Tento týden začíná IFA, svátek všech technologických nadšenců

Veletrh IFA se každoročně koná už od roku 1924 a od té doby se vypracoval na jeden z největších veletrhů se spotřební elektronikou. Novinky firmy představí již tento týden, výstaviště se pro návštěvníky otevře v pátek 6. září. Pojďme si shrnout, na co se můžeme těšit.

IFA má v Berlíně dlouhodobou tradici. Začala v roce 1924 a každoročně se konala až do roku 1939. Po několikaleté pauze opět začala v roce 1950. Tehdy až do roku 2005 byla ale jen každý druhý rok. Od roku 2006 se již tradičně koná opět jednou ročně a to na začátku září.

Veletrh IFA je bohatý i z dalších historických směrů, ať už vědeckých nebo politických. V roce 1930 jej například navštívil a slavnostně zahájil teoretický fyzik Albert Einstein. Původně se jednalo o výstavu spojenou s rádiovými přijímači, později zde byl představeny i první televizory. Odtud také název Internationale Funkausstellung Berlin (IFA, mezinárodní rádiová výstava Berlín). S novými vynálezy se okruh rozšiřoval a nyní je zde možné nalézt vše od velkých bílých a šedých spotřebičů přes mobilní zařízení až po drobné paměťové karty.

Obrázek: Tento týden začíná IFA, svátek všech technologických nadšenců

Dnes má každoročně okolo čtvrt milionu návštěvníků a je tak jedním z největších veletrhů po boku veletrhů CES, Computex nebo MWC.

Pro novináře začíná veletrh s předstihem, brány do výstaviště, na kterém v plném proudu probíhají stavby všech stánků, se otevírají 4. září. V tento den také začínají první tiskové konference a uvádění nových produktů. Tiskové konference, o kterých víme, nabízíme přehledně níže.

Přehled tiskových konferencí

středa 4. září

10:30 – Acer
13:00 – Asus

čtvrtek 5. září

11:00 – Samsung
12:00 – TP Vision (Philips)
13:00 – Sony
14:30 – TCL (Alcatel a Blackberry)
16:00 – Sharp
16:00 – HMD Global (Nokia)
19:30 – Lenovo (Motorola)

pátek 6. září

10:00 – Huawei
10:00 – LG
14:00 – Qualcomm
18:00 – Honor

Nyní si pojďme shrnout, na co se můžeme od některých firem těšit.

Na co se těšit

Acer

Acer tradičně začíná jako jeden z prvních a ne jinak tomu i letos. V 10:30 představí své novinky především z portfolia (herních) notebooků a monitorů. Pozvánka na hlavní z produktů zní: lehký, elegantní, silný, nápadný, rychlý. Pravděpodobně tedy půjde o pořádný notebook na hry a práci.

Acer své tiskovky tradičně streamuje a proto můžete uvádění sledovat na YouTube.

Obrázek: Tento týden začíná IFA, svátek všech technologických nadšenců

Asus

Asus je druhým v pořadí, kdo své novinky přestaví. Mohly by to být nové telefony a herní notebooky, jelikož novou řadu ZenBooků již představil. Herní telefon ROG Phone 2 je již také nějaký čas venku. Může to být tedy pěkné překvapení.

Dell

Dell nemá moc široké portfolio a tak se očekává především aktualizace notebookových modelů o nové procesory Intel 10. generace Core s kódovým jménem Comet Lake. Je ale možné, že překvapí.

Fitbit

Po převzetí Pebble společností Fitbit představila firma prakticky klony původních chytrých hodinek ze Kickstarteru, ale se svými službami a systémem. Minulý rok Fitbit na IFA nový model hodinek představil, letos se asi nového modelu nedočkáme. K vidění ale jistě bude nový model Fitbit Versa 2 s AMOLED displejem a integrovanou asistentkou Amazon Alexa.

Garmin

Na internetu se objevilo plno obrázků neuvedených chytrých hodinek od Garminu. Kvalita není nejlepší a spekuluje se, že se uvedou na IFA v Berlíně tento týden.

Obrázek: Tento týden začíná IFA, svátek všech technologických nadšenců

Honor

Ve středu v Číně představí Honor model 20S a pravděpodobně ten by mohl být představený i o pár dní později v Evropě. Otazníky visí na použitým systémem. Vedle toho by taky mohl Honor představit svoji chytrou televizi Smart Screen, kterou už taktéž v Číně ukázal. Ta má využívat nový operační systém HarmonyOS, který by měl být použitelný na zařízení od IoT, přes telefony až po televize a počítače.

Obrázek: Tento týden začíná IFA, svátek všech technologických nadšenců

Huawei

Huawei nemá vyloženě tiskovou konferenci, ale jedná se o oficiální IFA keynote v rámci výstaviště. Je navíc první, zahajující. Zde se možná dozvíme i něco ohledně kauz s USA a více informací o náhradě Androidu, resp. služeb Googlu. Stejně jako minulý rok by zde měl být představen nový čipset, Kirin 990, který přinese možnost natáčet 4K video při rychlosti 60 snímků za sekundu a podporu sítí 5G.

Prvním telefonem, který tento nový čipset použije, bude řada Mate 30, kterou Huawei uvede 19. září v Mnichově. Ten by vedle zmíněného čipsetu měl mít čtveřici fotoaparátů a dokonce xenonový blesk, který jsme naposledy viděli u telefonu Nokia Lumia 1020, která používala operační systém Windows Phone od Microsoftu.

Obrázek: Tento týden začíná IFA, svátek všech technologických nadšenců

Lenovo (Motorola)

S největší pravděpodobností se od Lenova ve čtvrtek večer dočkáme pár telefonů střední třídy a nějaké nové notebooky. Především řada Yoga je každý rok na IFA doplňována novými a zajímavými modely.

Obrázek: Tento týden začíná IFA, svátek všech technologických nadšenců

Lenovo Z6 Lite

LG

Společnost LG by na své tiskové konferenci měla představit chytrý telefon LG V60 ThinQ, který dle náznaků má otevírací konstrukci se třetím displejem na vnější straně. Půjde pravděpodobně něco na způsob přídavného displeje pro model V50 ThinQ, který byl představený na začátku roku. Druhou možností by mohl být ohebný displej ve stylu Huawei Mate X nebo Samsung Galaxy Fold, ale to pravděpodobně není.

HMD Global (Nokia)

Značku Nokia vlastní čínská firma HMD Global. Na veletrhu IFA představí střední třídu telefonů. Minimálně by to měl být model 7.2, který nabídne Snapdragon 710, 4 nebo 6 GB operační paměti, 3 zadní fotoaparáty, USB-C a 3,5mm zvukovým výstupem.

Obrázek: Tento týden začíná IFA, svátek všech technologických nadšenců

Nokia 7.2

TP Vision (Philips)

TP Vision vyrábí televizory značky Philips a tak lze očekávat plno modelů zahrnujících 8K rozlišení, OLED, HDR10+ a plno dalších. Nějaká vyloženě tuckovka známa zatím není, ale může se na místě něco objevit.

Razer

Razer je výrobcem čistě herních notebooků. Jeho notebooky jsou jasně rozlišitelné – jsou hliníkové, černé a většinou mají zelené podsvícení. Na Facebooku se obvila fotografie s komentářem, že před 8 lety uvedli první opravdu herní notebook. Letos prý opět Razer představí něco jako první.

Obrázek: Tento týden začíná IFA, svátek všech technologických nadšenců

Samsung

U Samsungu nás zajímají především mobily a televize. U televizí už minulý rok předváděl 8K modely, jinak tomu nebude ani letos. Telefony už uvedené byly, takže v tomto směru se ničeho nedočkáme. Většina tiskové konference bude pravděpodobně o pračkách a ledničkách.

Sharp

Sharp vyrábí vedle televizí i mobilní telefony, které ale zatím u nás nejsou k dostání. Minulý rok zde bylo dost zajímavých modelů a doufáme, že letos se konečně nějaké dostanou i k nám. K vidění prý bude i 120″ 8K televize s integrovaným 5G modemem. Tam si ale nejsem úplně jistý využitím, minimálně v našich končinách ne.

Sony

Sony rádo v Berlíně představuje nové modely telefonů. Letos by mohl přijít nástupce Xperia 1, tedy model Xperia 2. Půjde o protáhnutý telefon s displejem, který má poměr stran 21:9. To je skvělá volba pro filmové nadšence, ale pro běžné používání asi ne úplně vhodné.

Obrázek: Tento týden začíná IFA, svátek všech technologických nadšenců

Sony Xperia 2

TCL (Alcatel a Blackberry)

Čínská firma TCL vyrábí telefony pod značkou Alcatel a Blackberry, dále pak televize (ty už však pod svou značkou TCL). Vedle nějakých televizí bychom se měli dočkat telefonů značky Alcatel a možná i nějakého ohebného konceptu. Žádného zařízení s ostružinou se pravděpodobně nedočkáme.

To je pro dnešek vše a novinky z místa přineseme od středy.

Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Obrázek: Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Obrázek: Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu