Chytrý základ za pár korun: Recenze robotického vysavače Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop Essential

Má smysl pořizovat si levný robotický vysavač? Oblíbený základní model od Xiaomi patří mezi nejprodávanější kousky na českém trhu i díky nízké ceně kolem 3 500 Kč. Jaký je levný robotický vysavač s mopem, který spolehlivě uklidí a dokáže si s vámi i povídat?

O robotické vysavače je stále větší zájem a není se čemu divit. I podle našich zkušeností jde o jeden z nejužitečnějších spotřebičů v domácnosti. Levný model od Xiaomi patří v českých e-shopech k nejprodávanějším kouskům. Jedná se o základní model s gyroskopickou navigací, mopováním a chytrými funkcemi. Jak se nám líbil nejlevnější z testovaných vysavačů, které máme nyní v redakci?

Obsah balení

Balení modelu Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop Essential nepřekvapí. Po otevření krabice na vás vykoukne samotný vysavač, nabíjecí stanice a hadřík na mopování. Nádržka na vodu a nádržka na nečistoty se nachází uvnitř vysavače, takže se nelekněte až je budete hledat. Posledním příslušenstvím je kartáček na čištění vysavače s žiletkou na snadné čištění od namotaných vlasů.

Obrázek: Chytrý základ za pár korun: Recenze robotického vysavače Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop Essential

Balení je minimalistické. Vysavač má všechny kartáčky a nádržky kromě mopu nasazené už v krabici. Prakticky tak stačí robota připojit do zásuvky a k Wi-Fi. Foto: Alexander Novák, redakce inSmart.cz

Více toho v krabici kromě návodu nehledejte. Náhradní kartáčky ani HEPA filtr výrobce nepřibalil, což díky jejich dobré dostupnosti a životnosti příliš nevadí. Ve vysavači jsou kartáčky i filtr rovnou namontované a vy se tak můžete rovnou pustit do zapojení a vysávání.

Design a rozměry

Vysavač je dodáván v bílé barvě a nutno podotknout, že minimalistickému designu nejde nic vytknout. Může za to i fakt, že použitá navigace petří k těm jednodušším, takže nevyžaduje další kamery a vyčnívající laserové radary. Robot má průměr 35 cm a výšku standardních 8,2 cm. To vše při váze 3,4 kg.

Kliknutím a posunutím můžete otáčet 360° fotografií a prohlédnout si produkt ze stran.

Na vrchní straně přístroje se vedle dvojice tlačítek (zapínání a návrat domů) nachází odklápěcí víko, pod kterým se schovává zásobník na nečistoty o objemu 0,42 l s HEPA filtrem a 200ml nádržka na vodu. Po otevření lze na kraji u pantu spatřit indikátor v podobě diody. Ta ukazuje, zda je vysavač připojený k Wi-Fi. Vedle diody se nachází tlačítko pro tvrdý restart. Z druhé strany vysavače, tedy na spodku, najdeme dvojici bočních kartáčků, které mají za úkol nahánět prach a nečistoty kolem vysavače.
Obrázek: Chytrý základ za pár korun: Recenze robotického vysavače Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop Essential

Ze spodní strany se nasazuje mop. Vyjmout lze snadno hlavní kartáč a se šroubovákem lze snadno vyměnit i boční kartáčky. V přední polovině si lze všimnout senzorů pro detekci schodů. Robot díky nim nespadne i když ho nehlídáte. Foto: Redakce inSmart.cz

Důležitý je pak především hlavní rotující kartáč vyrobený z gumy a plastových štětinek. Boční kartáčky drží šroubky a hlavní kartáč je možné vyjmout bez šroubování. Dále se zde nachází dvojice kovových plošek pro nabíjení v dokovací stanici a čtveřice infra senzorů pádu v přední části. Použita jsou tradiční gumová kola, která dobře drží na jakémkoliv povrchu a jsou schopna přejet až 1,7 cm vysokou překážku.

Na zadní straně si lze také všimnout prostoru pro nasazení mopu. Zpracování všech částí působí kvalitně a nic nevrže.

Obrázek: Chytrý základ za pár korun: Recenze robotického vysavače Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop Essential

Mop s kartáčkem na čištění. Mop se nasazuje na spodní stranu vysavače a je možné ho prát v pračce. Foto: Alexander Novák, redakce inSmart.cz

Odpružený nárazník na přední části vysavače ukrývá infra senzory pro detekci stěn a vyhýbání se překážkám. Stejně tak tyto senzory pomáhají s návratem do dokovací stanice.

Nabíjení a nabíjecí stanice

Nabíjecí stanice je u vysavače překvapivě promyšlená. Z 5 aktuálně testovaných vysavačů napříč spektrem má právě nejlevnější Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop Essential nejpromyšlenější dokovací základnu. Kabel totiž netrčí z jedné ze stran, ale zasunuje se do spodní části a uživatel si následně může přebývající část namotat dovnitř a vybrat si, ze které strany bude kabel k zásuvce vyvedený. Na první pohled jde o maličkost, ale opak je pravdou. Je to totiž nejen estetické, ale také velmi praktické.

Vysavač se z nabíjecí základny dokáže nabít z 0 na 100 % za přibližně 3,5 hodiny. Základna je taktéž v bílé barvě až na přední část s infra senzory, která je černá.

Obrázek: Chytrý základ za pár korun: Recenze robotického vysavače Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop Essential

Nádržka na vodu i zásobník na nečistoty se nachází pod víkem. Foto: Redakce inSmart.cz

S podporou Alexy i Google Home

U levných modelů robotických vysavačů většinou chytré funkce chyběly. To se v posledním roce změnilo. Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop Essential je robotickým vysavačem s funkcí mopování a Wi-Fi konektivitou pro propojení s chytrou aplikací výrobce. Vysavač díky tomu můžete ovládat také prostřednictvím hlasových příkazů z asistentů Google Home a Amazon Alexa.

Při vysávání a mopování využívá vysavač gyroskopické navigace, která monitoruje pohyby vysavače a na jejich základě si dokáže uložit mapu místností. Robot dokáže detekovat koberce a při najetí na koberec sám zvýší výkon sání. To je u levnějšího modelu nečekaná kombinace, kterou chválíme.

WP DataTables

První zapnutí, aplikace a možnosti nastavení

Po položení robotického vysavače do nabíjecí stanice budete anglicky vyzváni k provedení nastavení a spárování s Wi-Fi a chytrou aplikací. Vysavač lze samozřejmě používat i bez toho, ale ochudili byste se tím o řadu chytrých funkcí.

Aplikace Xiaomi Mi Home je dostupná zdarma pro Android i OS a slouží pro správu chytrých zařízení výrobce, kam patří desítky různých produktů od čističek vzduchu po žárovky. Proces párování spustíte stisknutím a podržením dvojice horních tlačítek naráz. Následně stačí v aplikaci spustit proces přidání nového zařízení. Z nabídky vyberte vysavač a nezapomeňte si na mobilu zapnout Bluetooth. Po chvíli párování si zařízení předají informace a dojde k připojení k Wi-Fi. Vysavač využívá 2,4 GHz Wi-Fi. V průběhu připojování jsme tak narazili na problém, kdy vysavač neviděl síť i přes fakt, že je v domácnosti duální Wi-Fi. Bylo tak nutné dočasně vypnout 5GHz síť se stejným jménem. Pak vše fungovalo bez problémů.

Obrázek: Chytrý základ za pár korun: Recenze robotického vysavače Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop Essential

Minimalistický design se vším všudy. 2 tlačítka a nenápadné logo na odklápěcím víku na vrchní straně vysavače. Foto: Alexander Novák, redakce inSmart.cz

Vysavač si rád povídá a informuje uživatele o tom, co právě dělá, co se s ním děje, nebo co by rád (např. vyprázdnění zásobníku na nečistoty). K dispozici bohužel není čeština, ale zvuk si můžete podle libosti klidně vypnout. Nechybí ani možnost v aplikaci upravit hlasitost reproduktoru, která je zpočátku poměrně nízká.

Po spárování lze přejít do samotného nastavení, kde najdete několik užitečných funkcí. Nejdůležitějšími jsou volby pro nastavení výkonu sání a vlhkosti mopu. Samozřejmostí je možnost spustit úklid odkudkoliv na světě přes internet (účet je zabezpečený) a možnost vydání instrukce k návratu do nabíjecí stanice.

Spárování vysavače se sítí je rychlé. Potřebovat k němu budete zařízení s Androidem či iOS. Foto: Redakce inSmart.cz

Vedle možnosti plánování úklidu na libovolný čas a plánování scénářů lze nastavit právě hlasové komentáře a jejich hlasitost. Nechybí orientační statistiky opotřebení kartáčků a filtru a dále zde najdeme možnosti, jako je vypnutí ukládání mapy domácnosti či možnost ovládání vysavače telefonem ve stylu autíčka na ovládání.

Vysávání a kvalita navigace po místnosti

Vysavač má sací sílu 2200 Pa a pro vysávání lze vybrat čtyři módy: Tichý, Standard, střední a Turbo. Při volbě hodně záleží na konkrétním povrchu, u nás se např. nacházelo hlavně linoleum a dlaždice. Díky tomu stačí tichý režim či mód Standard. Pokud totiž vysavač najede na koberec, automaticky jej detekuje a spustí vysávání vyšším výkonem až 2 200 Pa.

Mapa slouží spíše k informačním účelům. Kvůli základní navigaci vysavač není možné poslat na konkrétní místo na mapce ani nastavit omezení. Foto: Redakce inSmart.cz

Jak padlo výše, gyroskopická navigace patří k těm základním. Robot tak pozná, jakou vzdálenost a do jakého směru ujel, díky čemuž si zmapuje prostor. Vzniklá mapa přibližně odpovídá realitě a vidět ji můžete v aplikaci. Úklid probíhá postupně a nutno říct, že vysavač se snaží nevynechat žádné místo, což se mu celkem daří. Kvůli šířce však v testovací domácnosti nedokázal projet např. mezi nohama židle, což je škoda.

Virtuální mapa i dohled na dálku

V průběhu úklidu lze sledovat mapu a pohyb vysavače po ní společně s údaji, jako je velikost uklizené místnosti, doba úklidu a zbývající kapacita baterie. Oproti vyšším modelům s laserovou navigací není mapka natolik přesná, ale pro představu dostačuje.

Pokud se Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop Essential v průběhu úklidu vybije, dokáže se vrátit do nabíjecí stanice a po nabití se vrátit na místo úklidu. Pokud se mu v průběhu úklidu nezmění scéna (např. přesun židlí na jiné místo) poradí si s návratem dobře. V opačném případě kvůli jednodušší navigaci bloudí.

Samotné vysávání je velmi dobré a v tomto směru nelze vysavači nic vytknout. Vysaje jak koberec s delším vláknem, tak hladké podlahy. Problém mu nedělají vlasy ani zvířecí chlupy.

Obrázek: Chytrý základ za pár korun: Recenze robotického vysavače Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop Essential

I když si myslíte, že už na podlaze nic není, robotické vysavače vždy něco vyhrabou. Foto: Alexander Novák, redakce inSmart.cz

Přejezd prahu nám skutečně potvrdil hodnotu 1,7 cm udávanou výrobcem, kterou vysavač ještě zvládl. Problém byl však s návratem, neboť z druhé místnosti nazpět je již výškový rozdíl vyšší, a to 2,2 cm, s čímž už si robot neporadil. Před případným pořízením je tedy dobré zjistit, jak jsou u vás v domácnosti vysoké prahy.

Odborník na jednoduchý terén

Pokud bychom měli zhodnotit pohyb po místnosti a vyhýbání se překážkám, vedl si vysavač podle tradičního známkování tak na 2-. Občas si do okolních objektů ťukne nárazníkem, ale o velké rány nejde. Nárazník má navíc gumovou plochu, díky čemuž předměty neodře a nepoškodí.

Tradičním problémem jsou kabely, oblečení a sušáky. S těmi si robotické vysavače poradí málokdy a zde to není jinak. Robot se do nich snadno zamotá, po čemž následuje jeho zastavení a volání o pomoc. Pokud byste jej nemohli najít, můžete jej v aplikaci nechat zavolat o pomoc znovu.

Obrázek: Chytrý základ za pár korun: Recenze robotického vysavače Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop Essential

Na linech a plovoucích podlahách je slušné nejen vysávání, ale i mop. Ačkoliv běžný vysavač nahradí robot téměř na 100 %, ke kvalitě ručního vytírání má daleko. Foto: Alexander Novák, redakce inSmart.cz

Mop se hodí spíše pro setření jemného prachu, ale při vylití tekutin jej nepoužívejte. Ideální je na lino či plovoucí podlahy pro setření jemného prachu. Plnohodnotné vytírání ale určitě nenahradí. Dodávaný hadřík je pratelný v pračce, nebo si můžete koupit jednorázové utěrky přímo od Xiaomi, které jej nahradí, jejichž cena se u nás pohybuje kolem 10 Kč za kus.

Škoda je, že ačkoliv vysavač dokáže ukládat mapu místností, nedokáže s ní lépe pracovat. Není jej např. možné vyslat do určité oblasti na úklid. Možný je jedině kompletní úklid, což je daň za základní gyroskopickou navigaci.

To samé platí o určení hranic v aplikaci. Pro podobné funkce jsou zkrátka určeny modely s optickou a laserovou navigací. Zdi však využít můžete, a to tzv. virtuální zdi, které mají podobu magnetické pásky. Pásku můžete dát např. pod koberce a na místa, kam nechcete, aby vysavač zajel. Schodů se nicméně bát nemusíte, robot z nich díky infra senzorům na spodní straně nespadne.

Komu by možnost nastavení zdí v aplikaci chyběla, bude si muset připlatit. Chytřejší navigaci a více možností nastavení, ale jinak prakticky identický vzhled a funkce, nabízí od stejného výrobce model Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 1C, který už ale stojí přibližně o 1 500 Kč.

Povedený základ za pár korun

Robotický vysavač Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop Essential je povedeným levným modelem, který nabízí základní chytré funkce a perfektně vysává. Poradí si i s vyššími prahy a na jedno nabití uklidí až 120 metrů čtverečních prostoru. Za cenu kolem 3 500 Kč se jedná o dobrou volbu a vstupenku do světa robotických vysavačů, která těmto užitečným přístrojům ostudu rozhodně nedělá.

Pokud hledáte levný ale výkonný robotický vysavač do jednoduchých prostor, jde o dobrou volbu. Ideálním společníkem bude také pro důchodce, méně zkušené uživatele a milovníky jednoduchého designu. Pokud chcete chytřejší navigaci a funkce jako nastavení virtuálních hranic, výběr konkrétní oblasti k úklidu v aplikaci, budete si muset připlatit za některý z vyšších modelů.

Obrázek: Chytrý základ za pár korun: Recenze robotického vysavače Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop Essential

Jde to i levně, ukázalo Xiaomi. Kdo bude chtít lepší navigaci, bude si muset připlatit alespoň 1 500 Kč. Levněji totiž modely s kamerou či laserovou navigací nesežene. Většina stojí přes 6 000 Kč. Foto: Redakce inSmart.cz

  • Obsah balení - 85%
    85%
  • Uživatelská přívětivost - 90%
    90%
  • Chytré funkce - 75%
    75%
  • Výkon - 90%
    90%
  • Pečlivost úklidu - 85%
    85%
  • Výdrž na baterii - 90%
    90%
86%

Shrnutí

Robotický vysavač Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop Essential potěší nízkou cenou a chytrými funkcemi. Ovládat jej zvládne i začátečník a produkt je ihned po vybalení připraven k provozu. Slušný sací výkon, 2 přední a středový kartáč či funkce mokrého vytírání dělají z Xiaomi Mi Robot Vacuum-Mop Essential šikovného domácího pomocníka.

Klady

  • Skvělá cena.
  • Kvalitní úklid.
  • Jednoduchá obsluha.
  • Podpora hlasových asistentů.
  • Výdrž baterie při vytírání i běžném vysávání.
  • Gyroskopická navigace je překvapivě přesná.
  • Generování mapy.
  • Detekce koberce a zvýšení výkonu.
  • Nastavení 4 stupňů výkonu sání.
  • Wi-Fi a možnost vzdáleného ovládání.
  • Aplikace Xiaomi Mi Home pro správu chytré domácnosti z jednoho místa.
  • Hlasová komunikace.
  • Funkce časovače s možností nastavení vícero scénářů.
  • Schopnost návratu k rozdělanému úklidu.
  • Čistý design.

Zápory

  • S vygenerovanou mapou nejde dále interagovat.
  • Při mopování vjíždí na koberec.
  • Stejně jako všechny modely s IR navigací se hůře vyhýbá tmavým objektům.
  • Větší průměr vysavače.
  • Aplikace ani vysavač nepodporují češtinu.
4 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vašek

Tak nevím, četl jsem zápory, hlavně „S vygenerovanou mapou nejde dále interagovat. Při mopování vjíždí na koberec.“ – nemám sice tento typ Xiomi, mám dražší model, ale samozřejmě mapu si pak můžete jakkoli upravovat, dělit místnosti, slučovat místnosti, ale hlavně i určit kam nesmí jet – NO GO Zona, ale… Číst více »

Lukáš Voříšek

Bohužel je to tak, že tuto možnost nabízí až dražší modely. Důvodem je základní gyroskopická navigace, která není tolik přesná. Pro náročnější „terén“ je proto lepší volit dražší modely s kamerovou nebo laserovou navigací jako máte vy.

Ondřej Košťál

Já mám taktéž tu samou aplikaci, ale starý Xiaomi Mi Robot Vacuum, tedy 1. generaci, ale s laserovou navigací a v aplikaci ovládání a mapa vypadá úplně jinak. Takže to nějakým způsobem je vázané na zařízení a tedy i tyto funkce. Kdyby to uměla samotná aplikace, tak to můžu používat… Číst více »

Lukáš Voříšek

Souhlas. Omezení bude softwarové. Zde se ale moc nedivím. Vzhledem ke způsobu navigace by dávalo smysl maximálně rozdělení na místnosti a i to by bylo nepřesné.

Obrázek: Je libo více monitorů vedle sebe? Philips E1 jsou cenově dostupné monitory s tenkými rámečky
Je libo více monitorů vedle sebe? Philips E1 jsou cenově dostupné monitory s tenkými rámečky
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Nesmyslný boj proti elektromobilům: Čeští vandalové ničí nabíječky
Nesmyslný boj proti elektromobilům: Čeští vandalové ničí nabíječky
Obrázek: První člověk popsal, jak se žije s čipem Neuralink v mozku. Ovládání počítače je jako telekineze
První člověk popsal, jak se žije s čipem Neuralink v mozku. Ovládání počítače je jako telekineze
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024