Recenze: Xiaomi Smart Band 8 Pro je skvělým pomocníkem nejen pro sportovce

Xiaomi Smart Band 8 Pro se snaží bořit hranici mezi chytrými náramky a chytrými hodinkami. Jeho silnými stránkami jsou především kvalitní displej, lehká konstrukce a až několikatýdenní výdrž. Jak si zařízení vedlo v naší recenzi?

Společnost Xiaomi má na trhu s chytrými náramky přibližně desetiletou tradici (první Smart Band byl představen v roce 2014). Aktuálně se své zákazníky snaží oslovit mimo jiné i modelem Smart Band 8 Pro, který se svými funkcemi již poměrně vzdaluje od klasického konceptu fitness náramků, a do svého repertoáru tak přidává řadu funkcí, které bychom čekali spíše u chytrých hodinek s násobně vyšší pořizovací cenou. Dokáže tedy zařízení splnit svůj cíl najít harmonii mezi stylem a sportem?

Obrázek: Recenze: Xiaomi Smart Band 8 Pro je skvělým pomocníkem nejen pro sportovce

Xiaomi u náramku Smart Band 8 Pro vsází především na kompaktní rozměry a komplexní monitoring zdraví a sportovních aktivit. Foto: Se souhlasem Xiaomi

Design a provedení: V těle o hmotnosti 22 gramů najdete vše potřebné

Smart Band 8 Pro následuje trend předchozího modelu, který se již nespokojil s tradičním pojetím úzkého podlouhlého těla typického pro chytré náramky řady Xiaomi a Redmi. Díky tomu tak dostanete do ruky (či spíše na ruku) obdélníkový AMOLED displej s úhlopříčkou luxusních 1,74“, na kterém lze přehledně zobrazit větší množství textu či obrázků. Jen pro srovnání, Apple Watch Series 9 mají v 41mm variantě obrazovku s úhlopříčkou 1,69 palce.

Samotné tělo náramku váží lehce přes 22 g, s dodávaným vyměnitelným řemínkem se pak dostanete na zhruba 38 g. Zařízení vás tak při každodenním nošení na ruce nijak neomezí. Jelikož jsem měl během recenze možnost porovnat Smart Band 8 Pro s chytrými hodinkami Xiaomi Watch S3 majícími téměř dvojnásobnou hmotnost (i s řemínkem přes 70 gramů), váhový rozdíl mezi nimi je skutečně znatelný, byť jsou obě zařízení pocitově dost lehká.

Zařízení je velmi kompaktní, a jeho váhu tak na ruce prakticky nepoznáte. Foto: Redakce inSmart.cz

Provedení náramku je jednoduché – obdélníková konstrukce nedisponuje kromě dotykového displeje žádnými ovládacími prvky. To je trochu škoda, zejména v případě, že jste zvyklí alespoň na jedno postranní tlačítko, na druhou stranu však díky tomu vynikne velmi čistý a elegantní design těla. Xiaomi pak pro chytrý náramek Smart Band 8 Pro vymyslelo pohotový systém rychlé výměny řemínku, a jeho uvolnění a nasazení tak provedete během sekundy. V rámci recenzi jsme střídali dvojici silikonových pásků v černé a žluté barvě, takže jsem mohl náramek bez problémů sladit s aktuálním outfitem.

Rozbalení a první dojmy: Za pár minut máte nastaveno

V originálním balení se pak kromě samotného zařízení a přiloženého řemínku nachází standardní dokumentace a napájecí kabel, bohužel však bez síťového adaptéru. Náramek se ke kabelu připojuje pomocí dvojice magnetů, která si téměř sama najde místo napojení. Jak již bylo řečeno, je připevnění řemínků otázkou okamžiku. Subjektivně mi však příliš neseděl systém zapínání, jelikož dvojice gumových poutek na ruce nepříjemně tlačila, na což jsem si za několik týdnů nošení zkrátka nedokázal zvyknout. Řemínek však lze naštěstí vyměnit za jiný s jiným typem zapínání, takže pokud budete mít podobný problém, řešení je nasnadě.

Obrázek: Recenze: Xiaomi Smart Band 8 Pro je skvělým pomocníkem nejen pro sportovce

První spuštění a nastavení náramku Smart Band 8 Pro je rychlé a pohodlné. Foto: Redakce inSmart.cz

První start zařízení je do velké míry automatizovaný a zabere jen několik sekund. Pokud již máte v telefonu předinstalovanou aplikaci Mi Fitness, se kterou zařízení komunikuje, dojde k automatické synchronizaci dat, případně ke kontrole aktualizací, a do několika minut máte náramek plně funkční. Uživatelské rozhraní je do velké míry variabilní, a přizpůsobit si tak můžete nejen vzhled ciferníku, ale také nejrůznější položky na domovské obrazovce či v menu aktivit.

Operační systém a funkce: V hlavní roli sport a zdraví

Stejně jako u řady jiných současných produktů značky Xiaomi najdete i v náramku Smart Band 8 Pro operační systém HyperOS. Ten se vyznačuje skvělou optimalizací výkonu a jednoduchým uživatelským rozhraním, ve kterém se prakticky nemůžete ztratit. Z domovské stránky se potažením prstu dolů dostanete do lišty upozornění, při pohybu do stran můžete listovat mezi jednotlivými lištami, a zespoda nahoru vyvoláte hlavní nabídku menu. Vzhled tohoto rozhraní však není fixní, a můžete si jej upravit dle vlastního pohodlí.

Uživatelské rozhraní operačního systému HyperOS je přehledné a nabízí rychlé přepínání mezi jednotlivými funkcemi. Foto: Redakce inSmart.cz

Aplikací je v náramku skutečně požehnaně, většina z nich se pak pochopitelně zaměřuje na monitoring aktivit a zdraví. Xiaomi Smart Band 8 Pro dokáže sledovat více než 150 sportovních režimů, přičemž pokud v nastavení povolíte funkci automatické detekce, sám vám nabídne spuštění záznamu o aktivitě, jakmile rozpozná, že sportujete. Tato možnost mě mnohokrát zachránila v případech, kdy jsem si sledování aktivity sám zapomněl zapnout. Identifikace pohybu pak brala v potaz i pozici rukou – když jsem například při chůzi vedl kolo, poznal náramek, že se zápěstí nehýbe a zůstává ve stabilní poloze, a nabídl mi tak možnost spuštění jízdy na kole namísto chůze, i když jsem se rychlostí cyklisty rozhodně nepohyboval.

Příjemným rozšířením virtuálního trenéra je pak možnost zahřívacího módu, který vám v několika minutách před zahájením tréninku ukáže přímo na displeji několik účinných protahovacích cviků. Během samotného cvičení se o sledování vaší pozice postará zabudovaný lokalizační systém GNSS, který funguje zcela samostatně a není závislý na navigaci v připojeném telefonu. Přímo v náramku si pak můžete spustit i předinstalované tréninkové režimy či zobrazit historii jednotlivých aktivit.

Obrázek: Recenze: Xiaomi Smart Band 8 Pro je skvělým pomocníkem nejen pro sportovce

Vzhled náramku lze pohotově upravit mimo jiné i snadno vyměnitelnými řemínky. Foto: Redakce inSmart.cz

Xiaomi Smart Band 8 Pro se však neomezuje pouze na sledování fyzické aktivity, ale dokáže také měřit jiná fyziologická data, například srdeční tep, okysličení krve, míru stresu či údaje o kvalitě spánku. Mimo péči o vaše tělo pak v zařízení nechybí i „standardní“ aplikace, tedy budík, časovač, kalendář či dokonce přehrávač hudby. Další aplikace možné doinstalovat není.

Nedostatkem náramku je pak absence NFC, tuto technologii si však řada výrobců nechává pro chytré hodinky, a u nositelných zařízení zaměřených na fitness se možnost bezkontaktních plateb vyskytuje jen velmi zřídka. Ve skutečnosti tak Smart Band 8 Pro nabízí tak velké množství funkcí, že jsem se k plnohodnotnému vyzkoušení všech z nich ani nestihl dostat. Pokud tedy chybějící NFC oželíte, nejspíš nenarazíte na nic, co by vám v náramku skutečně chybělo. Řadu integrovaných funkcí pak rozšiřuje mobilní aplikace Mi Fitness, se kterou náramek komunikuje. O tom, jak zařízení Xiaomi spolupracují s aplikací Mi Fitness, si můžete přečíst u již zmíněné recenze hodinek Mi Watch S3.

O monitoring se v zařízení stará několik senzorů, které během snímání vyzařují červené světlo. Foto: Redakce inSmart.cz

Výdrž a optimalizace výkonu: O nabíjení se příliš starat nemusíte

Silnou stránkou fitness náramků bývá výdrž baterie, a Xiaomi Smard Band 8 Pro není v tomto ohledu výjimkou. V nastavení zařízení si můžete klepnutím na položku Baterie zobrazit odhadovanou dobu výdrže, která po plném nabití ukazuje časový horizont 7 dní. V reálu je tato hodnota o něco kratší, zejména pak v případě, že využíváte funkce neustálého monitoringu některých údajů či automatickou detekci cvičení. Náramek však i při vyšší zátěži zvládá vydržet minimálně čtyři dny bez nabití, a pokud se omezíte na pasivní nošení, můžete se k avizovaným sedmi dnům bez potíží přiblížit. Pokud pak chcete zařízení udržet nabité co nejdéle, nabízí vám operační systém HyperOS režim optimalizace spotřeby baterie, v němž si můžete vypnout všechny hlavní žrouty výdrže, případně pak i spořič, který omezuje většinu funkcí zařízení. Ten zároveň prodlužuje výdrž až na 21 dní, což už je hodnota, na kterou se většina konkurenčních produktů prakticky nemá šanci dostat. Pokud se vám i tak podaří náramek vybít úplně, nabijete jej do plné kapacity za zhruba hodinu a čtvrt.

Obrázek: Recenze: Xiaomi Smart Band 8 Pro je skvělým pomocníkem nejen pro sportovce

Nabíjení zařízení probíhá magnetickým připojením napájecího kabelu. Z nuly na sto se náramek dobije za zhruba 80 minut. Foto: Redakce inSmart.cz

Závěr: Vyplatí se?

Smart Band 8 Pro je dalším zajímavým přírůstkem do rodiny nositelných zařízení Xiaomi. Jeho nejsilnějšími stránkami jsou nízká hmotnost, robustnost operačního systému a dlouhá výdrž. Subjektivně mi trochu chyběla přítomnost alespoň jednoho hardwarového tlačítka, po čase nošení jsem si ale i na tuto skutečnost dokázal zvyknout. Náramek fungoval vždy spolehlivě a věrně, a to jak při sledování sportovních aktivit, tak při měření dalších parametrů mého těla. Přihlédnu-li pak ke skutečnosti, že je zařízení k dostání za méně než 1 800 Kč, mohu o Xiaomi Smart Band 8 Pro směle říci, že jde o velmi dostupného sportovního i osobního asistenta, se kterým neprohloupí i náročnější uživatelé.

  • Zpracování - 85%
    85%
  • Funkce a výbava - 70%
    70%
  • Výdrž baterie - 90%
    90%
  • Poměr cena/výkon - 85%
    85%
83%

Shrnutí

Xiaomi Smart Band 8 Pro představuje zajímavý kompromis mezi chytrým náramkem a hodinkami, nabízející širokou škálu funkcí za příznivou cenu. Zařízení vyniká především kvalitním displejem, nízkou hmotností a dlouhou výdrží baterie, což z něj činí atraktivní volbu pro uživatele hledající všestranného sportovního a zdravotního asistenta. I přes drobné nedostatky, jako je absence NFC či chybějící hardwarové tlačítko, nabízí Smart Band 8 Pro vynikající poměr cena/výkon a může být zajímavou alternativou k dražším chytrým hodinkám.

Klady

  • Kvalitní AMOLED displej s úhlopříčkou 1,74″
  • Nízká hmotnost (22 g bez řemínku)
  • Dlouhá výdrž baterie (až 7 dní při běžném používání)
  • Sledování více než 150 sportovních režimů
  • Přehledný operační systém HyperOS
  • Dostupná cena (méně než 1 800 Kč)

Zápory

  • Absence NFC pro bezkontaktní platby
  • Chybějící hardwarové tlačítko pro ovládání
  • Méně pohodlný systém zapínání dodávaného řemínku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků