Robotické taxíky Uberu už brázdí ulice, obejdou se bez řidičů

Budoucnost patří autonomní dopravě, ve které budou lidští řidiči postradatelní, případně budou pouze dohlížet na autopilota. První vlaštovky se již objevují. Uber v Las Vegas testuje jízdy robotickými taxíky, které budou od příštího roku jezdit úplně bez přítomnosti lidských řidičů.

Společnost Uber zahájila v Las Vegas veřejné jízdy robotaxi s využitím elektromobilů Hyundai Ioniq 5 společnosti Motional s cílem nabídnout veřejnosti v roce 2023 službu plně bez řidiče. Pokračovat chce v Los Angeles, kde obě společnosti od května 2022 testují autonomní rozvozy jídla prostřednictvím Uber Eats. To vše je součástí desetileté dohody mezi společnostmi Uber a Motional o nabízení autonomních jízd a doručování.

5 stupňů autonomního řízení. Co automobily umí a proč si brzy nezařídíte?

Jízdy taxíkem budou probíhat pod dohledem lidských řidičů, přičemž cílem je úplné se zbavení lidského řidiče v průběhu roku 2023. „Společnost Motional se dnes stává první AV společností, která bude v síti Uberu provádět plně elektrické autonomní jízdy pro veřejnost,“ uvedl viceprezident společnosti Motional Akshay Jaising. Uber nabízel „autonomní“ jízdy taxíkem s využitím vlastní samořídicí technologie již v roce 2016, ale cestující doprovázeli inženýři připravení převzít řízení.

Konkurence v podobě služby Lyft rovněž spolupracuje se společností Motional, která je společným podnikem firem Hyundai a Aptiv. Lyft předběhl Uber a letos v srpnu zahájil v Las Vegas jízdy Motional řidiči na palubě (pro případ nutnosti převzít řízení). Lyft rovněž uvedl, že se řidičů zbaví a v příštím roce nabídne plně autonomní služby.

Motional je blízko skutečně autonomnímu řízení

Motional je společnost zabývající se vývojem autonomních vozidel. Společnost byla založena v roce 2015 a je společným podnikem společností Hyundai a Aptiv. Motional se sídlem v Bostonu v Massachusetts v USA se zaměřuje na vývoj a testování autonomních technologií pro osobní a nákladní vozidla.

Obrázek: Robotické taxíky Uberu už brázdí ulice, obejdou se bez řidičů

Automobily se systémem od Motional využívají řadu pokročilých senzorů a systémy umělé inteligence. Foto: Se souhlasem Motional

Společnost Motional využívá umělou inteligenci, senzory a další technologie pro vývoj autonomních systémů řízení, které umožňují vozidlům rozpoznávat a reagovat na okolní prostředí. Motional také spolupracuje s městy a dalšími partnery na testování autonomních vozidel v reálném provozu.

Uber vsadil svou budoucnost na autonomní vozy

Nebuďte však překvapeni, pokud se tento časový plán změní. Kromě společnosti Motional nabízí skutečné služby bez řidiče v poměrně velkém měřítku pouze Waymo, divize společnosti Alphabet, a Cruise od GM. Služba Waymo One funguje ve Phoenixu a San Franciscu, zatímco jízdy Cruise jsou v současné době omezeny na San Francisco. Obě fungují pouze v určitých částech měst (které lze velmi podrobně zmapovat) a některá vozidla stále jezdí pod dohledem lidských řidičů.

Spoluzakladatel Uberu Travis Kalanick kdysi prohlásil, že jeho společnost musí být v závodě o nabídku skutečných jízd bez řidiče „přinejmenším nerozhodně první“ společně s některou z konkurencí. Vzhledem k tomu, že jak Uber, tak Lyft spoléhají v oblasti samořídící techniky na společnost Motional, přesně to by se mohlo stát.

Zdroje: 1, 2

Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Obrázek: Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?
Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?