pohled vše, co byste mohli od podobného produktu očekávat. Jde o 10W gravírovačku s velkou pracovní plochou a kvalitním zpracováním. Rozhodli jsme se tedy podívat na „domácí“ laserovou gravírovačku detailněji.

K čemu je něco takového vlastně dobré? Laserové řezačky a gravírovačky umožňují velmi přesně vyřezávat tvary do dřeva, plastů, kůže, kovů, skla a dalších materiálů. Jak název napovídá, lze jimi nejen řezat, ale také gravírovat, tedy vypalovat jemné vzory a obrazce. Mají tak široké využití a jsou vhodné pro kutily či firmy všeho druhu. My se pro tento test zařadíme do první ze zmíněných kategorií.

Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W

TwoTrees TS2 je stylovka za parádní cenu. Můžete ji mít pod 8 000 Kč. Foto: Redakce inSmart.cz

Jak funguje laserová gravírovačka?

Laserová gravírovačka funguje na principu přesného zaměřování paprsku vysoce koncentrovaného laserového světla na povrch materiálu. Laserový paprsek je generován v laserové hlavě (občas nazývané jako laserový modul) a pomocí soustavy zrcadel a čoček je přesně směrován na požadované místo pod hlavou.

Počítačový program řídí pohyb laserové hlavy v osách X a Y a tím umožňuje přesné vedení paprsku po povrchu materiálu. Laserové světlo dopadající na povrch vytváří vysokou teplotu, která dokáže materiál obrábět – řezat, pálit nebo odpařovat jeho vrchní vrstvu a tím vytvářet požadovaný motiv či tvar. U gravírování je hloubka a šířka rýhy určována nastavením výkonu a rychlosti pohybu laseru. Přesným vedením paprsku lze dosáhnout velmi jemných detailů.

Co byste měli vědět, než laserovou gravírovačku zapnete?

Jak jste asi pochopili z výše uvedeného, použitý laser je opravdu silný a dokázal by při neopatrné manipulaci snadno poškodit zrak. Proto je především nutné nosit ochranné brýle, aby se zabránilo poškození zraku odraženým paprskem laseru. Výrobci na tento fakt upozorňují a i proto jsou u námi testovaného modelu TWO TREES TS2 10W součástí balení. Kvalitu takových brýlí je však poměrně těžké otestovat. Při gravírování je dále dobré dbát na bezpečnost a pracovat v dobře větrané místnosti, protože při opracování některých materiálů může vznikat větší množství kouře a zdraví škodlivé látky.

Jak jsme si ověřili v praxi, pro co nejlepší výsledky je potřeba správně nastavit výkon a rychlost laseru v závislosti na typu materiálu. Před spuštěním gravírování je také vhodné udělat zkušební test na vzorku materiálu.

Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W

Laserem můžete vypalovat obrazce i řezat materiály. Foto: Redakce inSmart.cz

TWO TREES TS2 10W zaujme cenou i parametry

V našem testu jsme sáhli po laserové řezačce a gravírovačce TwoTrees TS2 10W, která vyniká poměrem ceny a výbavy. Pokud značku TwoTrees neznáte, vezte, že byla založena v roce 2017 a patří k největším výrobcům 3D tiskáren a příslušenství v Číně.

TS2 je cenově dostupné zařízení určené pro domácí kutily i malé firmy. Ocení ho modeláři, kutilové, výrobci různých hraček a šperků či firmy, které prodávají dárkové produkty s logem svých zákazníků.

Balení obsahuje vše podstatné a nechybí zde nic. Najdete zde jak samotnou gravírovačku, tak všechy potřebné nástroje a nářadí. Vše je udělané tak, abyste mohli začít hned po vybalení z krabice gravírovat.

Obsah balení:

  • Gravírovačka a řezačka TWO TREES TS2 10W
  • Nářadí pro sestavení – šroubováky a klíče
  • Štěteček pro čištění výrobků
  • Napájecí kabel a zdroj
  • USB kabel pro připojení k PC
  • Brýle pro ochranu zraku
  • Vzorky materiálů pro otestování gravírování

Trošku kutil musí být nicméně každý, kdo si gravírovačku objedná. Zařízení je z 60% předmontované, což usnadňuje instalaci, ale stále je nutné ho smontovat podle návodu. Nám to zabralo přibližně hodinu, což bylo dáno především opakovaným koukáním do návodu a na instruktážní videa. Napodruhé bychom se vešli do 20 minut.

Za cenu kolem 8 700 Kč toho model TS2 nabídne skutečně hodně. Disponuje 10W laserem s moderní technologií čoček, díky čemuž dokáže vytvářet velmi jemné detaily. Zařízení lze využít jak pro řezání materiálů jako dřevo, plasty či kůže, tak pro gravírování na širokou škálu povrchů.

Parametr Hodnota
Model TS2 10W
Celková spotřeba 96 W
Výkon laseru 10 W
Napájení 24V 4A DC
Řídicí deska 32 bit
Rychlost gravírování 10 000 mm/min
Řídící čip ESP32-DOWD-V3, 32-bit LX6 mikroprocesor
Metoda ovládání USB/APP/Online
Podporovaný software LaserGRBL, LightBurn
Kompatibilita Windows, MacOS, iOS, Android
Vlnová délka laseru 445 ± 5 nm
Velikost laserového bodu 0,08 mm
Pracovní plocha 450×450 mm (největší plocha mezi 10W gravírovačkami)
Hmotnost 6,5 kg
Materiály dřevo, plasty, papír, kůže, kovy, akryl, sklo aj.
Rozměry 733×721×172 mm
Formáty souborů SVG, NC, BMP, JPG aj.

Praktický test TWO TREES TS2 10W

Po úspěšném složení gravírovačky, které nám napoprvé zabralo přibližně hodinu, se můžete pustit do řezání a gravírování. Gravírovačku umístěte na tlustou dřevěnou desku či starý stůl. My jsme pod gravírovačku umístili velkou dřevěnou desku, která brání tomu, aby paprsek poškodit stůl pod ní. Kdo chce, může si přikoupit ochranný honeycomb plech, který stůl částečně chrání. Dále je možné přikoupit nožičky a kompresor, který je vhodné použít u materiálů, které vytváří velké množství kouře.

Při pohledu na parametry TWO TREES TS2 10W je na první pohled zřejmé, že jde o zařízení s výborným poměrem ceny a výkonu. Konstrukce stroje je velmi lehká a zároveň robustní. Laser o výkonu 10 W dokáže bez problémů gravírovat většinu běžných materiálů od dřeva přes plasty až po kovy či sklo. Pochválit musíme také design, který se povedl a zařízení vypadá skutečně dobře.

Hrátky s laserem

Naše první kroky vedly ke gravírování fotografie na dřevěnou desku. Gravírovačka je kompatibilní se zařízeními s operačními systémy Windows a MacOS, ke kterým se připojuje s pomocí USB kabelu. Podporuje řídicí software LaserGRBL a LightBurn, které jsou na poli laserového řezání a gravírování standardem. Použít případně můžete i mobilní aplikaci. Než začnete, je určitě třeba nastudovat si základy, ale celkově je jejich ovládání intuitivní.

Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W

Foto: Redakce inSmart.cz

Ve výchozím nastavení jsou předvoleny základní parametry a není třeba měnit příliš mnoho věcí. Uživatel nastaví pozici laseru, výška a zaostření se nastaví automaticky, což velmi usnadňuje použití gravírovačky. Následně si zvolíte se výkon a rychlost laserové hlavy podle manuálu na základě toho, o jaký materiál se jedná, nahraje se obrázek či objekt, provede se kontrola náhledu a spustí se gravírování.

Pokud se vám nedaří zprovoznit automatické zaostření, stáhněte si aktuální firmware pro model TS2. Najdete ho pod odkazem zde. Najdete tam složku se softwarem / Lightburn / configuration. Ta přidá do programu Lightburn příslušné příkazy pro podporu automatického zaostření. Pak na kartě Console najdete tlačítka, která buď zvednou Z-osu, nebo zaostří pro různé tloušťky, jako např. ENGRAVE 3MM.

Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W

Obrázek výše zabral přibližně 25 minut. Foto: Redakce inSmart.cz

Samotné ovládání přes dodávaný software je poměrně intuitivní. Po nastavení pozice, výkonu a rychlosti laseru stačí nahrát požadovaný motiv, zkontrolovat náhled a spustit gravírování jedním tlačítkem. Při práci s fotografiemi doporučuji nejprve provést úpravu kontrastu, aby byly obrysy co nejostřejší.

Praktické zkušenosti

Jak padlo výše, gravírovačka má pracovní plochu s rozměry 450×450 mm, takže se na ni vejdou i větší objekty a kusy materiálu. Nám ve většině situací stačil prostor o poznání menší. Dobře je však vyřešený prostor pod gravírovačkou/řezačkou, kdy můžete snadno posouvat větší předměty a desky dle potřeby.

Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W

Foto: Redakce inSmart.cz

Je nutné zmínit, že stroj rozhodně není hračkou pro děti. Před použitím je nezbytné důkladně prostudovat návod a dodržovat veškerá bezpečnostní opatření. Při práci je nutné nosit ochranné brýle určené pro práci s modrým laserem o vlnové délce 445 nm. Jak padlo výše, jedny takové najdete v balení.

Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W

Foto: Redakce inSmart.cz

Při testování jsem ocenil promyšlené odstínění laserového paprsku, které eliminuje riziko nežádoucích odrazů. To je obzvlášť důležité při práci s lesklými kovovými předměty. Během provozu laser produkuje určité množství kouře (v závislosti na použitém materiálu), proto je v průběhu dobré větrat. Pro některé materiály a použití je lepší dokoupit kompresor, který brání vytváření kouře, který by zhoršoval výstupy gravírování.

Jak asi předpokládáte, záleží nejen na nastavení síly a rychlosti paprsku, ale také na druhu materiálu. Některé materiály se nesmí používat kvůli toxickým výparům. Jde především o syntetickou kůži, PVC, různé plasty či karbon. V případě dřeva a kovu nám gravírovačka větší množství kouře negenerovala.

Jak dlouho gravírování trvá? Běžný motiv o velikosti 120×120 mm zabere zhruba půl hodiny. Při detailní práci a větší plochy je tedy, podobně jako v případě 3D tisku, třeba počítat i s několika hodinami. Hodnoty se liší na úkonu a použitém materiálu.

Závěr

Celkově lze říci, že gravírovačka TWO TREES TS2 10W představuje zajímavou a dostupnou variantu pro domácí kutily i malé firmy. Při dodržení správného postupu a bezpečnostních opatření poskytuje kvalitní výsledky gravírování na širokou škálu materiálů. Pokud chce začít s laserovým gravírováním, stojí tento model určitě za zvážení. Pochválit lze kvalitu výstupů a zpracování, které je vzhledem k nízké ceně nad očekávání.

Pokud vás myšlenka pořízení levné laserové gravírovačky zaujala, máme pro vás navíc slevu. Pokud při nákupu na GearBerry.com zadáte slevový kód GB20OFF, získáte 20% slevu. Gravírovačku tak získáte za skvělých 379 USD (necelých 8 800 Kč). Při nákupu na Gearberry.com navíc získáte dopravu z lokálního skladu zdarma bez nutnosti platit clo. Produkt můžete do 7 dní navíc bezplatně vrátit či do 30 dní bezplatně vyměnit.

Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Brodec Jiří

chtěl bych vidět gravírování kovů s 10w …….

Orion

Trochu jiny typ jsme pouzivali na kovove stitky. Vtip je v tom, ze kovovou desticku jatrete specialnim vodou rozpustnym naterem, ktery v bode zasazenym laserovym paprskem zpolymeruje. Zbyly nater pak pod vodou vymyjete.

Lukáš Voříšek

Připravíme k tomu separátní text, ale jde to. Má to však jistá specifika a je potřeba s nimi počítat.

Michal

Mám tts55 a ani s 40W hlavou mi do kovu gravírovat nejde . Při začerněné ploše to akorát „vytvrdí“ barvu kterou poté lehce otřete. Máte prosím na to nějaký návod jak to jde ?
Děkuji

Pavel

Zkus snížit chod na 50 mm\min výkon 100%. Mě to šlo přímo s tímhle typem 10W.

Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Obrázek: Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Obrázek: Výzva pro ChatGPT: AI Claude přichází do Evropy, používat ji můžete zdarma
Výzva pro ChatGPT: AI Claude přichází do Evropy, používat ji můžete zdarma
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?
Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?