Rychlost světla je pomalejší, než si myslíte: Realitu ukazuje animace NASA

Série animací NASA ukazuje, jak je v měřítku naší sluneční soustavy „pomalý“ paprsek světla. Rychlost světla je nejvyšší možnou rychlostí, jakou se mohou informace či signály šířit. Ve vakuu mohou fotony cestovat rychlostí 299 792 kilometrů za sekundu, což se jeví jako nesmírně vysoká rychlost. V měřítku planety Země tomu tak skutečně je, co ale v případě, že se rozhodneme cestovat k Měsíci, nebo na jiné planety?

Vědec NASA, James O’Donoghue, se rozhodl formou animací přiblížit široké veřejnosti pohled na komunikaci s objekty v naší soustavě.  Trojice scénářů ukazuje, jak se paprsek světla pohybuje v rámci několika různých scénářů. O’Donoghue svými animacemi ukazuje široké veřejnosti, jak rychlé a pomalé se mohou fotony v kontextu vesmírných vzdáleností jevit.

Na Zemi vypadá rychlost světla jako opravdový rychlík

V poměru k velikosti Země je paprsek světla ohromně rychlý. Obvod Země je 40 075 km a pokud bychom vyslali ve vakuu paprsek světla kolem planety, oběhl by ji téměř 7,5x každou sekundu.

Vesmírný tenis mezi Měsícem a Zemí

Druhá animace ukazuje, jak se při větší vzdálenosti vše jeví ještě pomaleji. Vzdálenost mezi Měsícem a Zemí je 384 400 km a paprsek světla urazí tuto vzdálenost za 1,255 sekundy. Zajímavým faktem je, že vzdálenost mezi tělesy se postupně zvětšuje. Jedná se však o pouhých 3,8 cm ročně.

Za jak dlouho dorazí signál k Marsu? I světlu to na Mars trvá

Třetí animace ukazuje výzvu, se kterou se musí vědci komunikující se sondami na Marsu a dále ve sluneční soustavě potýkají každý den. Když se vědci pokouší ovládat vzdálené sondy a vozítka, musí si nechat zdát o řízení v reálném čase. Vyslané signály putují k povrchu planet dlouhé minuty. I proto je nezbytné důkladně promyslet každý vyslaný set instrukcí a navíc jej správně namířit tak, aby neminul svůj cíl. Pro ilustraci – při pozorování Marsu dalekohledem pozorujeme jeho polohu a podobu před několika minutami. U hvězd už se jedná o roky až miliardy let.

Nejkratší vzdálenost mezi Marsem a Zemí je 54,6 milionů km. Na obrázku jsou Měsíc, Mars i Země zvětšeni 20x, aby je bylo vidět.

Naše nejbližší hvězda, Proxima Centauri, se nachází ve vzdálenosti 4,22 světelných let od Země. Jak žertuje sám autor animací „Mohl bych zveřejnit statický obrázek a tvrdit, že jde o animaci.“ V současnosti nejrychlejší sonda vyslaná člověkem by k nejbližší hvězdě putovala 13 211 let. A jak víme, za tu dobu se může s naší civilizací stát ledacos.

Zdroj: James O’Donoghue

avatar
24 Vlákna diskuze
35 Vláken s odpovědí
4 Sledujících
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejrušnější vlákno komentářů
46 Autoři komentářů
MILAN KOCHANÍKsamThomasDavid SloukaBobor Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Bilingr
Čtenář
Bilingr

Že je rychlost světla maximum, jakou se mohou šířit signály, s tím bych, s přihmouřením jednoho oka, souhlasil. Naproti tomu, je asi troufalé tvrdit, že je to i maximální rychlost pro šíření informací. A nebo autor ví, jak se šíří informace mezi kvantově provázanými částicemi? A je si autor jistý, že skutečně neexistují nehmotné částice, pro které není rychlost světla rychlostí konečnou? Např. mentiony.
Jsem laik, ale zajímalo by mě např. jakou rychlostí se šíří gravitační vlny a co je „jejich nositelem“. Existují snad nějaké gravitony a nebo se jedná o vlnění prostoročasu, který je v podstatě prázdný?

karol
Čtenář
karol

U nás na vesnici jsou nejrychlejší drby.Když stará Blažková něco slyšela tak to máte vidět jak rychle to ví celá vesnice.Kam se hrabe světlo !!

Joe Vyskočil
Čtenář
Joe Vyskočil

To u nás na dědině stará Klapáčková vykecá všechno ještě dřív, než se to stane. Popírá tím všechny přírodní zákony včetně zákona kauzality.

Dancek
Čtenář
Dancek

Když si u nás na vesnici v hospodě uprdnu, tak mi mama volá, co jsem to zas vyvedl, ještě dřív, než ten prd ucítím.

Marty
Čtenář
Marty

Je to článek o rychlosti světla ve vesmírném měřítku a vy tady s tímhle? Trol? Nebo se nemáte kde zeptat? Na youtube jsou vysokoškolské přednášky pana Kulhánka, které by vás mohly zajímat.
Signál=informace. Jsou vlny a částice, které víme, že se šíří rychleji než světlo, ale tam je ten fór, že nemohou nést informaci a to je na tom klíčové.
Kvantový svět je dost komplikovaný. Kladete otázky, na které prostě neznáme odpovědi a vy je chcete po novináři…

Robo
Čtenář
Robo

„Kvantový svet je dosť komplikovaný..“
Ved presne TO hovorí autor príspevku.
Ani novinár nemôže sebaisto rozprávať lži. Či?

Martin
Čtenář
Martin

To, že je někdo chytřejší než vy vás ještě jako méně moudrého neopravňuje k tomu, abyste k němu vznášel tyto nemístné invektivy. A propo, znáte teorii relativity? „Když někomu stčíte nos do prde.., budete mít oba dva nos v prde.., ale ten, komu jste ho tam strčil na tom bude relativně lépe.

Bobajz
Čtenář
Bobajz

Ano gravitace a reakce např. fotonů vzdálených od sebe v jedný vlně bude krapet vyšší fofr než rychlost světla.

Honza K.
Čtenář
Honza K.

Oko hmouřit můžete, ale to je tak všechno, co s tím naděláte 🙂 C je maximální rychlost šíření informace, všechno ostatní, co zmiňujete na situaci nic nemění. V případě kvantově provázaných částic se mezi nimi nešíří informace, kvantové jevy jsou jevy nelokální a v tomto případě jde o jeden provázaný stav, tedy obě provázané „částice“ nejsou dvě různé entity, které si navzájem posílají informaci o svém stavu. Ano, je to neintuitivní a podivné, ale nejde o přenos informace. Mentiony je hezký výmysl, ale těřko ho někdy dokážete nějakým experimentem stejně jakou spoustu dalších teorií, které jsou možná hezké, magické, ale… Číst vice »

MaSvo
Čtenář
MaSvo

Máte pravdu, že nadsvětelná (resp. už světelná) rychlost něčeho, co má nenulovou klidovou hmotnost (foton ji má nulovou), je fyzikálně v poněkud hlubším rozporu – totiž v rozporu s konečným množstvím energie, kterým, pokud víme, kdokoli disponuje (na urychlení něčeho „v klidu hmotného“ na rychlost světla (z libovolné konečné rychlosti)potřebujete totiž nekonečně energie – v tom má „velmi pravděpodobně“ STR pravdu). Přinejmenším v rámci STR pak je problematická i nadsvětelná rychlost některých „nehmotných objektů“. Šíření informace nadsvětelnou rychlostí je totiž ve sporu s principem kauzality, který je všeobecně přijímán jako platný. V rámci Vámi zmíněné kvantové fyziky pochopitelně nemusí být… Číst vice »

Honza K.
Čtenář
Honza K.

Ano prasátko je pěkný případ, který může zamotat hlavu, jak je to možné 🙂 Jde samozřejmě jenom o iluzi, která se tím vytvoří, celkem hezky to má vysvětlené tady (v angličtině…): https://www.youtube.com/watch?v=EPsG8td7C5k

Zajjda
Čtenář
Zajjda

Nic proti ale foton zdaleka nema nulovou hmotnost, mozna je nami nemeritelna ale ve skutecnosti bude hodne tezkej, uz z duvodu ze se drive planovaly nesmyslne mezihvezdne cesty stanici pohanenou „slunecnima plachtama“ kdyby mel foton nulovou hmotnost tak by i plachty o velikosti cele galaxie nemohly logicky popohnat ani spermii. Navic foton s absolutni nulovou hmotnosti by nemohl fungovat se solarnim clankem. S toho plyne ze foton ma hmotnost, musi z logickeho hlediska, jinak by i svetno nemohlo mit primej smer a stanovenou rychlost.

Honza K.
Čtenář
Honza K.

Je potřeba asi zabrousit do pojmu „klidová hmotnost“, která je skutečně nulová. Nicméně fotony se pohybují vždy nejvyšší možnou rychlostí, ve vakuu tedy c. A nesou energii podle vlnové délky, tím pádem mají i hmotnost.

MILAN KOCHANÍK
Čtenář
MILAN KOCHANÍK

Zrovna tak můžete nadsvětlnou rychlostí se pohybující vlnu vytvořit z řady lidí, kteří budou střídavě vstávat a usedat. Jenže informace se tím stejně nadsvětelnou rychlostí nepřenese, tak jako tím odrazem na zdi alias světelnou stopou „prasátko“.

paul
Čtenář
paul

pokud vím, tak kvantově provázané částice informace nešíří, je pravda, že jedna může zdánlivě okamžitě ovlivnit stav druhé, tím pádem dojde k okamžité reakci na libovolně velkou vzdálenost, ale protože před provedením onoho zásahu neznáme stav ani jedné z částic, nemůžeme určit (rychleji než rychlosti světla), jaký stav byl u které identifikovaný (a v důsledku jaký „opačný“ stav se tím projevil u částice provázané), můžeme mít něco jako jejich seznam a ten pak sdílet mezi místy, kde by bylo měření prováděno, ale tuto informaci (seznam) je možné sdílet pouze signálem o rychlosti světla.

frikulín
Čtenář
frikulín

bohužel, informace se mezi kvantově provázanými částicemi nešíří. dřív jsem si to jsem si myslel taky. jediné co se děje je, že kolaps ze superpozice dopadne stejně.

sam
Čtenář
sam

Zaujímavé otázky. Inšpirovali ma k fantazírovaniu. Keďže na tejto planéte sa všetko mieša a riedi a späť koncentruje, bolo by možno zaujímavé si predstaviť „látku“ , ktorá riedi čokoľvek a práve preto, že všetko ďalšie je aspoň trochu „hmotné“, musí byť táto látka „najhrubšia nehmotná“. Otázkou by tak ostávalo, či na tejto úrovni je aj energia považovaná za „látku“. Práve ona by mohla byť rýchlejšia ako čokoľvek hmotné.

Späť k videám – Super je dobré vidieť, ako to vlastne je s tými vzdialenosťami a rýchlosťami.

Publius Scipio
Čtenář
Publius Scipio

Autor neumí česky. Pomalejší není rychlost světla, ale samo světlo. Rychlost se nepohybuje. Je to veličina. Ani není na Zemi rychlost světla rychlík. Světlo je rychlík. Autor asi chyběl opakovaně ve škole, když se na prvním stupni učil význam slov.

rychlostsvětlavevakuu
Čtenář
rychlostsvětlavevakuu

Aby to pochopil, tak by se to mělo zjednodušit. Rychlost může být větší, nebo menší. Ale ne rychlejší, nebo pomalejší.

elBBarcs
Čtenář
elBBarcs

Vstoupit do diskuze…

elBBarcs
Čtenář
elBBarcs

Máte pravdu. Stejně tak je nesmysl, když v reklamách nabízejí levnější cenu. To výrobek má cenu buď vyšší, nebo nižší. A tudíž je pak výrobek dražší nebo levnější. Nikoli cena samotná. Ta se nekupuje.

Novak Josef
Čtenář
Novak Josef

A co myšlenka? A to pořád není nic proti rychlosti průjmu. Než jsem stačil pomyslet a osvětlit situaci, bylo pozdě.

čtenář
Čtenář
čtenář

Pravda o rychlosti myšlenky platí, pokud vědomí i podvědomí ví o příčině (ve vašem případě o průjmu jako takovém). Potlačte ego a s větší pokorou vnímejte své vyšší Já a vyhnete se i průjmu. Pak se možná od rychlosti myšlenky dostanete k k rychlosti kvantového pole a dáte si i pozor na to co budete jíst a nebo jestli máte vůbec hlad :-)))

jhk
Čtenář
jhk

No tak nemusí jít hned o myšlenku – tak např. se stačí podívat večer na noční oblohu a přejet pohledem od východu do západu – a rychlost světla v tu chvíli je proti tomu hlemýžď. ))))))))

congr
Čtenář
congr

Možná jsem blbý, ale kdo mi vysvětlí, že když pohnu tyčkou, tak druhý konec se pohne se zpožděním?!
To by na tyčce musela vzniknout mechanická vlna.
A co telepatie, přenáší informace nebo ne?!

aztli
Čtenář
aztli

No úplně jednoduše, teorie relativity totiž vylučuje absolutně tuhá tělsa, čili z toho plyne, že kdyby např. byla tuhá (nikolv však absolutně=není k mání) tyč na válečkové dráze, o nějaké délce, tak tím, že ji postrčíme, tak ve skutečnosti ani náhodou tomu není tak, že se naráz posunou všechny molekuly, jež ji po délce tvoří. Ve skutečnosti „první “ narazí na „druhé“ prostřednictvím vazebných sil a ty pak těm „dalším“ atd. takže úplně poslední se pohnou ty“nakonci tyče“. to proto, že neexistuje zplůsob, jak jim nekonečnou rychlostí „sdělit“ ,že jelikož bylo strčeno do molekul na počátku tyče, tak ve „stejném“… Číst vice »

JAREX
Čtenář
JAREX

„Podobně ani v potrubí při stalčení se neuvedou do pohybu pístem všechny molekuly naráz, i to je limitováno rychlostí světla“ Malinko bych vás poopravil: Tady to není rychlostí světla, ale rychlostí zvuku.

elBBarcs
Čtenář
elBBarcs

Nikoli rychlostí zvuku, ale světla.

JAREX
Čtenář
JAREX

Když trochu pootevřeme kohoutek, nebo posuneme píst, předpokládejme, že v potrubí je voda, v trubce se voda pohybuje, přesto se pohyb rychle rozšíří do celé její délky. Jak rychle? Rychlostí zvuku, což je ve vodě asi 1,5 km/s.

Jarda
Čtenář
Jarda

Vysokoenergetický foton je gama záření , využití spíše u rentgenu. Pohyb elektronu ve vodiči je popsán hezky zde.
http://www.osel.cz/7132-jak-to-ty-elektrony-delaji.html

jhk
Čtenář
jhk

To je pravda, to je. Problém nastane ve střídavé síti – což jest např. zde v ČR. Kde je problém? Problém je v tom, že střídavá síť nemá proud elektronů, ale je to střídavý tok elektronů – jakoby na jednom místě. Proud nikam neteče, ale kmitá. Jako když vyhodíte míček do vzduchu, tak se zase vrátí zpět. Jednou letí nahoru /teče proud jedním směrem/, aby se pak zase vrátil zpět/teče proud druhým směrem/, neboli ve střídavé síti teče proud elektronů jednou tam a podruhé zase zpět. To vše 50x za sekundu.

Georg
Čtenář
Georg

Rychlost informace je miliardkrát větší než rychlost světla. Telepatie je přenos informací.

jiří
Čtenář
jiří

viděl jsem na druhou stranu zpomaleně laser letící skrze skleněnou lahev stejně zpomalená vystřelená kulka by tu lahev prolétala 2 roky

Jiří
Čtenář
Jiří

„Naše nejbližší hvězda, Proxima Centauri…“.

To není zrovna šťastně napsáno. Naše nejbližší hvězda je Slunce. 🙂

Piškuntál
Čtenář
Piškuntál

Á, pán se chce pochlubit, že v páté třídě nechyběl!

Jiří
Čtenář
Jiří

A ty se chceš chlubit čím? Že umíš prudit na diskusích?

Kryštof
Čtenář
Kryštof

Prosím vás, pokud nejste tupý tak víte jak to myslel

MaSvo
Čtenář
MaSvo

Tu první animaci nemají úplně dobře “ v časovém měřítku“, ne? Na mém monitoru (resp. v prohlížeči IE) to tedy rozhodně není 7,5 Hz (7.5 orbits per second)…?
Já tam vidím cca necelé 2Hz (dva oběhy za vteřinu)…
Někomu jinému to běhá správně?

Michal
Čtenář
Michal

V případě kvantově provázaných částic se mezi nimi nešíří informace, kvantové jevy jsou jevy nelokální a v tomto případě jde o jeden provázaný stav, tedy obě provázané “částice” nejsou dvě různé entity, které si navzájem posílají informaci o svém stavu. Ale z hlediska vnějšího pozorovatele informaci předávají.

Bendr
Čtenář
Bendr

Nemyslím si že není možné se ve vesmíru pohybovat vyšší rychlostí než rychlostí světla. Dovedu si představit např. hvězdu o velikosti 1000 x vetší než naše Slunce (a to existují i větší) a nevím proč by se za vteřinu nemohla pohnout o směšných(pro ni) 300 tisíc Km..

Petr
Čtenář
Petr

Ani za sekundu to nedokáže. Věřte tomu.

Standa
Čtenář
Standa

Vzdálenost = ČAS,čím rychleji se pohybujete tím je vzdálenost kratší,prostor se zmenšuje…

Milan
Čtenář
Milan

Moc zajímavý článek pro mě jako laika. Děkuji :o)

Rudolf 16
Čtenář
Rudolf 16

Všichni víme leda prd. Je to jen teorie. Teoretici také předvídali, že člověk nepřežije vyšší rychlost než 60 km!

Petr
Čtenář
Petr

Prakticky to ověřil jeden řidič, když při rychlosti 50 km/h (všimněte si té jednotky!) byl nepřipoutaný a zabil se.

Sergejevicz
Čtenář
Sergejevicz

Dovoluji si připomínkovat.

1) Nadpis: Rychlost je pomalejší… Nepořádné. Pomalá není rychlost, pomalé je to, co se pohybuje. Rychlost může být např. nižší, nebo menší.

2) Simulace oběhu dávky světla kolem planety: Obvod naší planety přes rovník je kolem 40000 km. Zobrazovaná dávka má tedy, i dle popisku, oběhnout asi 7.5x za sekundu, na animaci ale oběhne asi tak 3x za sekundu. Nebo mám vadný webový prohlížeč, či jsem něco přehlédl?

čtenář
Čtenář
čtenář

Rychlost světla je největší z pohledu znalostí současné pozemské vědy. Zde se pohledy dělí a liší. Donedávna také nebyla známa např.kvantová fyzika nebo kvantová mechanika. Přirovnal bych to tvrzení, že chmel je podle názvu pravotočivý. Podmiňuje to ale pohled ze zdroje vzniku, tedy ze směru od semínka. Když se budeme dívat na rostlinu z „druhého úhlu pohledu“, může se nám zdát že je levotočivý. Záleží tedy na prostředí z jakého situaci pozorujeme. Pohled z prostředí Země na rychlost světla je velice omezený, neschopný porozumět vyšším systémům, např.našeho vesmíru, naší galaxie……Pokud bychom vnímali možnost pohledu na naši galaxii „zvenku“, určitě by… Číst vice »

Fogyn
Čtenář
Fogyn

Pro úhel pohledu není správný příklad pravotočivého chmele. Vezměte si libovolnou spirálu (pružinu) a ta pravotočivá bude vždy pravotočivá i když se na ni podíváte z kteréhokoliv konce. Levotočivá je jiná, vine se obráceně.

Wii Kii
Čtenář
Wii Kii

Tyjo, ta animace, to je jako se dívat na druhý díl filmu Vesmírná Odysea .. 🙂

Fogyn
Čtenář
Fogyn

Rychlost světla je pomalejší? Při dnešním stupni poznání vědci leccos tvrdí a zítra to zase poopraví. Zakřivení časoprostoru, rychlost času, světla, a další těžko představitelné jevy, jak spolehlivě jsou měřitelné a průkazné při pozorování? Nedávno na noční obloze bylo vidět letadlo. Odstartovalo z nedalekého letiště a pohybovalo se velmi rychle a potom zpomalovalo až k nulové rychlosti, viděno pozorovatelem. Nemožné, když startovní rychlost je nižší než cestovní? To prostě tím, že po startu se pohybovalo kolmo na osu pozorování, tedy velmi rychle a potom změnilo směr a přibližovalo se více k ose pozorování. Nepřítomnost orientačních bodů a pohyb v ose… Číst vice »

Milan
Čtenář
Milan

Milí čtenáři tohoto fóra, nemáte zdání jaké procento naší populace vůbec netuší že existuje nějaká rychlost světla a neví co je to vzdálenost 1 světelný rok. Nemají o tom ani potuchy! Já bych to odhadoval na tak 50-60% a to nemyslím bezdomovce pod mostem ale vysokoškolsky vzdělané osoby, zejména ženského pohlaví. Oni si myslí, že se to světlo šíří nekonečně rychle, prostě okamžitě. A vy tady řešíte kvantově provázané částice!!! 🙂

Frend
Čtenář
Frend

Tady to jenom hýří kvantovými experty. To by se Hawkins divil, to vám teda povím. Takže rovněž něčím přispěji. Nicméně se vyvaruji teorií a tvrzení a spíše napíši úvahu. Zatím jsme si dokázali přiblížit co to znamená rychlost světla a všichni známe obecnou rovnici relativity. Velmi jednoduše nám říká, že hmota urychlená na rychlost světla se bezezbytku přemění v čistou energii a energii zpomalená jenom nepatrně na rychlost blízké světlu, se přemění na hmotu. E=mc^2 To má sice několik úskalí a sice, že nikdo neví zda by hmota pohybující se rychlostí světla byla stále hmotou a nebo by měla tak… Číst vice »

filipd
Čtenář
filipd

v nějakém článku jsem četl, že hmotnost 0°K dosáhnout nelze, ale díky jakýmsi kvantovým efektům dokázali při chlazení tuto mez přeskočit a dosáhnout záporné teplot v K

stýv
Čtenář
stýv

to jsou jen naše nedokonalé představy , že se něco pohybuje z bodu A do bodu B , nějakou rychlostí , za nějaký čas …světlo nikam neletí ,stejně tak jako se jiné vesmírné civilizace , nepohybují časoprostorem …, dle našich představ …

Tony
Čtenář
Tony

Rychlost světla nemůže být pomalejší, tak jako váha nemůže být těžší a nebo výška vyšší, snad menší?
To je samozřejmě námitka spíš linqvistická , ne technická.

Bobor
Čtenář
Bobor

Myšlenka je rychlá, světlo taky, ale průjem je rychlejší……než stihnu pomyslet na to , že si rosvítím….je pozdě 🙂

David Slouka
Redakce

Jakožto autor momentálně trpící střevní chřipkou mohu vaši teorii potvrdit.

Thomas
Čtenář
Thomas

Co případ rukavic? Mám-li pár, kdy vím, že jedna je lavá a druhá pravá a umístím-li jednu na konec vesmíru, aniž bych věděl kterou, poté otevřu krabici a ihned vím, že na konci vesmíru je pravá, jelikož v krabici, kterou jsem otevřel, jsem nalezl levou, jde o kvantové provázání? Informaci o stavu rukavice získám ihned, ne za 14miliard let… Děkuji za vysvětlení.

MILAN KOCHANÍK
Čtenář
MILAN KOCHANÍK

Inu, jedná se o fotony, ty mohou se pohybovat právě jen rychlostí světla, jenže ještě zatím nebyly, jen předpovězeny, částice, jež zprostředkují gravitační interakci a ta se nejspíše odehrává pomocí energetických kvant gravitony a ty se budou nejspíše také pohybovat rychlostí právě světla a také nejspíš budou sami sobě antičásticí. Navíc mohou, ale nemusí, také existovat tachyony, pro které je hraniční rychlostí právě rychlost světla, tedy jinými slovy, běžná rychlost silně nadsvětelná a přidáním energie se mohou limitně, nikoliv naprosto, přiblížit k rychlosti světla, ale „shora“ .Objekty našeho světa jsou tedy tardyony a pro ty je zase přidáním jakéhokoliv množství… Číst vice »

Blockchain a kryptoměny Chytrá domácnost Chytrá města Chytrá věda Chytrá zábava Chytrá zařízení Chytré aplikace Chytré automobily Chytré studie Chytré technologie Chytré zprávy IoT Průmysl 4.0 Tiskové zprávy
Obrázek: NASA posílá do vesmíru atomové hodiny, zahájí éru samořiditelných kosmických lodí?
NASA posílá do vesmíru atomové hodiny, zahájí éru samořiditelných kosmických lodí?
Obrázek: Známe jméno kryptoměny Facebooku: Libra vyjde v roce 2020
Známe jméno kryptoměny Facebooku: Libra vyjde v roce 2020
Obrázek: Miniaturní japonský notebook se vejde do dlaně, výkonem překoná běžný počítač
Miniaturní japonský notebook se vejde do dlaně, výkonem překoná běžný počítač
Obrázek: Vytisknutá raketa ponese náklad až 1 200 kilogramů: vesmírné závody mají nového člena, Relativity Space
Vytisknutá raketa ponese náklad až 1 200 kilogramů: vesmírné závody mají nového člena, Relativity Space

Startup Relativity Space podniká v neobvyklém odvětví: vývoji a startu raket mířících do vesmíru. Stejně neobvyklé jsou i metody, které k tomu...

Zavřít