Novinky ze světa AI #16: Umělá inteligence pilotem, hasičem a možná i tlumočníkem řeči zvířat

Pokroky v oblasti rozvoje umělé inteligence pociťujeme téměř na každém kroku. Ačkoliv se pak může zdát, že AI už skutečně přebírá většinu lidských činností, stále naráží na řadu technologických či legislativních omezení.

AI poprvé pilotovala bojový dron XQ-58 Valkyrie

Vojenský bezpilotní letoun XQ-58A Valkyrie absolvoval tříhodinovou misi pod kontrolou umělé inteligence, během níž prováděl celou řadu taktických operací. Ačkoliv pak samotný let proběhl již na konci července, teprve nedávno však bylo zveřejněno oficiální prohlášení o samotném průběhu této mise. Cílem mise je integrovat machine learning i do vojenských operací bez nutnosti obsazení strojů lidskou posádkou. Na řízení těchto operací by tak byl v optimálním případě za potřebí jeden AI software, který by výrazným způsobem zamezil ztrátám na životech vojáků. Umělá inteligence navíc při testovacím letu dronu XQ-58 prokázala, že dokáže již nyní řešit některé problémy, které mohou ve vzduchu nastat, což jen umocňuje její potenciální využití pro tyto účely.

Obrázek: Novinky ze světa AI #16: Umělá inteligence pilotem, hasičem a možná i tlumočníkem řeči zvířat

Nová generace čipů by se díky umělé inteligenci mohla svým výkonem přiblížit lidskému mozku. Zdroj: Freepik

Umělá inteligence bude pohánět čipy ve smartphonech

Technologický gigant IBM oznámil, že má k dispozici nový prototyp čipu využívající algoritmy umělé inteligence. Zařízení by přitom mělo disponovat celou řadou výhod oproti běžným polovodičovým systémům. Oproti digitálnímu zápisu dat totiž bude využívat memzistory, které fungují na práci analogového zápisu. Díky tomu je prý svým fungováním podobný lidskému mozku, a lze tak do něj snadněji implementovat právě AI. Tato zařízení by se tak v budoucnu mohla objevit v mobilních telefonech či přenosných počítačích, čímž by se jejich stávající výkon mohl několikanásobně zvýšit. Další potenciální výhodu pak skýtá energetická úspora na pohon těchto AI čipů, která je dlouhodobým cílem v celé řadě technologických oblastí.

Bílý dům sestavil pracovní skupinu pro práci s AI

Zhruba stovka demokratů ze Sněmovny reprezentantů USA ustanovila novou pracovní skupinu pro umělou inteligenci, jejímž cílem je navrhovat právní předpisy týkající se tohoto nově vznikajícího technologického odvětví. Skupinu čeká úzká spolupráce administrativou amerického prezidenta Joea Bidena, ale také dalšími zákonodárci, s cílem zajistit stabilní politický systém podporující fungování AI ve společnosti.

Díky tomu by se tak mělo zabránit například deepfake obsahu, který se s využitím umělé inteligence šíří internetem jako virus. Demokraté pak věří, že se díky nové skupině podaří předejít masivnímu odlivu lidské pracovní síly na úkor AI. Je zřejmé, že tento tým stojí před nelehkými cíli, a až časem se ukáže, jak se jim podaří velká očekávání naplnit.

Hasiči v Kalifornii používají umělou inteligenci pro lokalizaci ohnisek požárů

Klimatické změny a AI jsou dnes považovány za největší strašáky v rámci zničení lidstva. Ve skutečnosti se ale ukazuje, že se tyto dvě sféry mohou i navzájem protnout, a lidem být naopak ku prospěchu. Program Alert California AI, vytvořený ve spolupráci s Kalifornskou univerzitou v San Diegu, využívá záznamy z více než milionu otočných kamer, které AI následně analyzuje a identifikuje, zda někde nehrozí vypuknutí požáru. Systém je také napojen na integrovaný záchranný systém, který tak může včas předejít katastrofě. Alert California AI už má podle dostupných zpráv na kontě první úspěchy, a odborníci počítají s tím, že se bude i v nadcházejících letech dále rozvíjet.

Obrázek: Novinky ze světa AI #16: Umělá inteligence pilotem, hasičem a možná i tlumočníkem řeči zvířat

Umělá inteligence bdí nad správou kalifornské přírody a hlídá ji před požáry. Zdroj: Freepik

Vědci chtějí AI využít ke komunikaci se zvířaty

Jazykové modely umělé inteligence již poměrně zdařile ovládají pokyny od lidí. Inženýři a další odborníci si tak pochopitelně kladou otázku, zda-li by bylo možné AI natrénovat také na řeč zvířat. Právě této problematice se nyní věnuje nejnovější studie publikovaná v časopise Current Biology. Dvojice vědců z univerzity v izraelském Tel Avivu svou práci nazvali „výzvou doktora Dolittlea“, přičemž v ní nastínili řadu problémů, které bude muset zvířecí jazykový model překonat. Zdánlivě lákavé využití umělé inteligence však podle kritiků této studie může narazit na komunikační bariéru mezi jinými živočišnými druhy. Neurobiologové tak například tvrdí, že i když se výkon umělé inteligence mnohonásobně zvýší, některé překážky, které nám v současnosti brání v komunikaci se zvířaty, zkrátka zůstanou. Najde se tedy někdo, kdo dokáže výzvu doktora Dolittlea dokáže překonat, a porozumět tak řeči zvířat?

Obrázek: Novinky ze světa AI #16: Umělá inteligence pilotem, hasičem a možná i tlumočníkem řeči zvířat

Dokážeme díky AI porozumět řeči zvířat? Vědecká studie přibližuje, co je pro to třeba udělat. Zdroj: Freepik

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Obrázek: Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Obrázek: Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu