Nejbližší příbuzný člověka opět dokazuje, že se od lidí zas tak moc neliší a velmi obratně dokáže využívat některé nástroje a co víc, dokonce i technologie. Video ukazující šimpanze ovládajícího mobilní telefon prokazuje, že rozhraní dnešních zařízení je opravdu jednoduché a zároveň rozpoutává vášnivé diskuze.
Ovládání mobilních zařízení je díky dotykovému rozhraní opravdu intuitivní a málokoho překvapí, když dnes uvidí dítě v kočárku s telefonem či tabletem v ruce. U šimpanze už se ale o tak běžný úkaz nejedná.
Šimpanzi jsou nejbližšími příbuznými lidí. Šimpanz bonobo (Pan paniscus) má s lidmi společných přibližně 98 % DNA a je uznáván jakožto nejinteligentnější tvor právě po člověku. Šimpanzi si vyvinuli velmi komplexní systém komunikace, kdy vedle řeči těla využívají různých zvuků či výrazů obličeje a zároveň s tím k dorozumívání používají různých gest. V kontrolovaném prostředí jsou se dokonce schopni naučit znakovou řeč.
Při pozorování šimpanzů bylo objeveno, že dokáží nejen používat jednoduché nástroje, ale především zvažovat volbu toho nejvhodnějšího pro danou situaci. Např. při využití větvičky k získání termitů z termitiště dokáží zvolit vhodnou větvičku a navíc si ji upraví otrháním listů.
Video šimpanze používajícího smartphone nutí k zamyšlení
Zveřejněné záběry šimpanze se smartphonem v ruce vzbuzují rozporuplné emoce. Miliony zhlédnutí mluví za vše – jen málokdy totiž vidíme zvířata využívat lidské technologie. Šimpanz na videu navíc smartphone se zapnutým Instagramem využívá zcela přirozeně a je vidět, že jej v ruce nedrží poprvé.
https://www.youtube.com/watch?v=1g4dv_HkCGc
Světoznámá bioložka Jane Goodhallová, která je považována za přední expertku na šimpanze, se proti videu vyhrazuje. „Jsem velmi znepokojená videem, na kterém šimpanz používá sociální sítě. Šimpanzi jsou vysoce socializovaná zvířata s vysokou inteligencí a mají komplexní emoce podobně jako lidé,“ zmínila. „Je důležité, abychom jim poskytovali nejlepší péči v jejich přirozeném prostředí. Navíc podobné záběry mohou podporovat ilegální obchod s těmito tvory. Šimpanzi nejsou domácí mazlíčci a podobné interakce, které můžeme vidět na videu, jsou vysoce nebezpečné a škodlivé pro šimpanze,“ dodává Goodhallová, která nedávno oslavila úctyhodných 85 let.
Na profilu Dr. Bhagavan Antle na Instagramu lze nalézt podobných videí více. Na jednom je dokonce šimpanz s VR brýlemi, který viditelně interaguje s virtuální realitou. Autor videí je zakladatelem spolků pro ochranu zvířat a brání se, že rozhodně nejde o žádnou formu týrání a zmínění šimpanzi si technologie užívají.