Sdílená elektromobilita: První české město nabídne nevyužité elektromobily veřejnosti

Ve světě, kde se stále více hovoří o udržitelnosti a efektivním využívání zdrojů, přichází Město Touškov s inovativním řešením v oblasti osobní dopravy. Toto malé město nedaleko Plzně se je prvním místem v České republice, které svým občanům nabídne možnost sdílení komunitní elektromobility. V partnerství s českým startupem PeopleCar a ŠKODA X, inovačním centrem Škoda Auto, spouští projekt, jehož cílem je maximalizovat využití městských služebních elektromobilů. Když s nimi zrovna nebudou jezdit úředníci, mohou je využívat ostatní.

Základní myšlenka stojící za tímto projektem vychází z poznání, že průměrné auto je aktivně využíváno pouhých pět procent svého možného provozního času. Zbytek času převážně stojí zaparkované a zabírá místo na ulici. Nabídnutí služebních elektromobilů k zapůjčení občanům tak představuje logické a efektivní využití těchto vozidel.

Sdílení vozidel v České republice roste

Podle Asociace českého carsharingu popularita sdílených vozů v České republice stoupá. Zatímco v roce 2014 jezdilo po českých silnicích jen třicet sdílených aut, v současné době jich je již 1 930. Město Touškov na tuto trendovou vlnu reaguje spuštěním pilotního projektu, jehož cílem je nabídnout občanům k zapůjčení flotilu elektromobilů. Tento krok nejen podporuje ekologickou dopravu, ale také poskytuje praktickou alternativu k vlastnictví auta.

Obrázek: Sdílená elektromobilita: První české město nabídne nevyužité elektromobily veřejnosti

Už dávno neplatí, že s elektromobilem nikam nedojedete. Nabíječek je v ČR slušný počet a nadále roste. Foto: Unsplash

Projekt sdílené elektromobility v Městě Touškov získal dotaci a podporu ze Státního fondu životního prostředí, což umožnilo nabídnout elektromobily s výhodami jak pro město, tak pro jeho občany. Za realizaci stojí český startup PeopleCar, který se specializuje na poskytování kompletního servisu v oblasti sdílené elektromobility. Od nákupu vozů a dobíjecích stanic, přes údržbu, až po aplikaci pro rezervaci vozů a zákaznický servis.

A jak budou lidé sdílení elektromobily nabíjet? V případě potřeby mohou využít městských nabíječek, případně mohou zavítat např. do nedaleké Plzně, kde své rychlonabíjecí stanice provozuje Pražská energetika, která má z velkých hráčů na trhu nejvýhodnější cenu za nabíjení.

Technologická podpora od ŠKODA X

Za vývojem speciální mobilní platformy pro rezervaci a sdílení elektromobilů stojí inovační centrum Škoda Auto, ŠKODA X. Platforma představuje moderní a uživatelsky přívětivé řešení, které usnadňuje proces zapůjčení vozidla. „Aktivně podporujeme rozvoj ekosystému elektromobility a využití nejmodernějších technologií ve prospěch občanů,“ vysvětluje Jaroslav Pelant z ŠKODA X.

PeopleCar neomezuje svou činnost pouze na veřejnou správu. Spolupracuje také s developerskými projekty v oblasti rezidenčního bydlení a plánuje expanzi do okolních evropských států.

Iniciativa Města Touškov ukazuje na proměnu v chápání a využívání osobní dopravy. Sdílená elektromobilita přináší nejen ekologické, ale i ekonomické benefity pro občany a město. Ve světě, kde se klade stále větší důraz na udržitelnost a efektivní využití zdrojů, může být tento projekt inspirací pro další města a obce, jak přistupovat k modernizaci městské dopravy.

Zdroj: TZ PeopleCar

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Obrázek: Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Obrázek: Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu