Oblíbenou online službu pro ukládání fotografií využívá kolem 100 milionů uživatelů po celém světě. Až doposud byl bezplatný 2GB balíček na Photobucket.com chválený a využívaný miliony uživatelů, kteří jej často využívali i pro komerční účely a vkládali obrázky na služby typu Amazon či eBay. Po změně podmínek žádá služba za tuto funkci 400 dolarů, navíc dokonce znemožnila uživatelům stáhnout již nahrané fotografie.
Tisíce obrázků na Amazonu a eBay přestaly fungovat, tisíce firemních stránek a soukromých blogů přišly o obrázky. Problémem je změna podmínek služby Photobucket, která se rozhodla zpoplatnit sdílení uložených obrázků na weby třetích stran. To by samo o sobě nebylo natolik zvláštní, kdyby byli uživalé včas dostatečně informováni a mohli se na změnu připravit.
you are a DISGUSTING company @photobucket this is 100% blackmail. I have years of blog content on your platform, now forcing to pay 400/year
— Julia (@Contour_Affair) 27. června 2017
Photobucket byl založen roku 2003 a dnes jej využívá před 100 milionů uživatelů po celém světě. Služba v tuto chvíli na svých serverech hostuje na 15 miliard obrázků všeho druhu. Kauza by na fungování služby mohla mít neblahý dopad a zapříčinit odliv uživatelů ke konkurenci.
Co je na situaci nejhorší, je přístup služby Photobucket.com. Ta začala své uživatele doslova vydírat, když si za odemčení funkce řekla o 400 dolarů (cca 10 000 Kč) za předplatné na jeden rok. Uživatelé, kteří Photobucket využívali pro zobrazení fotografií pro své nabídky na aukční stránce eBay, Amazonu či v diskuzních fórech často zjistili změnu až poté, co se u jejich nabídek začaly zobrazovat obrázky, které upozorňují na nutnost změnit předplatné.
Služba uživatele upozornila skrze krátké prohlášení, ve kterém upozorňovala, že došlo k úpravě podmínek. Většina uživatelů však tuto změnu nezaregistrovala a hovoří se o nedostatečné snaze upozornit je na nadcházející změny. Jak potvrzuje dění na sociální síti Twitter a v médiích po celém světě, Photobucket o nemalý počet uživatelů po změně podmínek přijde.
⚠️ Thank you for all of the recent feedback and questions. We are trying our best to respond quickly and thank you for your patience 🙂
— Photobucket (@photobucket) 1. července 2017
Vydírání i nemožnost převést svá data jinam
Tisíce stránek místo obrázků a fotografií zdobí upozornění na nutnost upgradu. Photobucket na vše reagoval stroze a zatím není zřejmé, jak se situací naloží. Změna podmínek je způsobena snahou služby oprostit se od závislosti na ziscích z reklamy. Špatnou správnou pro uživatele je nakonec i fakt, že v bezplatném plánu nemají možnost stáhnout veškeré fotografie naráz, aby je mohli nahrát na konkurenční službu.
@photobucket is literally holding my pics for a $400 ransom! ??Keep ‚em! pic.twitter.com/G6p67cNi8w
— Erica Bunker (@EricaBunker) 27. června 2017
Podle odborníka na online služby, Jiřího Molnára z české agentury RightWords, přišla změna nečekaně. „Uživatelé nebyli dostatečně upozorněni na chystané změny. Kromě krátkého vyjádření na blogu nedostali ani upozornění e-mailem. Takto špatně zvládnutou změnu fungování služby s globálním dopadem jsme na trhu dlouho neviděli. Prakticky zbytečnými se nyní stala spousta internetových diskuzí a poraden nabízejících detailní návody. Zasaženými jsou i přes 10 let fungující stránky, nyní plné nicneříkajícího upozornění na upgrade,“ zmiňuje.
Doporučení na závěr?
Uživatelé by si měli uvědomovat fakt, že u bezplatných variant služeb nemají žádnou garanci, že jednoho dne neskončí, nebo nezmění své podmínky. Platí to např. i o Gmailu a dalších populárních bezplatných službách, kdy např. v případě smazání účtu či ztrátě dat nemá uživatel nárok na jejich získání či jakékoliv odškodnění.
Pokud bezplatné služby využíváte, měli byste k nim přistupovat tak, že jsou spíše doplňujícími nástroji, kde byste měli mít pouze data, jejichž případná ztráta pro vás nebude představovat velký problém.