Expert na překážky? Recenze robotického vysavače Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro+

Pokud máte malé dítě a na zemi vám leží spousta hraček, museli byste běžně před úklidem robotickým vysavačem uklidit. Modely s kamerovou navigací si však dokáží s podobnými překážkami poradit. Otestovali jsme Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro+. Jaký je?

Xiaomi patří mezi nejoblíbenější značky na poli robotických vysavačů. V portfoliu má zařízení prakticky se všemi druhy navigace a v různých cenových hladinách. Velkým hitem je např. levný model Vacuum-Mop Essential s gyroskopickou navigací. V rámci našeho testu jsme se podívali, jak si stojí robotický vysavač s pokročilou kamerovou navigací a chytrými funkcemi.

Xiaomi Vacuum Mop 2 Pro+ je prvním robotickým vysavačem výrobce, který je vybaven 3D ToF kamerou, díky které nejen rozpozná i menší překážky, ale také vypočítá vzdálenost, zpomalí a vyhne se jim. Díky tomu můžete vybrat konkrétní místnost či oblast úklidu i bez lidaru (laserové navigace).

Obrázek: Expert na překážky? Recenze robotického vysavače Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro+

Dvojici kamer doplňují senzory po stranách. Foto: Redakce inSmart.cz

Obsah balení

Po otevření balení narazíte na robotický vysavač v černé lesklé barvě, do kterého stačí nasadit přiložený boční kartáček a můžete začít vysávat. Z výbavy nechybí nic zásadního, škoda jen absence náhradního spotřebního materiálu – bočního kartáčku a HEPA filtru. Jejich dostupnost je v ČR nicméně velmi dobrá.

V balení najdete:

 1. Robotický vysavač s osazeným hlavním kartáčem a nádržkou na prach.
 2. Boční kartáček, který je nutné nasadit.
 3. Nabíjecí základnu.
 4. Napájecí kabel s evropskou zástrčkou.
 5. Nádržku pro mopování s nainstalovanou pratelnou utěrkou z mikrovlákna.
 6. Návod k použití.
 7. Čistící kartáček.

Design a rozměry

Vysavač je dostupný v černé barvě a povrch je překvapivě dobře odolný proti otiskům prstů. Robot má průměr 35 cm a výšku standardních 8,15 cm. To vše při váze 3,7 kg. Na horní straně si lze všimnout navigační kamerky, další kamera, tentokrát typu 3D ToF, se nachází na přední straně. Dále zde najdeme dvojici ovládacích tlačítek pro návrat do nabíjecí základny a manuální spuštění vysávání.

WP DataTables

Po odklopení víka si lze všimnout diody a tlačítka pro restart do továrního nastavení. Dále se zde nachází nádržka na prach s objemem 550 ml. Na spodní straně zařízení se nachází 1 boční kartáček, hlavní rotační kartáč, senzory proti pádu a kovové plošky pro nabíjení z dobíjecí základny. Všimnout si lze také senzoru pro rozpoznání povrchů a místa pro zasunutí nádržky s vodou a mopem.

Obrázek: Expert na překážky? Recenze robotického vysavače Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro+

Na spodní straně se nachází řada senzorů. I ty je dobré jednou za čas vyčistit přiloženým kartáčkem. Foto: Redakce inSmart.cz

Aplikace a první spuštění

Ačkoliv je vysavač možné ovládat i jednoduše stiskem horního tlačítka, pro chytré funkce a jejich nastavení slouží mobilní aplikace, která patří k těm nejlepším. Xiaomi Mi Home má v obchodech s aplikacemi skvělé hodnocení a není se čemu divit. Úvodní nastavení je velmi jednoduché. V aplikaci stačí přidat nové zařízení, zvolit robotický vysavač a vybrat Wi-Fi síť, ke které bude připojený.

Následně už stačí spustit první úklid, čímž dojde k vytvoření první mapy. Ta se bude s každým dalším úklidem zpřesňovat. I přes kamerovou navigaci platí, že pokud je to možné, je uklízený prostor na úklid lepší připravit. Z kabelů se sice vysavač dokáže úspěšně rozmotat, ale dělat mu z domácnosti překážkovou dráhu ničemu nepomáhá a úklid to zbytečně prodlužuje. Více najdete v našem textu Jak připravit domácnost na úklid robotickým vysavačem.

V rámci aplikace doporučujeme aktivovat funkci ukládání mapy a rozpoznávání koberců. Mapu domácnosti tak budete moci upravit podle libosti, a to včetně vytváření virtuálních zdí a zakázaných oblastí. Foto: Redakce inSmart.cz

Kvalita úklidu: Vysoký výkon sání a dlouhá výdrž

Robot je poháněn čtyřjádrovým výpočetním čipem CortexTM-A53, který v reálném čase lokalizuje přesnou polohu robota, takže v aplikaci vidíte jeho úklidovou dráhu. Robot navíc mluví a je schopen říct, co od vás chce a potřebuje. Český jazykový balíček bohužel v nastavení chybí, ale velkou překážkou to pro většinu uživatelů nebude (zvuk lze i úplně vypnout).

K dokončení přesné mapy domácnosti potřebuje robot několik úklidů (cca 2-3) za různých světelných podmínek. Jakmile je mapa stoprocentně hotová, robot ji uloží, abyste ji mohli dále upravovat. Mapu lze rozdělit na jednotlivé části (místnosti). Výběrem těchto zón na mapě můžete určit, kde má robotický vysavač právě uklidit a vytvářet můžete i nejrůznější scénáře. V jiné dny/časy tak můžete uklízet v ložnici a jindy např. v kuchyni.

Robot má maximální výkon sání 3000 Pa a nastavit lze hned 4 úrovně výkonu. Snadno tak vyčistí koberce i jiné povrchy. Pomáhá v tom jak boční kartáč, tak hlavní rotující kartáč, který je z koberce schopný dostat vlasy, chlupy i řadu dalších nečistot.

Obrázek: Expert na překážky? Recenze robotického vysavače Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro+

Překážkám a objektům kolem se dokáže vysavač vyhnout i bez zbytečného oťukávání. Foto: Redakce inSmart.cz

Robot si dokáže poradit s 2 cm vysokými překážkami a prahy. Pro naprostou většinu domácností je tak v tomto směru vhodným kandidátem. Bát se nemusíte ani v případě, že máte schody – robot díky senzorům na spodní straně pozná, že mu hrozí pád a změní směr.

Nechybí ani možnost mopování. Robot dokáže po nasazení nádržky s mopem sám zvednout mop v případě, že najede na koberec, což chválíme. Množství vody vypouštěné na mop je nastavitelné ve 3 úrovních. Podle různých povrchů a požadavků na čištění si můžete sami nastavit optimální množství vody. Výstup je elektronicky řízen. Nestane se tak, že by byla zbytečně mokrá či naopak. S nastavením si je však potřeba trošku vyhrát podle povrchů ve vaší domácnosti. Mopování je vhodné především pro stírání jemného prachu.

Obrázek: Expert na překážky? Recenze robotického vysavače Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro+

Nabíjení vybité baterie zabere přibližně 4 hodiny. Foto: Redakce inSmart.cz

Velká nádobka na prach má slušný objem 550 ml a baterie s vysokou kapacitou 5 200 mAh dokáží uspokojit potřeby úklidu velkého prostoru domácnosti. Najednou lze uklidit i více než 200 metrů čtverečních plochy.

V případě vybití baterie se robot dokáže vrátit zpět do dokovací stanice a úklid dokončit později. Tuto funkci je však nutné, stejně jako ukládání vytvořené mapy, nutné aktivovat v aplikaci.

Kamerová navigace? Překážky nejsou problém

Optická/kamerová navigace využívá v případě modelu Mop 2 Pro+ dvojici kamer na přední a horní straně přístroje. Přední kamera slouží k detekci překážek a společně s horní kamerou také pro navigaci v prostoru. Přesný popis a rozdíly v jednotlivých technologiích najdete v našem článku Navigace v robotickém vysavači: Jakou vybrat a v čem se liší?

Obrázek: Expert na překážky? Recenze robotického vysavače Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro+

Kamera v horní části slouží pro orientaci v prostoru. Foto: Redakce inSmart.cz

Kamerová navigace se obecně chlubí lepší detekcí překážek. Není to asi překvapivé, u některých modelů dokáže kamera rozpoznat objekty ve stylu kabelů či oblečení na zemi a robot se jim pak bezpečně vyhne. To platí i u modelu Xiaomi.

V průběhu testování si velmi dobře poradil s položenými kabely a oblečením na zemi. V horším světle nebo na koberci si překážky všimnout nemusí, ale i tak je ve vyhýbání se překážkám výrazně šikovnější, než modely s laserovou a gyroskopickou navigací, které překážku nemilosrdně přejedou. Model s kamerovou navigací ocení především rodiče malých dětí, které mají na zemi spoustu hraček. Robot dokáže uklidit i přes řadu překážek a objektů na zemi bez toho, aby je poškodil či tahal za sebou. 100% v tomto počínání není, ale oproti laserovým a gyroskopickým modelům jde o viditelný rozdíl.

Pak je tu ale tma. A s tou má Mop 2 Pro+, stejně jako většina kamerou navigovaných modelů, trošku problém. V průběhu vysávání je schopen zastavit na místě jen proto, že jste mu zhasli a scéna se oproti minulému úklidu trošku změnila. To nepotěší obzvlášť v zimním období, kdy jsou dny krátké. Musíte na to tedy myslet a nastavit automatický úklid ideálně na dobu, kdy je všude dostatek přirozeného světla, nebo vysavači rozsvítit. Úklid je možné provést i po tmě, ale pohyb po místnosti již není tak organizovaný a vysavač občas nesmyslně upravuje mapu. Zkrátka a dobře – ve tmě se nemůže řídit horní kamerou.

Obrázek: Expert na překážky? Recenze robotického vysavače Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro+

Vedle přední kamery se nachází infračervený přísvit. Všimnout si na fotografii lze i senzorů přiblížení v předním panelu. Foto: Redakce inSmart.cz

Závěr

Za cenu kolem 10 000 Kč nabízí Mop 2 Pro+ chytré funkce a inteligentní navigaci v prostoru. Největší výhodou modelu je právě schopnost vyhýbat se překážkám na zemi a prakticky bez doteku se jim vyhnout. Pokud tedy máte dítě a na zemi se povaluje spousta hraček, může jít o dobrého společníka. Nadstandardní je také kapacita baterie, díky které se model hodí i pro velké domácnosti a domy. Oproti srovnatelným modelům je baterie téměř dvojnásobná.

Dobrá je i kvalita úklidu a výkon vysavače, bohatě postačující na běžný udržovací úklid. Problém budou mít jen ti, kteří rádi vysávají v pozdních hodinách, kdy je doma tma. Kamerová navigace totiž potřebuje dostatek světla, bez kterého je robot zmatený. Pokud vám to vadí a chcete chytrý produkt s aplikací, sáhněte spíše po modelu s laserovou navigací ve stylu Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro, případně kombinaci laser+kamera, která však bývá dražší. Skvělým řešením by byl např. model Xiaomi Mijia Robot 2 Pro, který se již prodává v Číně a kombinuje právě dvojici kamer na přední straně s laserovou navigací.

V cenové kategorii má model řadu konkurentů od jiných značek i samotného Xiaomi, takže je z čeho vybírat. Pokud by výrobce produkt zlevnil alespoň o 2 000 Kč, dávalo by jeho pořízení větší smysl.

 • Obsah balení - 80%
  80%
 • Uživatelská přívětivost - 90%
  90%
 • Chytré funkce - 90%
  90%
 • Výkon - 92%
  92%
 • Pečlivost úklidu - 90%
  90%
 • Výdrž na baterii - 100%
  100%
90%

Shrnutí

Za cenu kolem 10 000 Kč nabízí Mop 2 Pro+ chytré funkce a inteligentní navigaci v prostoru. Největší výhodou modelu je právě schopnost vyhýbat se překážkám na zemi a prakticky bez doteku se jim vyhnout. Pokud tedy máte dítě a na zemi se povaluje spousta hraček, může jít o dobrého společníka. Nadstandardní je také kapacita baterie, díky které se model hodí i pro velké domácnosti a domy. Oproti srovnatelným modelům je baterie téměř dvojnásobná.

Klady

 • Chytrá kamerová navigace.
 • 4 stupně výkonu sání.
 • 3 stupně vlhkosti mopování.
 • Jednoduchá obsluha.
 • Mopování zároveň s vysáváním.
 • Detekce koberce a zvýšení výkonu.
 • Generování mapy domácnosti.
 • Možnost rozdělení domácnosti a úklidu na jednotlivé pokoje.
 • Nastavení úklidu pro každý pokoj zvlášť.
 • Podpora virtuálních stěn a zakázaných zón.
 • Schopnost návratu k rozdělanému úklidu.
 • Aplikace Xiaomi Mi Home pro správu chytré domácnosti z jednoho místa.
 • Hlasová komunikace.
 • Funkce časovače s možností nastavení vícero scénářů.

Zápory

 • Vyšší cena vzhledem k výbavě.
 • Vysavač nemluví česky.
 • Aplikace v EN.
 • Kamerová navigace není vhodná do tmy a tmavých prostor.
 • Chybí podpora hlasových asistentů Google Home či Amazon Alexa.

Obrázek: Hoříš, má Oktávko? Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko? Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?