Ruská vesmírná loď Progress nepřivezla na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) jen zásoby, ale i nepříjemný zápach. Byl natolik silný, že přiměl astronauty zavřít poklop spojující ruský modul se zbytkem stanice a zahájit příslušné bezpečnostní procedury. Astronauti nejsou v ohrožení života.
Když ruští astronauti zakotvení u ISS s nákladní lodí Progrss 90 naloženou třemi tunami potravin, palivem a zásobami otevřeli 23. listopadu poklop modulu Poisk, nepříjemný zápach je podle serveru Gizmodo přiměl poklop zase urychleně uzavřít.
Kromě toho vzbudil zápach v ruských astronautech obavy z možné kontaminace celé stanice. „Posádka není v ohrožení a snahy o zpřístupnění kosmické lodi pokračují,“ napsala NASA na někdejší sociální síť Twitter, dnes už známou jako X.
Dokud nebude možné nechat poklop dostatečně dlouho otevřený, astronauti nebudou moci vyložit zásoby na lodi. Rusové i Američané přijali bezpečnostní opatření. Ruští astronauti do modulu preventivně nosí speciální ochranné obleky.
Na celé ISS byly podle webu Space aktivovány senzory monitorující kvalitu vzduchu a v ruské i americké části stanice se aktivovaly čističky vzduchu. Jeho kvalita však byla v normálu, sdělili agentuře NASA letoví dispečeři.
Druhý poklop uzavřen
Zatím není jasné, co otravný zápach způsobuje. NASA a ruská agentura Roskosmos celou věc prošetřují. Americký astronaut Don Pettit hlásil zápach připomínající odér spreje v americkém segmentu stanice, není však jasné, zda souvisel s lodí Progress.
Smrad zaznamenal v části stanice, jež není přímo propojená s ruským segmentem. Shodou okolností je v této době uzavřen i poklop mezi ruskou a americkou stranou ISS kvůli zhoršujícímu se úniku vzduchu v ruském modulu Zvezda.
NASA pověřila vesmírnou společnost SpaceX vypracováním plánů evakuace, agentura totiž má z dlouhodobého hlediska obavy o bezpečnost stanice. Roskosmos zase trhliny ve svém modulu bagatelizuje s tím, že provoz na ISS je bezpečný.
Vesmírná loď Progress 90 zůstane připojená k stanici šest měsíců. Pak zamíří do atmosféry, kde shoří spolu s odpadem, který na ni astronauti naloží. Nejpozději v roce 2031 shoří v atmosféře i samotná stanice.