Samsung Galaxy Tab S8: Trojice tabletů, která může nahradit notebooky

Tři velikosti tabletů, všechny se 120Hz displejem, dotykovým perem S-Pen a volitelně i klávesnicí. To by mohl závidět nejeden notebook. K tomu přidejte desktopový režim DeX a můžete na tabletu s klávesnicí pracovat jako na notebooku. Chybí tomu něco? Možná už jen verze s Windows.

Samsung dnes oficiálně představil nové portfolio produktů. Vedle telefonní řady Galaxy S22, čítající tři modely S22, S22+ a S22 Ultra, je to telefonní řada stejného ražení – Galaxy Tab S8, S8+ a S8 Ultra. Liší se prakticky jen velikostí displeje a s tím související velikostí těla a baterie v něm.

Třikrát to nejlepší

Tablety po stránce vzhledu jsou jako přes kopírák. Hliníkové tělo s hranatými boky a lesklým pruhem na zádech pod dvěma čočkami fotoaparátů v sestavě 13MPx základního objektivu a 6Mpx ultraširokého, kde lze magneticky přichytit pero S-Pen. Po stranách čtyři reproduktory od AKG, USB-C, magnetický konektor, zapínací tlačítko, ovládání hlasitosti, 3 mikrofony a slot pro micro-SD kartu případně SIM. To je z těch vnějších společných vlastností vše.

Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Uvnitř najdeme ve všech případech na nejnovější procesor na 4nm výrobním procesu Samsung Exynos 2200, který obsahuje jedno supervýkonné jádro Cortex-X2, 3 výkonná jádra Cortex-A710 a nakonec 4 úsporná jádra Cortex-A510 doplněný o grafiku Xclipse 920. Dále je to WiFi 6E (802.11 ax), Bluetooth 5.2, případně i 5G. Nakonec jsou to polohové systém GPS, Glonass, Beidou a Galileo. Tablety běží na operačním systému Android 12 s nadstavbou Samsung One UI s bezpečnostními aktualizacemi na 5 let a 4 budoucí verze One UI.

Pojďme si teď probrat jednotlivé rozdíly, kterých moc není. V první řadě jsou to rozměry a s tím související věci. Nejmenší, Galaxy Tab S8, je vybavený 11palcovým LTPS LCD displejem s rozlišením 2560 × 1600 pixelů, což dává jemnost 276 bodů na palec, s obnovovací frekvencí 120 Hz. V něm se nachází 12megapixelová kamerka. Vzhledem k použití LCD displeje se musel snímač otisků prstů přesunout jinam a je tedy v zapínacím tlačítku. Fyzické rozměry jsou 165,3 × 253,8 × 6,3 mm a váží 503 gramů. Do tohoto těla se vlezla 8000mAh baterie, kterou je možné nabíjet až 45 W.

Plusková verze Galaxy Tab S8+ narostla do stran, ale zhubla v pase. Rozměry se zastavily na hodnotě 185 × 185 × 5,7 mm a váha 567 gramů. Znamená to i větší 12,4palcový displej, tentokrát Super AMOLED taktéž s obnovovací frekvencí 120 Hz a jemností 266 bodů na palec, tedy rozlišením 2800 × 1752 pixelů. Zde už je čtečka otisků prstů integrovaná v displeji. Baterie narostla na 10 090 mAh a zvládá také nabíjení 45W nabíječkou.

Na výběr jsou paměťové varianty 8 GB RAM a 128GB úložiště, nebo 12GB RAM + 256GB úložiště. Barvy pak běžné, grafitová, stříbrná a zlatorůžová.

Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Největší displej se skrývá v modelu Galaxy Tab S8 Ultra. Jeho obřích 14,6″ a rozlišení 2960 × 1848 pixelů (120 Hz) sice dává nejnižší jemnost 240 pixelů na palec, ale už se jedná o opravdu obří kreslící plátno nebo velký notebook. V takto velkém displeji se utábořily dvě čočky, jedna normálním úhlem a druhá širokoúhlá, obě s rozlišením 12MPx a také čtečka otisků prstů. Rozměry narostly ještě více, konkrétně na 208,6 × 326,4 × 5,5 mm, ale přitom ještě více zhubnul v pase. Hmotnost se zastavila na hodnotě 726 gramů, baterie na hodnotě 11 200 mAh s podporou 45W nabíjení.

Galaxy Tab S8 Ultra se nabízí jen v barvě grafitové, za to v paměťových variantách 8+128 GB, 12+256 GB a 16+512 GB (RAM+úložiště).

Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Přidejte klávesnic a máte notebook

Ke všem tabletům se dá přikoupit další příslušenství, ve formě různých pouzder a krytů, to je běžné. Za sebe bych ale vyzvednul klávesnici, která je dostupná pro všechny 3 velikosti. Klávesnice se připojí k tabletu magneticky a oporu tabletu poskytuje zadní výklopná noha na druhé části krytu, který drží také jen magneticky. Je to docela náročné stojánek rozevřít a tablet otevřít, protože magnety jsou opravdu silné.

Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Klávesnice je dokonce podsvícená, má 3 úrovně podsvíceni a jde také vypnout. Co se týče rozložení klávesnice, je to takový hybrid mezi Windows a Mac OS klávesami. Z Windows jsou zde například Ctrl a Alt, z Macbooků pak Cmd. F klávesy mají zároveň funkci funkčních kláves, jako to známe u jiných notebooků či Macbooků, ale jsou zde i speciální kombinace, na které si můžeme namapovat vlastní aplikaci (klávesy APP1, APP2 a APP3 na klávesách F1-F3).

(Nejen) při této kombinaci si na tabletu můžete spustit režim DeX. Tablet se restartuje do zcela jiného prostředí, které připomíná spíše notebookový operační systém jako jsou Windows, Linux nebo Mac OS. Je zde velká lišta s informacemi, spuštěnými aplikacemi a ikony na ploše. Aplikace se spouští v samostatných oknech a dá se s nimi dále pracovat, přesouvat apod.

Zdroj: Se souhlasem společnosti Samsung.

Cena a dostupnost

Všechny tablety přijdou do obchodů 25. února za ceny začínající na 19 499 Kč. Jedná se o WiFi verzi modelu Galaxy Tab S8, 5G varianta přijde na 22 999 Kč v obou případech v paměťové konfiguraci 8+128 GB. V případě většího modelu Galaxy Tab S8+ se u nás bude prodávat také jen paměťová varianta 8+128 GB za ceny 24 499 Kč s WiFi a a 27 999 Kč s 5G. Ultra model Galaxy  Tab S8 Ultra bude dostupný ve verzi 8+128 GB nebo 12+256 GB a opět WiFi nebo i 5G. Ceny jsou pak 29 999 Kč, 33 499 Kč, 32 499 Kč a 35 999 Kč.

Předobjednávky začínají dnešním dnem a jako bonus k tabletu dostanete právě ochranný kryt s klávesnicí a touchpadem v hodnotě 8 999 Kč.

Zdroj: Vlastní, samsung.com

Obrázek: Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Obrázek: Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem